13 במאי 2021. בעיצומן של הפרעות בערים המעורבות בישראל החליטו כמה עבריינים ביפו לצאת למסע נקמה ביהודים. סמוך לשעה 5 בערב שישה עבריינים מיפו בשנות העשרים והשלושים לחייהם הבחינו בחייל ליאון שרנין שצעד ברחוב שדרות ירושלים בדרך לבית סבו.

אחד העבריינים שהיה רכוב על האופנוע, ירד ממנו, אחז בשרנין וריסס אותו בגז מדמיע כדי לנטרל אותו. לאחר מכן קפצו עליו ארבעה עבריינים אחרים כשאחד מהם לקח לבנה בגודל של 14 ס"מ במשקל שלושה ק"ג והטיח בעוצמה בראשו. אחרים בעטו בו בכל חלקי גופו עד שהתמוטט על הכביש. אחד מהם דרך על ידו כששכב על הכביש ונמלט מהמקום. אזרחים שהיו במקום נחלצו לעזרתו של החייל והזעיקו משטרה וניידת טיפול נמרץ של מד"א. שרנין פונה במצב קשה לבית החולים איכילוב שם הצליחו הרופאים לייצב את מצבו ולהציל את חייו. הוא עבר ניתוח מורכב בראשו וצפוי לעבור שיקום ממושך.

חקירת הפרשה הוטלה על חוקרי מרחב יפתח של המשטרה בשיתוף השב"כ. יחד הם הצליחו ללכוד את כל ששת החשודים בלינץ', להם עבר פלילי, ולפענח כי המניע למעשיהם היה גזעני.

מפרטי החקירה, שמובאים כאן לראשונה, עולה כי מבצעי הלינץ' היו חברים בקבוצת וואטסאפ בשם "חדשות יפו" (אח'אבר עאגל יאפא  אלערבייה). שעה לפני מעשה הלינץ' אחד המעורבים שלח הודעה קולית לחבריו כדי שיהיו מוכנים לתקוף יהודים: "בחורים מי שרוצה להגיע לשדרות ירושלים אנחנו התחלנו שם. חברים כולם להיות מוכנים. גז מדמיע, נשק, חפצים מה שצריך כולם להיות מוכנים, שוקרים, בלוקים, יש מלא בלוקים בשדרה. בקבוקי תבערה מוכנים ונמצאים ליד הקיוסק".

חבר נוסף בקבוצה כתב: "לכל מי שיש אצלו נשק שיוציא אותו. תירו בנשקים". בנוסף, הם ביקשו מכל מי שיש לו מצלמות אבטחה באזור להסיר אותן כדי שלא יתעדו את מעשיהם האלימים.

רבע שעה לאחר האירוע אחד מהם שלח לחבריו סרטון מהזירה בו נראה שרנין שוכב על הכביש שותת דם בראשו בצירוף הודעה קולית: "הוא גמור, הנה הוא לאחר שקיבל מכות. הוא גמור לא יכול לזוז". בתגובה חבר בקבוצה החמיא להם: '"אתם אריות".

שלוש דקות לאחר מכן שלח חבר אחר שהיה מעורב בלינץ' סרטון לחבריו עם הודעה קולית: "הנה הוא המניאק. הנה הוא בן שרמוטה, העמיסו אותו כוס אימא שלו".

השישה ירדו למחתרת לאחר האירוע, אך השב"כ וחוקרי המשטרה השתמשו במגוון אמצעים טכנולוגיים כדי להביא למעצרם. הראשון להיעצר כבר ביום למחרת האירוע היה רע'ב מאחמיד בן 27. הוא נמלט לאילת והשוטרים עצרו אותו בבית המלון בו שהה. מאחמיד הוא זה שריסס את שרנין בגז פלפל. "הגעתי למקום בשלב מאוחר יותר", הסביר לחוקרים, "הייתי כאשר הרביצו לחייל וריססו אותו בגז פלפל. בעטתי בו". מאוחר יותר הוא חזר בו מהודאותיו וחלקו בלינץ', אך הוא זוהה על ידי שרנין במסדר תמונות כמי שהיה זה שהיכה אותו וריסס אותו בגז.

העצור השני הוא מוחמד עיאש בן 23. יומיים לאחר המקרה שלח הודעת וואטסאפ בקבוצת חדשות מקומית בה קרא לבצע מעשי טרור נוספים ופרסם דברי שבח ותמיכה בזרוע הצבאית של החמאס (עז א-דין אל קאסם). במכשירו נמצאו הודעות רבות וסרטונים מהזירה ששלח לחבריו. עיאש הודה בחקירתו בשב"כ במעורבותו בלינץ' והפליל ארבעה מחבריו כמי שהיו במקום בזמן המעשה האכזרי.

אחד מהם הוא נור יוסף בן 30, שהיה זה שהטיח את הלבנה בראשו של החייל. החוקרים לקחו דגימת די.אנ.אי מהאבן שתאמה לזו של יוסף. "ראיתי שמרביצים לחייל, רצתי לשם וזרקתי עליו את הלבנה. לא התכוונתי להרוג אותו", טען יוסף בחקירתו.

עלי מצרי בן 20 הכחיש בחקירותיו הראשונות מעורבות בלינץ' אך לאחר מכן הודה במעשים ומסר לחוקרים פרטים מוכמנים בקשר לאירוע שסייעו להביא למעצר מעורבים נוספים כמו לורנס מאחמיד בן 25, שהיה זה שדרך על רגלו של שרנין כהיה מוטל על הכביש, ולוטפי וחש בן 27 שהיה זה שבעט בחייל כששכב מדמם על הכביש וברח מהמקום עם אופנוע.

ששת החשודים בלינץ' היו עצורים במשך כחודש והשב"כ מנע מהם פגישה עם עורכי דין עד לסיום החקירה. החוקרים לא הצליחו לאתר את מצלמות האבטחה שפעלו באזור ותעדו את האירוע מאחר ואלה הוסרו והועלמו זמן קצר לאחר מכן. "זו הייתה חקירת מורכבת מאוד. הצלחנו בעבודה קשה ומאומצת להרכיב חתיכה אחר חתיכה עד לכדי תמונה מלאה. כל החקירות מתועדות והראיות נגדם המעורבים מוצקות", טוען גורם בכיר במשטרה.

בכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז תל אביב נגד השישה, הם מואשמים בעבירות חמורות על רקע לאומני-גזעני. נור יוסך שהטיח את הלבנה בראשו של שרנין מואשם במעשה טרור של ניסיון רצח, עיאש במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, הסתה לטרור ושיבוש הליכי משפט וגילוי הזדהות עם ארגון טרור. השאר נאשמים בעבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה ותקיפה הגורמת חבלה של ממש ממניע גזעני.

"מדובר במי שפעלו ממניעים אידאולוגיים על רקע הפרות הסדר שהתרחשו בארץ במהלך מבצע 'שומר חומות' ולא היססו לנקוט באמצעי אלימות וטרור עד כדי גרימת חבלות מסכנות חיים כנגד חייל צה"ל שכל חטאו שצעד ברחוב", נטען בבקשה הפרקליטות להאריך את מעצרה הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם.

״מדובר בתיק מורכב מאוד מבחינה חקירתית, עם ריבוי מעורבים וגרסאות שבמסגרתו בוצעו פעולות חקירה מסובכות״, אומרים במשטרה, ״לאחר שהחשוד הראשון נעצר שאר החשודים פעלו במטרה לטשטש ראיות, חלקם העלימו את הטלפונים שלהם וחלקם מחקו התכתבויות מפלילות בינם לבין אחרים. עם זאת באמצעים שונים אותרו אותן הודעות שנמחקו, ולראיה לאחד החשודים מיוחסת עבירת שיבוש מהלכי משפט, כשאותרו בנייד שלו הודעות קוליות בהן קרא באופן אקטיבי להעלים מכשירי הקלטה של מצלמות אבטחה באזור האירוע״.

עו"ד שהאדי כבהא המייצג את הנאשמים מסר בתגובה: "מדובר בכתב אישום חמור. יחד עם זאת הלקוחות שלי לא ביצעו שום עבירה. התיק הזה ממחיש ביתר שאת כמה מסוכן על שיטות חקירה של השב"כ. אני מאמין שלאחר שאקרא את חומר הראיות אוכיח שללקוחות שלי אין שום קשר לאירוע הזה".