לוחם אילוסטרציה (צילום: Getty Images, GettyImages IL)
נאבק להגיע לגדס"ר גולני, התנדב להילחם בצוק איתן. צל"שניק (אילוסטרציה) | צילום: Getty Images, GettyImages IL

מדינה שלמה התרגשה אתמול בערב בטקס מקבלי הצל"שים, שמאחורי כל אחד מהם יש גם סיפור חיים, כזה שמלמד משהו על הגיבורים. אחד מאותם סיפורים מרגשים שייך לסמל י', שקיבל את הצל"ש ה-54 מאלוף פיקוד הדרום, בעקבות אירוע שבו הסתער וחיסל קבוצת מחבלים במטרה להגן על כוחות נוספים במקום. עם קבלת הצל"ש נחשף גם סיפור החיים המיוחד של י' – תושב ירושלים שגדל כחרדי, חזר בשאלה והתגבר על קשיים לא מעטים בדרך לשירות בגולני. "לא תמיד יודעים לנצל אנשים כאלה ואני לא הופתעתי מהצל"ש", אמר עמוס, אביו המלווה של י'.

סמל במיל י' השתחרר מהשרות הסדיר חודשיים לפני מבצע צוק איתן. כאשר פרצה המערכה בדרום הוא לא חשב פעמיים והלך לגדוד שלו, גדס"ר גולני, כדי להתנדב ללחימה. ב-20 ליולי נכנסה חטיבת גולני לשכונת סג'עיה וכבר בדקות הראשונות ספגה אש כבדה ממחבלי חמאס. למחרת, ה-21 ליולי, כוח בפיקודו של י' יצא לסריקת מבנה, אז נפתחה לעברם אש מאותו הבית. על פי תעודת הצל"ש, י' זיהה את המחבלים ובנוסף הבחין כי המבנה ממולכד. הוא חשש שהמחבלים יפוצצו את המבנה על חייליו ולמרות האש הכבדה הוא הסתער לעבר החדר בו הייתה החוליה וחיסל אותם.

"בחור פשוט, לוחם כמו אריה"

שום דבר בסיפור החיים שלו לא לימד על כך שמדובר בגיבור של ממש. י' עצמו ביקש מחבריו לגדוד שלא לדבר על הצל"ש ולספר עליו סיפורי גבורה, מה שנראה כמו אקט של צניעות. אחד מהם הסכים להגיד, "לא בחור פשוט אבל לוחם כמו אריה, לוחם שלא רואה בעיניים".

י' נולד למשפחה של חוזרים בתשובה מחסידות ברסלב. הוא נולד וגדל במאה שערים, מעוז העולם החרדי שמחנך את בניו לגדולה דתית ולא לזו הצבאית. כך גדל גם י', רק שהוא היה שונה מאחיו וחבריו, "בחור דעתן, לא מתפשר וכזה שחושב לבד", סיפר לפז"ם אחד מחבריו. הוא יצא בשאלה, ולמד להתמודד עם החיים לבדו.

בריאיון לאתר הילל, גוף שמסייע לחרדים שחזרו בשאלה, סיפר עמוס כי, "הוא נאלץ לעזוב את המשפחה שהתנגדה למהלך. הוא יצא לאוויר העולם כשהוא לבד והגיע אלינו. מדובר באדם מיוחד שהתחבר אלינו מאוד מהר", סיפר עמוס והוסיף ש-י' עבר הרבה מאוד קשיים מנטליים בעיקרם. "הוא ניסה לשמור על קשר עם המשפחה אבל נתקל בסירובים מאוד קשים מצדם, משהו שנמשך עד היום".

עמוס חושף ש-י' נאלץ לעבור לא מעט משברים ובירוקרטיה כדי להתגייס, אך אחרי מאבק ארוך הוא התגייס לגולני והצליח לעבור את הגיבוש הקשה ולהגיע לגדוד הסיור של חטיבת גולני. "אגב גם כשהתגייס לצבא טענו בני משפחתו שהוא משרת בתפקיד ג'ובניקי לחלוטין", מספר עמוס. "הם ניסו להמעיט ולסלף את המציאות שבה הוא נמצא. היה למשפחה שלו קושי לקבל את החיים והדמות שלו. קשה להם לקבל חיים אחרים".

"הוא לא בן אדם קל אני חייב להגיד", הוסיף עמוס, "וגם לצבא היה מאוד קשה לקבל בן אדם כזה. בן אדם שחושב אחרת ובצורה מקורית, להרבה אנשים בצבא היה קשה לקבל אותו", אמר.

עמוס מספר שבאופן טבעי הוא מאוד דאג כאשר י' יצא לעזה. אבל בהקשר לסיפור החיים המרתק שלו, חשוב לעמוס להגיד, "החברה שלנו צריכה לדעת לקבל אנשים אחרים, כאלה שהם לא בנורמה. הצל"ש לא הגיע משום מקום בקטע הזה. זה האופי וזה הבן אדם כשהוא הפגין את היכולת הצל"שניקית שלו לכל אורך הדרך". סמל במיל י' מעדיף לשמור על אלמוניות ומבקש לחזור לחייו הפרטיים. הצל"ש מבחינתו זה גאווה גדולה, אולם חשוב לו יותר כאמצעי שיסייע לחיילים שעברו מסלול חיים כשלו, או כאלה שחושבים לעבור את המסלול הקשה.