קונים תוצרת ישראל והולכים בעקבות צה"ל. אתרי חדשות בבריטניה מדווחים שמשרד ההגנה המקומי החל לבחון עבור יחידת העילית SAS כוונת נשק של חברת "סמארט שוטר" הישראלית, בה משתמשים לוחמי החי"ר של צה"ל ונבחנה על ידי מדינות נוספות.

באתרי הדיילי מייל והדיילי סטייל גם "כיכבה" תמונה של לוחם גולני שעל הנשק שלו הותקנה הכוונת, כפי שניתן לזהות לפי הפאץ' שעל הרובה.

הכוונת מתיימרת להפוך כל חייל לצלף במה שמוגדר כ"ירייה אחת פגיעה אחת". בבריטניה מתייחסים לכוונת הישראלית כמשנת כללי המשחק (game changer) בגלל הטכנולוגיה שהיא מביאה ללוחם בשטח. על פי הבריטים את הכוונת ניתן להתאים לרובה בעלות של 800 פאונד ליחידה.

לוחמי SAS
לוחמי יחידת SAS הבריטית | צילום: Scott Nelson, GettyImages IL

כוונת זו מותקנת על רובה הלוחם כשהיא מופעלת על ידי סוללות נטענות שפועלות 72 שעות ברציפות בתנאים מבצעיים. יכולת אלקטרואופטית ממוחשבת שמשולבת במערכת בקרת ירי זעירה וציין לייזר, מאפשרת לה לנתח מתמטית את סיכויי הפגיעה של הקליע במטרה שלו כשהיא מחשבת מרחק כיווני רוח ואחוזי לחות.

על פי החברה מדובר פה על 95 אחוזי פגיעה כאשר כל זה קורה בחלקיק שנייה. אם הלוחם לוחץ על ההדק כשהכוונת מזהה שלא תהיה פגיעה, היא לא מאפשרת ירי, אולם ניתן לנטרל את המנגנון הזה.

לכוונת הזו יש אפילו מצלמה שמאפשרת ניתוח של הירי לאחר מכן והיא מגיעה גם עם סימולטור שמאפשר אימון של הלוחמים. נתון מעניין נוסף, זה שיש בה מרכיבים המונעים מהאויב לנתח או לייצר כוונת כזו אם זו נופלת לידיו. 

הכוונת נבחנה כבר גם על ידי האוסטרלים והאמריקאים, כשבצה"ל היא צפויה להגיע לכל חטיבות החי"ר בהדרגה.