אי אפשר לדבר על מבצע שומר החומות ולומר מה צריך להיות הצעד הבא של מדינת ישראל וכוחות הביטחון שלה, מבלי להתייחס לרקע שהוביל אותנו למצב הזה.

חמאס הגיע למבצע הזה עם יכולת התעצמות צבאית בלתי מוגבלת. אפשרו לו להגיע לשם הסכם אוסלו ותוכנית ההתנתקות מרצועת עזה. מאז ההתנתקות אמצעי לחימה וידע צבאי מקצועי זורמים לרצועה, בעיקר דרך מצרים.

לצה"ל לא הייתה אפשרות לסכל ולמנוע את זה וכך הגענו למצב בו לחמאס ולג'יהאד האסלאמי הפלסטיני (גא"פ) ישנן עשרות אלפי רקטות. רובן הוחזקו ומוחזקות מתחת לאדמה שמעליה מבנים אזרחיים שונים.

כך יש לארגוני הטרור בעזה להפעיל אש כל הזמן. גם במבצע הנוכחי, שבו צה"ל פועל עד כה בצורה יעילה, פוגע במפקדות, מחסני תחמושת ומרכזי ייצור רקטות. אך בסופו של דבר, אי אפשר למנוע ירי של כל רקטה ורקטה מכל רחבי הרצועה.

אנחנו רואים את הארגונים משתכללים מסבב לסבב בהיקף, דיוק וטווח הירי. יש לכך מחיר כי אם כיפת ברזל מונעת 90 אחוז מהפגיעות, אז 10 האחוזים שכן פוגעים הם קטלניים הרבה יותר. במבצע הנוכחי אנחנו רואים שרק הרסיסים חודרים דלתות וחלונות של חדרי ביטחון ומרחבים מוגנים. אלו רקטות גדולות ועמוסות בחומר נפץ שעושות נזק משמעותי מבעבר.

אותי, כמי שהיה ראש לשכת הרמטכ"ל רב אלוף משה (בוגי) יעלון לפני ההתנתקות, המצב הנוכחי מקומם. צריך להבין שאנחנו שמענו באותה ימים על הכוונה להתנתק מרצועת עזה, בתקשורת. חישבו איזה סדר גודל של החלטה אסטרטגית למדינת ישראל זו היתה וכך שמענו עליה.

תת אלוף במילואים אמיר אביבי (צילום: הביטחוניסטים)
תת אלוף במילואים אמיר אביבי | צילום: הביטחוניסטים

שבוע אחר כך התכנסה ישיבת קבינט שבה ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל אמר לבוגי ולראש השב"כ דאז אבי דיכטר על החלטתו לבצע את ההתנתקות. הוא שאל לדעתו והרמטכ"ל השיב: אם אתה מחבר את עזה עם מצרים, תוך שנה יש לך שם "חמאסטאן".

ראש השב"כ העריך גם הוא שתהיה יכולת התעצמות אין סופית, כניסה של כסף, מומחים ואמצעים כדי ליצור מפלצת טרור - בדיוק כמו שאנחנו רואים עכשיו. למרות הערכות הבכירים, הממשלה ביצעה את התוכנית והערכה המקצועית, לצערנו, התבררה כמדויקת.

אני לא חושב שיש בכך "הנחה" לאחריות של הדרגים המדיניים מאז ועד היום, וגם אסביר מדוע. ברגע שיצרנו מציאות כמו זו שיש בעזה כיום, רק פעולה קרקעית יכולה למגר את הטרור שם. המחיר של פעולה קרקעית כזו כבד מאוד וגם יימשך זמן ארוך במיוחד. אנחנו לא בזמנים של ששת הימים. ביהודה ושומרון לקח לנו שש שנים לייצב את המצב אחרי מבצע "חומת מגן".

"זה הדבר שהכי כואב לחמאס"

המצב הנתון הוא שישראל לא רוצה להיכנס ולכבוש את עזה. זה לא האינטרס האסטרטגי שלנו, הבעיה העיקרית שלנו כרגע היא איראן וחיזבאללה, אנחנו לא רוצים להיגרר לתוך עזה. מהצד השני צריך לומר שפעולה אווירית היא פעולה מוגבלת. אין דרך לחסל לחלוטין את החמאס מהאוויר.

רבים אומרים "בואו נעשה מהלך מדיני" אבל צריך לזכור שאנחנו מתנהלים כאן מול ארגון טרור שרוצה בהשמדתנו ולכן לא ברור איזה מהלך מדיני יכול להיות מול גוף שכזה.

על הרקע הזה אני לא רואה פיתרון מושלם. המציאות לא מאפשרת את זה. כן ניתן לומר שבפעם הזו צה"ל מבין טוב יותר את המצב בהשוואה לעבר. במבצעים קודמים דיברו כל הזמן על מושגים כמו אפקט ותודעה שמתרחקים מהוויית המקצוע הצבאי שבו ההגדרות ברורות מאוד.

במקצוע הצבאי מי שמעוניין להשיג אפקט תודעתי משיג אותו דרך השמדה פיזית בכל קשת היכולות של האויב. החשוב מכל הוא להשמיד סדר גודל של 70 אחוז מיכולות חמאס והדבר הכי כואב להם הוא פגיעה בבכירים.

נכון לכתיבת שורות אלו אפשר לומר שחוסלו שלושה מתוך חמשת הבכירים ביותר במה שניתן לכנות המטה הכללי של חמאס. גם את יחיא סינוואר ומוחמד דף צריך "להוריד". אם לא נצליח להוריד אותם עכשיו זה לא יקרה עוד חודש או חודשיים. המומנטום נוצר.

לא מדובר בדיון רק על עזה. כל המזרח התיכון מסתכל עלינו כרגע. בלבנון מתייעצים אם להכניס את חיזבאללה, אנחנו עלולים להידרדר פה למלחמה אזורית כוללת, אם בצד השני תתגבש תחושה שאנחנו מפוחדים וחלשים.

לתחושתי החולשה המדינית שלנו והיעדר ממשלה מתפקדת זה המחולל של כל המצב הזה. אני לא מתייחס לפוליטיקאי ספציפי. על המנהיגים שלנו להבין שבשעה הזו רק אחדות בין מנהיגי ישראל תשדר את המסר הנכון לאויב שלנו. המריבות והאגו מסכנים את כולנו.

"צריכים יותר חטיבות מג"ב"

אנחנו, בתנועת "הביטחוניסטים" שבה אני חבר, התרענו כבר לפני כחצי שנה שיש פער בסדר כוחות הפנים שלנו, משטרה ומג"ב, לבין האיומים.

צריך להעביר משאבים וכוחות מצה"ל למשטרה ומג"ב בסדר גודל משמעותי יותר, גם אם זה אומר להסב חטיבות. דרושות עוד חטיבות מג"ב בנגב, בגליל, בירושלים ובערים המעורבות. אם לא נעשה את זה, חיי האזרחים יהיו בלתי נסבלים. במקומות כבר שנה סובלים כל היום מפריצות ולמשטרה אין מספיק כוחות לטפל בזה.

אין איום שמסכן את מדינת ישראל כמו התפרקות מבפנים. כל מה שאנחנו רואים במזרח התיכון ובכלל בעולם כיום, אלו התפרקויות מבפנים ולא מדינה שכובשת מדינה אחרת. צריך לטפל בבעיות הללו וכמה שיותר מהר.

לוד (צילום: דוברות המשטרה)
משטרת ישראל בלוד. מג"ב צריך עוד כוחות | צילום: דוברות המשטרה