הבית שעלה באש
מתוך צילומי הבית שעלה באש | צילום: יחסי ציבור

בבסיסי חיל האוויר ברחבי הארץ מתגוררים אלפי אנשי קבע שתפקידם מחייב אותם להימצא בבסיס בזמינות גבוהה. למרות שצה"ל ומשרד הביטחון אמונים על תחזוקת הבתים בעת הצורך, מתברר שבעת צרה המערכת מתנערת מהם ולא מושיטה את ידה כדי לסייע.

זה מה שקרה לאיש קבע בדרגת רב נגד ולקצינה בדרגת רב סרן המשרתים בבסיס חיל האוויר בעובדה. השניים מתגוררים עם בני משפחותיהם באחד ממתחמי המגורים בבסיס מזה 9.5 שנים. עד כה, הבתים תוחזקו על ידי מחלקת הבינוי ונאסר על התושבים לרכוש פריטי חשמל מכל סוג, ללא אישור רשמי של משרד הביטחון.

לפני כחצי שנה פרצה אש בביתו של הנגד, שלפי מומחה שריפות נגרמה כתוצאה מהתקנה לקויה של מזגן, אותו התקינה מחלקת הבינוי לפני מספר שנים. האש התלקחה במהירות והתפשטה גם לביתה של הקצינה שמתגוררת בסמוך אליו. לא היו נפגעים, אך האש כילתה את הדירות וגרמה לנזק ברכוש שנאמד במאות אלפי שקלים.

עו
עו"ד ורשה | צילום: יחסי ציבור

הנגד והקצינה פנו למשרד הביטחון בדרישה לפצות על אובדן הרכוש בדירה אך למרות הבטחות שהם יפוצו הדבר לא קרה עד היום. באמצעות עו"ד אסף ורשה, הגישו אנשי הקבע תביעה לבית משפט השלום ברמלה נגד משרד הביטחון בסכום של 804 אלף שקל.

"לאחר המקרה הציגה הנתבעת בפני התובעים מצגי שווא לפיהם יפוצו על נזקיהם ובכך גרמו ל'הרדמת' התובעים ומניעת תיעוד נזקים שהיה נדמה לתובעים שתועדו וטופלו על ידי 'אביהם ואמם' - מערכות הביטחון", טען עו"ד ורשה בכתב התביעה. בכתב התביעה נטען כי רשלנות משרד הביטחון שאנשיה אחראים על התקנת המזגן בצורה לא מקצועית הם שגרמו לשריפה.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה לכתב התביעה: "כתב התביעה טרם התקבל במשרד הביטחון. עם קבלתו נלמד את הטענות ונגיב עליהם כמקובל לבית המשפט".