בימי שגרה יוני דינור הוא מדריך תיירים מכל העולם ברחבי הארץ. אבל הקורונה שיבשה לו את החיים מהקצה לקצה. מהצד שני הקורונה עשתה גם טוב לדינור שהפך למומחה באיתור מזכרות של חיילים ישראליים שנהרגו ונפצעו במלחמת יום כיפור.

"אני מדריך המון שנים ומעולם לא קרה שנשארתי בלי עבודה לתקופה כל כך ארוכה", סיפר דינור ל- mako. "במסגרת העבודה שלי יצרתי קשרים עם אנשים רבים בעולם כולל ממצרים".

עכשיו כשאין לו עבודה ואין תיירים שמגיעים לארץ, הוא מנצל את הקשרים עם חיילים וקצינים מצרים ששירתו במלחמת יום הכיפורים, כדי לאתר מזכרות של חיילים ישראליים שנלקחו מזירת הקרבות ולהעביר למשפחות שלהם בארץ.

"אני דובר את השפה הערבית ובקשר עם חיילים וקצינים מצרים שלקחו מזכרות מחיילים ישראליים במהלך המלחמה", הוא מסביר איך זה עובד. "אני מאתר פוסטים של חיילים וקצינים מצרים שמעלים תמונות ופריטים של חיילים ישראליים ופונה אליהם לשלוח לי אותם כדי שאחזיר למשפחות. חלק משתפים פעולה וחלק לא".

לדבריו, מבחינת המצרים המזכרות הללו שהם לקחו מחיילים ישראליים זה הישג בלתי רגיל. "סוג של גבורה, ניצחון. יש כאלה ביניהם שמפרסמים פוסטים בפייסבוק על המזכרות שלקחו כולל אפילו קופסת סיגריות 'טיים'".

דינור הצליח בחודשים האחרונים לאתר כמה מזכרות של חיילים שנפלו בקרבות יום כיפור ולהחזירן למשפחותיהם. כעת, הוא מנסה לאתר את בני משפחות שני חיילים שאת תמונתם הצליח להציג מקצין לשעבר בצבא המצרי.

יוני דינור (צילום: פרטי)
מדריך התיירים שמאתר מזכרות חיילים ממצרים. דינור | צילום: פרטי

מדובר בתמונות של שני חיילים שלחמו בצפון תעלת סואץ ולידן נמצאו ספרי משניות. "קיבלתי את הפריטים מקצין מצרי שלחם במלחמה הוא מצא אותם ב-8 באוקטובר 1973 זרוקים בחדר. אני מעריך שמדובר בחיילים דתיים ושהקרבות בהם השתתפו היו בצפון התעלה. אני מנסה להגיע למשפחותיהם ולמסור להם את הפריטים", ציין דינור.

לדינור סיפור ייחודי על אחת המזכרות שהצליח להשיג. הוא יצר קשר עם קצין מצרי בדימוס בדרגה המקביל לתת אלוף בשם יסרי עמרה. עמרה היה מעורב באחת הקרבות שבמסגרתם הוא ולוחמיו לקחו בשבי כמה חיילים ישראליים. הוא נחשב לקצין מצרי ידוע וכשהתראיין לתחנת טלוויזיה הבחין דינור הבחין שבמהלך הראיון החזיק שקית ניילון קטנה ובתוכה תמונה.

"הגדלתי את התמונה שהייתה בשקית שהוא החזיק בידיו וראיתי שמדובר בתעודת זהות של חייל ישראלי בשם יחיאל הורוביץ ז"ל שהיה טען בטנק, נטש אוֹתו ונהרג על ידי חיילים מצרים. החיילים שהיו עמו נפלו בשבי", שיחזר דינור בהתרגשות. "מתברר שהוריו של יחיאל גרו במרחק חמש דקות מהבית שבו גדלתי בכפר סבא".

התמונות (צילום: באדיבות יוני דינור)
תעודת חוגר שדינור מספר כי הצליח להשיב למשפחה | צילום: באדיבות יוני דינור

המדריך הישראלי יצא קשר עם אותו קצין מצרי והשיג את תעודת הזהות של הורוביץ. הוא איתר את קברי הוריו של הורוביץ ובהמשך מצא את אחיו ומסר לידיו את תעודת הזהות של אחיו יחיאל ז"ל.

לפני כמה שבועות הוא השיג תעודת חוגר של לוחם צה"ל שנהרג במלחמה והחזיר אותה לבני משפחתו שלדבריו, התרגשו עד דמעות.

בשבועות האחרונים הוא עסוק בפרויקט יוצא דופן לאתר את כל שמות הטייסים המצרים שנהרגו במלחמת יום כיפור. מדובר ב-220. כרגע דינור איתר 170 ובכוונתו להעביר את הרשימה לגורמים מצריים.

"אני עושה את זה בשביל הנפש בזמן החופשי שיש לי עכשיו", הוא מסכם. "רואה בזה שליחות עבור המשפחות שאיבדו את היקר להן מכול וכל מזכרת חשובה להם מאוד. לפעמים אני מעביר להם גם פרטים חדשים על הקרב שלא ידועים להם". כעת הוא מקווה שבעקבות הכתבה יצליח לאתר את משפחות החיילים בתמונה.

התמונות (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של יוני דינור)
תמונות החיילים שקיבל מהקצין המצרי. מנסה לאתר את המשפחות | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של יוני דינור