ג'ייסון אברמן (צילום: אונ' קולומביה)
לא מוזיקאי מצליח, אך לוחם חסר פחד. ג'ייסון אברמן | צילום: אונ' קולומביה

כתבה שהתפרסמה השבוע בניו יורק טיימס מספרת את סיפורו של ג'ייסון אברמן, הגיטריסט שניגן בלהקות הגראנג' המצליחות נירוונה וסאונדגארדן, עזב את שתיהן, והתגייס לצבא האמריקאי כלוחם. הוא צלח את האימונים הקשים ליחידת הריינג'רס, ומשם התקדם ומצא את מקומות ביחידת העילית, הכומתות הירוקות.

ג'ייסון אברמן ראה מקרוב את התהילה בעולם הגראנג' - אבל פעמיים היה רחוק ממנה כפסע. כאשר היה הגיטריסט של להקת נירוונה הוא סולק מהלהקה רגע לפני שזכתה להצלחה הגדולה שלה; קורט קוביין התייחס אליו כמוזיקאי עם מצבי רוח בלתי צפויים ופיטר אותו. הוא התקבל לאחר מכן ללהקת סאונדגארדן, אבל גם אותם הוא עזב לפני הפריצה הגדולה, שוב בגלל מצבי הרוח שלו. "הוא היה מצחיק וחכם, אבל אז היה נופל עליו הענן הזה, הוא היה יושב באוטובוס עצבני עם האוזניות שלו כל הזמן", אמר מנהל הלהקה לניו יורק טיימס.

אברמן, שראה את חלומותיו נגוזים, החליט לפנות לכיוון אחר לגמרי: הוא הבין שהוא צריך לעשות משהו "בלתי אפשרי", ובגיל 23 - עם תלתלים ארוכים ונזם באף - הוא התגייס לריינג'רס, היישר לאימון אינטנסיבי של 61 יום.

אברמן, שלא נהג לחשוף את עברו בתחום המוזיקה, היה באמצע האימון כאשר קורט קוביין התאבד, ובעקבות הפרסומים החיילים ביחידה קלטו מי נמצא איתם. באחד המקרים המתוארים בכתבה של הניו יורק טיימס, אחד המפקדים של אברמן ניגש אליו עם מגזין והצביע על אחד העמודים: "זה אתה?". זאת הייתה תמונה של הלהקה הכי גדולה בעולם, נירוונה. קורט קוביין בדיוק הרג את עצמו, והכתבה הייתה על ההתאבדות שלו. ליד קוביין עמד גיטריסט עם תלתלים בלונדיניים ארוכים. "זה אתה?", חזר ושאל. אברמן לקח נשימה עמוקה. "כן, המפקד".

ג'ייסון אברמן (צילום: אונ' קולומביה)
עם סאונדגארדן (במרכז למטה). מצבי הרוח שלו לא התאימו להם | צילום: אונ' קולומביה

אברמן, כאמור, לא הסתפק בריינגר'ס והתקבל גם לכומתות הירוקות, הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית. בזמן האימונים הקשים במסגרת היחידה הזאת, הוא צפה במטוס פוגע ומפיל את מגדל התאומים, והבין שהוא בדרך למלחמה. מנקודה זאת ואילך חייו התנהלו בעיקר בשדות קרב מרוחקים בעיראק ובאפגניסטן. ושם, כפי שמתואר בכתבה של הניו יורק טיימס, אברמן היה אחד הלוחמים הכי חסרי פחד שידע הצבא - כזה שמצטרף לפשיטות ליליות ולוקח חלק במבצעים סודיים וקשים.

לאחר שירות של 22 שנים, אברמן פרש מהצבא והתקבל ללימודים באוניברסיטת קולומביה לתואר בפילוסופיה. היום, כשהוא מסתכל על חייו לאחור, אברמן מחלק אותם לשלושה היבטים: "אני אומן, חייל ופילוסוף", הוא אומר. ובקשר לתכניות לעתיד? אברמן מתכנן להירגע קצת: "כנראה שאהיה ברמן איפשהו".

>> עשתה היסטוריה: הקצינה הראשונה בתפקיד מפקדת מחלקת מ"כים חי"ר