בריכה צבאית
חם לכם? קפצו לבריכה או פשוט תדליקו את המזגן | צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל

למרות שצה"ל נחשב לאחד מהצבאות הכי קטלניים ומתוחכמים בעולם, רק מי ששרת בו זכה להבין את משמעות המילה חור, לאחר שהגיע לשרת בבסיסים נידחים. לרב מדובר בבסיסים שקיבלנו בירושה מהבריטים וככה הם גם נראים. אבל מתברר שיש בצה"ל לא מעט חיילים, כולל לוחמים גם ביחידות מיוחדות, שמשרתים בבסיס ברמה של מלון 5 כוכבים. בסיסים עם נוף מדהים, בריכות שחייה ואולמות קולנוע, עם אוכל גורמה ומה לא. במהלך עבודתי ככתב יצא לי לחרוש את בסיסי צה"ל ומצאתי שאני מוכן לעבור לגור בכמה מהם. טוב, לא נגזים אבל הייתי שמח לעשות שם איזה חודש מילואים.

שייטת 13
עובדים קשה, נחים היטב | צילום: דו"צ

בסיס השייטת בעתלית

לבסיס השייטת בעתלית הגעתי לפני כשבועיים בסטייל, על סירת גומי. בבסיס המבודד והמאובטח היטב ניתן למצוא חדרי מגורים מפנקים, אולם קולנוע וכמובן שגם חדר כושר. יש שם מגרשי כדורסל, כדור רגל, מגרש טניס ואפילו ג'קוזי מפנק. חדר האוכל שם מושקע במיוחד ואם תרשמו מראש, תקבלו אישור לארוחות לילה מפנקות במיוחד. אבל מה שהכניס את הבסיס לרשימה שלנו זו בעצם רצועת החוף הבתולית והנקייה, שאף אזרח לא מגיע אליה כדי לעשות על האש ושחובקת אתר ארכיאולוגי מרשים. מכיוון שאף אחד לא מגיע לשם, יש ללוחמי השייטת דגה מרשימה והם דואגים לנצל אותה כמו שצריך. לא מזמן הצליח אחד הלוחמים לדוג דג בגודל של בן אדם, מה שאומר ארוחה מפנקת לכל היחידה.

חדר אוכל בסיס נבטים
"רק בנבטים הסכמתי לכנות את האוכל גורמה", שי לוי מסתער על חדר האוכל | צילום: שי לוי

בסיס חיל האוויר נבטים

האמת שמאוד התלבטתי איזה בסיס של חיל האוויר להכניס לרשימה, אבל המנצחים הגדולים מגיעים מנבטים. הבסיס שיהפוך בקרוב לבית הקבע של טייסת החמקן הראשונה, נחנך באוקטובר 1983 ולכן המבנים שלו חדשים ביחס לשאר בסיסי החיל. כמו בכל בסיסי האוויר, לחיילים יש מגורים מפנקים כולל מזגנים, בריכת שחייה, קולנוע, חדר כושר ואפילו מקום עם שולחנות סנוקר. אכלתי בלא מעט בסיסים של חיל האוויר, אבל רק בנבטים הסכמתי לכנות את האוכל גורמה. בבסיס יש מלון צוות אוויר לרווחת הטייסים שצריכים לישון טוב לפני טיסה והנוף המדברי שם מטורף. הבסיס שוכן בשקע רחב ידיים מוקף בשבטים בדואים, ויש משהו מרתק במראה של מטוס ממריא על רקע של עדרי כבשים וגמלים.

מתקן אימון לצניחה
קבלו את הלונה בא"ח, בעלות של 40 מיליון דולר | צילום: קרן גנון רופין

בסיס האימונים של הצנחנים

כמי שהיה בצנחנים בימי סנור העליזים, בא"ח צנחנים זכה ביושר לכינוי "לונה בא"ח". בעלות של 40 מיליון דולר קיבלו הצנחנים בסיס שנבנה על פי מודל אמריקאי שכולל מגרשי ספורט מתקדמים, כיתות מחשבים ממוזגות ואפילו חדר אוכל שרחוק שנות אור ממה שאני זכרתי בימי בחטיבה. מתחמי המגורים כוללים מבני דו מפלסי רחבי ידיים, כאשר לכל לוחם ארונית גדולה לציוד, שוב לא משהו רגיל בעולם החי"ר. לזה תוסיפו חדרי כושר, מרפאה ענקית ומתקדמת, מועדון לכל פלוגה ולא פחות משלושה מתחמי שק"ם (כוורת). הנוף של צפון הנגב הופך את שטחי האימונים לפסטורלי ועמדות האינטרנט פשוט קנו אותי. מה שהכניס את הבסיס של הצנחנים לרשימה בעוד שזה של גולני נשאר בחוץ, זה רמת התחזוקה והניקיון שהצנחנים מקפידים עליהם מעט יותר.

באח צנחנים שקם
לא פחות משלושה מתחמי שק"ם, בא"ח צנחנים | צילום: דובר צה"ל

מתחם המחנות בגלילות

אם זה לא היה בסיס של יחידות המודיעין, הייתי מקים שם מתחם תיירותי, ולא צריך להשקיע יותר מדי בשביל זה. למרות שהבסיס נמצא במרחק נסיעה קצרצר מחוף הים ומהקניונים המפנקים של האזור, עדיין לא ממש חייבים לצאת ממנו. זאת משום שיש בו בריכות שחייה, חדרי כושר, חדר אוכל מפנק, מגרשי ספורט ותוסיפו לזה שאת העבודה הם עושים שם במשרדים שדי מזכירים את אלה של אינטל או גוגל. יתרון נוסף ומשמעותי הוא שבבסיס הזה יש אלפי נערים ונערות שיכולים להכיר אחד את השני, כשהעתיד הכלכלי שלהם בחברות ההייטק מובטח.

מחנה רבין "הקריה"

אני מניח שאתם לא באמת שואלים מה הכניס את הקריה לרשימה שלנו. חוץ ממגורים מפנקים, שירות במגדלי יוקרה כמו בניין המטכ"ל וחדרי אוכל שנועדו לתת שירות לקצינים מהעשירון העליון, אתם יכולים לצאת בכל יום להתאוורר בעזריאלי, ליהנות שם מקפה ומאפה או מסושי טוב. בחלק מהתפקידים אתם זוכים להיות שותפי סוד וכמו במקרה של גלילות, תזכו להכיר בשעות הפנאי נערים ונערות בני גילכם, ושוב, לא צריך להמתין לחופשה כדי לצאת לדייט, אלא פשוט לחצות את הכביש. מבחינתנו, השוס העיקרי הוא שירות בבניין המטכ"ל, כי כמה חיילים משרתים בבניין שעלה 400 מיליון דולר ויש לו מנחת מסוקים על הגג? שמועות שהגיעו אלי מלמדות שהמתחם הזה מבוקש בשעות מסוימות של היממה.

בסיס הקריה בתל אביב
באיזה קומה אתם משרתים? | צילום: בני שלביץ, ויקיפדיה, חדשות

מחנה דדו - מפקדת פיקוד צפון

בעוד שהמשרתים בפיקוד הדרום נתקעו בעיר העתיקה של באר שבע, ועוד במבנים מימי התורכים, המשרתים בפיקוד הצפון קיבלו מרפסת לנוף המדהים של צפת והסביבה. מצד אחד פרוסים מולם הרי לבנון והגליל ומנגד רמת הגולן וגם מפרץ חיפה ביום טוב. בעוד שרוב החיילים סובלים בקיץ החם, המשרתים במחנה דדו זוכים להתפנק במזג אוויר נעים ואף קריר, ובחורף הם בין הבודדים שבונים בובות משלג. המגורים שם סבירים בהחלט וחדר האוכל שם נחשב למפנק. יודעי דבר מספרים על כמה וכמה קומות שנבנו מתחת לאדמה, בור משוכלל ומתקדם שמזכיר סרטי מלחמה אמריקאים. מה שאומר שיש שם כמה אנשים שמקבלים הצצה מעניינת לחזית המורכבת של הצפון.

חצרים
צופים במונדיאל בקולנוע בחצרים | צילום: כרמל הורוביץ , אתר צה"ל

מרהו"ם - מרכז הטסה והכשרות מיוחדות

כבר הבנתם שהסטנדרט שלנו כולל חדרים מפנקים, חדרי כושר ושלל מתקנים מפנקים וגם פה זה הסיפור שלנו. אגב, אם תרצו בריכה מפנקת, כל שצריך לעשות זה לקפוץ מעל לגדר לבסיס חיל האוויר תל נוף. לפחות זה מה שאנחנו עשינו כשהייתי שם בקורס צניחה. אם שמרתם על המסורת הזו, סביר שהברזתם למועדונים החזקים של קיבוצי הסביבה לפחות פעמיים. מעבר לזה, תמצאו בבסיס הזה את מתקני האימונים לצניחה שבלונה פארקים היו גוזלים לכם הרבה מאוד כסף. מדובר בבסיס פסטורלי שרווי בעצים ירוקים וערוגות של פרחים, סוג של שלווה לנפש. לזה רבותי, תוסיפו שירות שכולל מגוון רחב של צניחות חופשיות וצבאיות.

בסיס הר קרן

ברור לי שלא ציפיתם לראות את הבסיס של קרקל ברשימה שלנו, כי תכלס אין להם בריכת שחייה וגם לא מגרשי ספורט מפנקים. גם פה מדובר בבסיס שנמצא בחור, אבל זה גם היתרון שלו. בכל פעם שהגעתי לבסיס כדי להכין כתבה על קרקל, הנשימה שלי נעתקה מהעוצמה של הנוף המדברי והמרשים שנשקף מהבסיס, למרות שלא הכל שם כל כך ורוד.

קרקל בתרגיל
אין בריכה ומגרש טניס, אבל איזה נוף | צילום: דובר צה"ל

מחנה סירקין

בבסיס שמאכלס יחידות כמו יהל"ם, תמצאו עצים ירוקים וערוגות פרחים לצד מגרשי ספורט רחבי ידיים, חדרי כושר מתקדמים ושלל מתקנים מפנקים. למשטרה הצבאית אסור להיכנס, מה שאומר אווירה די חופשית, וחדרי המגורים נחשבים למפנקים גם הם. במידה ואתם בקטע של תרבות, תמצאו במקום גם מוזיאון. מדובר ב"מוזיאון לחומרי נפץ בני זמננו", שם תראו שרידי מטענים שבהם נתקלו לוחמי צה"ל מאז הוקמה המדינה. אבל פה יש לנו גם כמה מאוכזבים - בעבר שכנה בבסיס גם יחידת עוקץ, אבל הכלבים שלה עשו הרבה מאוד רעש, מה ששלח את תושבי האזור לבג"ץ ואת עוקץ לבסיס אחר. אגב, חבר ילדות ששירת ביחידה גנב לי פוסטר של פמלה אנדרסון שעד היום נמצא על הקיר באחד החדרים, אשמח לקבל אותו בחזרה.

>> אאוץ': חזר מהצבא ותפס את אשתו בוגדת