הצי המצרי מנהל בימים האחרונים תרגיל ענק במזרח הים התיכון, בין השאר על רקע ההחלטה של טורקיה לשלוח כוחות ללוב השכנה.

דובר צבא מצרים, קולונל תאמר אל-ריפאי, פרסם סרטון שכולו מפגן כוח והרתעה בו השתתפו ספינות טילים, צוללות U-209 שנקנו מגרמניה, כוחות מיוחדים ואלפי לוחמי מארינס וצנחנים שפשטו על החופים. על פי הדובר אפילו בוצע ירי חי של טורפדו מאחת הצוללות. 

הצי המצרי תרגל פשיטה ענקית של כוחות מהים אל החוף. באירוע די נדיר נראתה המראה מנושאת המסוקים "גמל עבד אל נאצר" של מסוקי קרב שנרכשו מרוסיה מסוג קאמוב 52 לצד מסוקי קרב מסוג אפאצ'י שנרכשו מארה"ב. את הספינה אגב ייצרו בצרפת ובמקור היא הייתה מיועדת בכלל לצי הרוסי.

נושאות המסוקים מסוג מיסטראל שהמצרים רכשו שתיים מהן מצרפת נחשבות לשיא ברכש המטורף שקורה בשנים האחרונות בצבא המצרי. חוץ מהיכולת של הספינות האלו להוביל אלפי חיילים חמושים כולל רק"ם ואפילו טנקים, יש עליהן גם 48 מסוקי תקיפה. כל מסוק כזה נושא תותח 30 מ"מ, רקטות וטילים מונחים.

מצרים רכשה במיליארדי דולרים נשק מארה"ב, צרפת, רוסיה, גרמניה ומדינות נוספות. מצד אחד הרכש הזה שמטרתו אינה ברורה, נראה חסר היגיון שהרי מדובר בכאב ראש לוגיסטי.

מנגד, נראה שהמצרים לא מעוניינים לשים את כל הביצים בסל אחד. הם זוכרים את הפעם שנשיא ארה"ב אובמה הטיל אמברגו נשק על מצרים בתקופה רגישה. רכש מכמה מדינות יסיר את המגבלה הזו. כשיש לך נשק מכמה ספקים אף אחד לא יכול להטיל עליך מגבלות.

כל זה קורה על רקע ההחלטה של טורקיה לשלוח כוחות ללוב. מהלך שהמצרים מאוד לא אוהבים. לצד התרגיל הימי גם חיל האוויר המצרי מפגין נוכחות גדולה באזור ומסרים בסגנון צבאי זורמים תדיר בין אנקרה לקהיר.