זה לא בדיוק סוד שמדינת ישראל מתדלקת את מלחמות האזרחים והקונפליקטים ביבשת אפריקה, אבל מה שבעבר נעשה במחשכים הופך כעת לגלוי. האתר הרשמי של משמר הגבול פרסם ביממה האחרונה סרטון ובו ניתן לראות את המדריכים של החיל כשהם מאמנים לוחמים מרואנדה בשיטות לחימה שונות. כל זה קורה על רקע המאבק שמנהלים בשנה האחרונה גופים לזכויות אדם וחברי כנסת כדי לחשוף את היקף ופרטי הייצוא הביטחוני לאפריקה.

בסרטון שפורסם על ידי משמר הגבול ניתן לראות את המדריכים מאמנים את הרואנדים בשיטות הלחימה הישראליות - תפעול נשק בצורה מהירה, ירי סלקטיבי, תפעול מעצורים ובהמשך גם טקטיקת לחימה בשטח בנוי, פריצה לחדרים ועוד.

בתגובות לסרטון התקוממו אזרחים רבים על אימון הלוחמים/ שוטרים מרואנדה. "בכייה לדורות. אותם אנשים משתמשים בידע לדברים אחרים בעיקר באפריקה", כתב אחד הגולשים. "לא סתם פאבלו אסקובר שכר שכירי חרב ישראלים", כתב אחר. והיה גם מי ששיתף מאמר על "רואנדה והנשק הישראלי: קשר השתיקה", שמדבר על הטענות שישראל סיפקה נשק ישראלי בזמן טבח העם ברואנדה.

ישראל היא בין המדינות הבודדות שמוכרות נשק לרואנדה, אם כי התיעוד האחרון לעסקת נשק כזו היה ב-2008. ישראל מוכרת נשק למדינות נוספות באפריקה, שבמרביתן משטרים בעייתיים בלשון המעטה. בשנת 2012 עמד היקף הייצוא על 107 מיליון דולר, על פי סיב"ט, ובשנת 2014 הנתון צמח ל-314 מיליון דולר. על פי הערכות שונות, לא כל העסקאות הגדולות מפורסמות, וההיקף האמיתי של הקשרים גדול יותר. ישראל מוכרת נשק קל, לצד טילים ומערכות מכ"ם, כמו גם מערכות מודיעין - שעלו לכותרות משום שהן משמשות את אותם משטרים למעקב ומעצר של מתנגדים פוליטיים.