דו"צ: "ערוכים למבצע קרקעי". צפו בדברים המלאים (וידאו WMV: חדשות 2)
יותר מפחיד מאשר מרגיע? דובר צה"ל תא"ל יואב מרדכי בתדרוך עיתונאים | וידאו WMV: חדשות 2

מבצע עמוד ענן ממשיך להתנהל בתקיפות כבדות מהאוויר ומהים. טייסי חיל האוויר ממריאים בגלים ומשמידים באמצעים מדויקים מאות מטרות בו בזמן שחיל הים משגר מהסטי"לים שלו טילים מונחים כנגד מטרות חמאס ואף משתתף בחיסולים. אלא שלנגד עינינו מתנהלת מלחמה לא פחות סוערת מזו שבאוויר – המלחמה בזירה התקשורתית. כל שנה שעוברת רק מגבירה את חשיבותה של זירה זו ואכן, השינוי בהתנהלות של דובר צה"ל מורגש היטב. מצד אחד איפול כבד, לא עוד גנרלים שונים שמדווחים בזמן המערכה. מהצד השני בדובר צה"ל החליטו בפעם הראשונה לתפוס יוזמה. אם בעבר מערך הדוברות של הצבא העבירה דיווחים יבשים של המצב, הפעם הם נוקטים בגישה אקטיבית ומפיצים מסרים וסרטונים ברשתות החברתיות השונות.

חומת מגן: איפול מוחלט שגרר כשל בהסברה

עד היום מלקקים בדובר צה"ל שני פצעים כואבים. האחד ממבצע חומת מגן, שם הם סגרו כל אפשרות של דיווח עיתונאי מהשטח מלבד שלהם. הם לא עמדו בקצב של המדיה ונאלצו להתמודד עם דיווחים של טבח, למרות כמות הרוגים נמוכה. הפצע השני שייך להשתלטות השייטת על המאווי מרמרה. בדובר צה"ל איחרו להוציא את צילומי הקסדה של לוחמי השייטת ב-15 שעות בלבד – ונאלצו להתמודד עם התמונות הקשות שהוציאו המתפרעים שהיו על הספינה בשידור ישיר.

הראשונים שהפיקו לקחים בנושא היו האמריקאים. בזמן הפלישה לעירק, מלחמת המפרץ השנייה, אפשרו האמריקאים להצמיד כתבים לכל הכוחות שהסתערו לתוך עירק. מצד אחד הם נתנו לתקשורת יד שנראתה להם חופשית ומהצד השני שלטו במידע שיצא מהשטח. כך יכולנו לראות את תמונות אגרוף הברזל של צבא ארה"ב. במקביל דוברים מקצועיים של הצבא תדרכו את העיתונאים על בסיס קבוע וכמעט שלא נשמע קולם של המפקדים בשטח אלא אם כן זה היה אינטרס צבאי מובהק.

לבנון השנייה: יותר מדי חופש לעיתונאים

כאשר פלשה ישראל ללבנון ב-2006 היה נראה שהלקחים נלמדו, אך באופן קיצוני מדי. כמעט כל מפקדי השטח התראיינו באופן חופשי לרשתות השונות, והיה נראה כאילו בדובר צה"ל לא שלטו בשטף המידע שיצא – מידע שלא פעם היה מבולבל וסותר מאחר וכל מפקד נתן את משנתו שלו. דו"ח מבקר המדינה העלה לאחר המלחמה את הכשלים בהסברה ואף זליגה חמור של מידע מסווג בידי גורמים שלא הוכשרו לדברר.

בצה"ל הפיקו לקחים אבל עדיין זה לא היה מספיק – במבצע עופרת יצוקה, וגם כאמור במרמרה, היה איפול תקשורתי מוחלט והכתבים השונים נאלצו לגשש באפלה. מהצד השני העזתים הוציאו מידע און ליין בעיקר של תמונות קשות ובניינים הרוסים. שוב מצאה עצמה מדינת ישראל במצב קשה למרות שבתחילת המבצע זכינו, אומנם באופן מוגבל, לסיקור תקשורתי אוהד. הסוף כבר ידוע ואנחנו מצאנו את עצמנו עם דו"ח גולדסטון.

עמוד ענן: הלקחים הופקו במלואם

כבר יותר משנתיים שמפקדים עוברים הכשרה מקיפה בנושא הדוברות, ונראה שבמבצע עמוד ענן הלקחים סוף סוף הופקו. דובר צה"ל, תא"ל מרדכי, הוביל באופן אישי את השינוי במערך כשהוא מוציא את לוחמי דו"צ למרחבי היוטיוב, טוויטר ופייסבוק אותו הוא מעדכן באופן אישי. צה"ל החל להכשיר לוחמים ביחידות השדה בתיעוד וצילום ומערך שלם הוקם בכדי להעביר את המידע בזמן אמת. בפעם הראשונה דובר צה"ל משתתף באופן פעיל בהסברה הישראלית ונוקט בגישה אקטיבית. מצד אחד אנחנו לא שומעים את מפקדי צה"ל, כולל הרמטכ"ל. מנגד דובר צה"ל, תא"ל יואב מרדכי, מתדרך את התקשורת באופן קבוע כאשר מאז השיגורים על גוש דן זה עלה מפעמיים לשלוש ושצריך גם יותר.

פייסבוק צה"ל
ההסברה הצה"לית טיפסה מדרגה

אין ספק שישנה הקפדה מאוד חזקה על כל המידע שיוצא מהצבא – לצה"ל חשוב שכל מה שיוצא יעבור את המסננת של הדוברות, ולא רק בגלל סיווג. חיילי מילואים שגויסו בצו 8 מספרים על שיחות רבות בנושא התקשורת. נאסר עליהם לדבר על המבצע אפילו עם הקרובים להם. חיילים רבים איתם שוחחתי מספרים שלפני כניסה לאימונים לוקחים להם את הטלפונים וחלק אף סיפרו שמפקדים דואגים לעשות חיפוש על גופם של החיילים. לדבריהם בשיחות שנעשו נאמר להם שאסור לדבר עם כתבים ומי שייתפס יישפט וישלח לכלא.

משחררים סרטוני תקיפה ברגע שהמטוסים נוחתים

בינתיים בדובר צה"ל משחררים על בסיס שעתי את סרטוני התקיפה המדויקת שמבצע חיל האוויר. נראה שמישהו שם נמצא בטייסות השונות ולוקח את סרטי הכוונת מיד עם הנחיתה. הסרטונים האלה עולים לאוויר עוד לפני שהטייסים מסיימים תחקיר שאחרי טיסה. בנוסף משחררים בדוברות, באופן רשמי וגם לא רשמי, סרטונים שחושפים את השקרים שמפיצים ארגוני הטרור ברצועה. אנחנו זוכים לראות כיצד נחשפות תמונות של פצועים והרוגים שבחמאס טוענים שצולמו ברצועה ומתברר שבכלל צולמו בסוריה ובלוב הרבה לפני שיצא לדרך מבצע עמוד ענן.

בדובר צה"ל יש חמ"ל מיוחד שמרכז את כל המידע הוויזואלי וביחד עם נציגי בטחון מידע הם משחררים לרשתות בישראל ובחו"ל את המידע, הסרטונים והתמונות. בנוסף משחרר הצבא תמונות שעברו עיבוד בסטודיו, מהן אנחנו למדים על מי חוסל, מתי ולמה.

על השינוי למדנו מהרגע שבו חוסל ג'עברי, שאחריו הופיעו לא פחות מ-250 ציוצים בטוויטר הצה"לי. תא"ל מרדכי עצמו, שהחל את דרכו כקצין בגולני ובהמשך עשה שלל תפקידים ביחידה 504 של המודיעין, הגדיל לעשות והתראיין בתקשורת הערבית תוך שהוא מפגין יכולת מרשימה בשפה ובמנטליות. הוא לא היסס להעביר מסרים מלחמתיים כשהכריז באל ג'זירה, "אנחנו מזרימים כוחות ומוכנים לכניסה קרקעית. נמשיך במתקפה עד אשר ישראל תוכל לחיות בשלווה ובלי שום איום של ירי רקטות אל עבר הדרום".

צה"ל מסביר כמו חמאס?

מנגד, נשמעות לא מעט דעות שליליות לגבי מערך ההסברה הצה"לי – שאולי אימץ יותר מדי את סגנון ההסברה של חמאס. הפצת התמונה של התינוקת המדממת שהוצאה מבין ההריסות בקרית מלאכי, גררה לא מעט תגובות נגד דובר צה"ל. טענות נוספות מדברות על כך שגוף ממלכתי לא יכול לפעול כאילו היה נער מתבגר ולעשות לעצמו בלוג ודף בפייסבוק. בצה"ל אגב דוחים את הטענות מתוך ההבנה ששם נמצאת המלחמה אולי העיקרית.

טענות נוספות עלו כנגד דובר צה"ל עצמו, שכאמור לא צמח במערך ההסברה ואינו איש תקשורת. בניגוד לנחמן שי של מלחמת המפרץ, תא"ל מרדכי מופיע מדי פעם על מדי ב' ומדבר בצורה יותר תוקפנית ומלחמתית. מבקרי השיטה אומרים שהוא לא נמצא פה כדי להרגיע, הוא מגיע כדי להפחיד את הצד השני וכלל לא בטוח שזה תפקידו. מצד אחד ישנה פתיחות חריגה אך מהצד השני נראה שתא"ל מרדכי רואה את תפקידו ביחס לכלל המערכה בעזה ולא רק בהקשר הציבורי ישראלי.

>> מנהרות תופת נגד עליונות טכנולוגית: כך תיראה כניסה קרקעית לרצועת עזה