בונקרים ניידים (צילום: אתר צה"ל)
הבונקר מבוסס סלים חסינים, אותם ימלאו החיילים חול באופן עצמאי או דרך דחפורים | צילום: אתר צה"ל

בונקרים חדשים להרכבה מהירה בשטח נבחנים בימים אלו על ידי חיל ההנדסה. מדובר בעמדות עשויות סלים, שלוחמים יכולים לבנות עצמאית בעומק שטח האויב, וישמשו את החיילים כמתקן מיגון וכעמדת ירי.

"כוח מתמרן בשדה הקרב שהגיע ליעד שלו ומתכוון לעצור לפרק זמן מסוים, צריך מיגון מפני הירי שהוא צפוי לספוג בזמן הנוכחות שלו בעומק העוין", הסביר לאתר צה"ל רמ"ד ביצורים בחיל ההנדסה, רס"ן אנדרש שנקר. "הפיתרון החדש שאנחנו בוחנים יקדם את מיגון החיילים מאוד".

הבונקרים החדשים שנבדקים מיוצרים על ידי "יהודה רשתות" (החברה שמייצרת את "שעון חול", הגדר בגבול מצרים – ע.ס) ומכונים "מבצר יהודה". יתרונם המרכזי נעוץ בקלות ובמהירות בה ניתן להרכיבם. מתקני המיגון הישנים ששימשו את צה"ל לצורך זה, יוצרו על ידי חברת HESCO הבריטית, ובכדי לבנותם היה צורך להקפיץ אל השטח דחפורים וכלים הנדסיים. "את הבונקר החדש תוכל לבנות מחלקת חי"ר בזמן קצר ביותר, בלי שום תלות בכלים. כל חלק בו ניתן להרמה על ידי שני אנשים. זה יתרון אדיר - תוך זמן קצר וללא עזרה מבחוץ הלוחמים יהיו ממוגנים לחלוטין לאיום הרלוונטי", הסביר רס"ן שנקר. כמו כן, הבונקר החדש מתאפיין בתכונות הנדסיות משופרות שיחזקו את איכות המיגון מפני מגוון רקטות ופצצות מרגמה.

הבונקר מבוסס סלים חסינים, אותם ימלאו החיילים חול באופן עצמאי או דרך דחפורים. את הסלים ניתן לשנע אל מיקום הכוחות דרך רכבים, או להצניח אותם בעזרת היכולות המתקדמות שפותחו בצה"ל, שמאפשרות בין היתר הצנחת מדויקת מבוססת GPS. בשבוע שעבר נערך ניסוי מבצעי ב"מבצר יהודה". "הניסוי היה מוצלח", הסביר רמ"ד ביצורים. "הבונקר עמד בכל הפעולות מבחינת יציבות ועמידות כנגד רסס".

בזמן "עופרת יצוקה" נרכשו 18 בונקרים תוצרת HESCO כמו גם 3 עמדות ירי, והמתקנים החדשים שנבחנים יכולות להשלים את יכולות הביצור בקרב ולהעלות את הזמינות שלהם, ובכך להביא לכך שכוחות צה"ל בחזית יקבלו בצורה מיידית עמדה שתגן על החיילים מאש אויב. "נהפוך את עניין הביצור בשטח למקצועי ביותר", סיכם רס"ן שנקר.

לאתר צה"ל

>> הצצה מיוחדת לאימון יחידת יהל"ם: כך מסתערים על בית ממולכד