ג'יפ שנגנב מבסיס צה"ל
אחד מהג'יפים שהתגלו בפשיטה המשטרתית. מרחוק נראה כמו ג'יפ צה"לי

ברוני הסמים בנגב המתגוררים במשולש 'הזהב' (רמת חובב, צומת הנגב, מצפה רמון) הצטיידו בשנים האחרונות בעשרות ג'יפי סופה צבאיים שבעזרתם הם מצליחים להערים על צה"ל ועל המשטרה ולהבריח טונות של חשיש, מריחואנה והרואין ממצרים לישראל.

חלק מהג'יפים נגנבו מחניונים צבאיים ובסיסי צה"ל בדרום הארץ, שם שימשו כמטרות ירי למטוסי חיל האוויר וטנקים. המבריחים שיפצו אותם ושידרגו עם מנועים חזקים שיתאימו לתנאי השטח ונתיבי ההברחה. ג'יפי הסופה נחשבים לחזקים מאוד ועבירים בתנאי שטח טופוגרפיים קשים כמו אלה המצויים לאורך הגבול עם מצרים. כמה כנופיות אף צבעו ג'יפי סופה צבאיים ואזרחים שנגנבו כדי שיהיו דומים לאלו בהם עורכים חיילי צה"ל סיורים לאורך הגבול.

"סוחרי הסמים ומבריחי המסתננים משתכללים עם השנים והג'יפים המוסווים או הגנובים עוזרים להם להשיג את המטרה", טוען קצין משטרה בכיר במחוז הדרומי של המשטרה, "הם למעשה מבלבלים את חיילי צה"ל והמשטרה שמרחוק חושבים שמדובר בסיורים צבאיים".

ג'יפ שנגנב מבסיס צה"ל
המבריחים משדרגים את הג'יפים הגנובים עם מנועים חזקים שיתאימו לנתיבי ההברחה

לדברי אותו בכיר, מבריחי הסמים הגדילו לעשות באחרונה כאשר הם לובשים מדי צה"ל שקיבלו מקרובי משפחה המשרתים כגששים בגזרות הדרומיות (גבול ישראל ירדן ומצרים), כשהם נוהגים בג'יפי סופה דבר שגורם לבלבול בקרב החיילים והשוטרים המסיירים לאורך הגבול עם מצרים.

"תפסנו רק טיפה בים"

בשבועיים האחרונים פשטו בלשי יחידת מג"ן בפיקודו של רפ"ק נועם קייזר בשיתוף פעולה עם לוחמי צה"ל, מג"ב, בלשי תחנת דימונה, יחידת 101 ויחידות אתגר ולהב 433 על היישוב ביר האדג' שבנגב. בתוך האנגר גדול נמצאו שישה ג'יפי סופה גנובים, עשרות מדי צה"ל, משקפות לראיית לילה, רשתות הסוואה צבאיות ועוד 12 כלי רכב שנצבעו בצבאי הסוואה צבאיים. במהלך המבצע נעצרו 11 חשודים בהם כמה מבריחי סמים ומסתננים.

"מה שתפסנו זו טיפה בים", הזהיר אותו קצין בכיר, "לאירגוני הפשיעה הבדואים יש עוד עשרות ג'יפי סופה צבאיים שמוסלקים בתוך מקומות מסתור לאורך הגבול עם מצרים. חלקם בערוצי ואדי ובמנהרות באיזור אילת. החשש האמיתי שלנו הוא שהם ימכרו את הג'יפים הצבאיים הגנובים לאירגוני מחבלים בסיני ישתמשו בהם לביצוע פיגועים. זה חשש אמיתי. לעבריינים הבדואים אין אלוהים. עבור כסף הם ימכרו גם את אמא שלהם".

בצה"ל ובמשטרה מתכוונים לערוך בקרוב מבצעים נוספים באיזור כדי לאתר ג'יפי סופה גנובים וציוד צבאי נוסף.

>> אומץ אמיתי: החייל חשף את עצמו לאש האויב כדי להציל את חבריו