נשים מהוות חלק בלתי נפרד ממצבת כוח האדם בצה"ל, אבל אנחנו חלק מרשימה מצומצמת מאוד של מדינות שבהן נהוג גיוס החובה לנשים. למעשה, רק ארבע מדינות (כולל ישראל, ועוד אחת בסימן שאלה) ברחבי העולם כולו - מגייסות נשים לשורות הצבא מתוקף חוק.

1) קוריאה הצפונית: כוכבת הכותרות של השנה האחרונה היא אחת המדינות הבודדות בעולם שמחייבות נשים להתגייס לשורות הצבא. למעשה מדובר בצו חדש יחסית שנכנס לתוקף רק בשנת 2015. הצו החדש הרחיב את חוק גיוס החובה במדינה והחיל אותו גם על נשים מגיל 17. במערב טוענים שהסיבה לכך הייתה הרעב הגדול בשנות ה-90 במדינה, שהביא לירידה בילודה ותמותה גבוהה בקרב ילדים.

2) נורבגיה: בשנת 2013 הפך צבא נורבגיה לצבא האירופי הראשון שהחיל חוק גיוס חובה לנשים. אבל בגלל שהאיומים על המדינה הצפונית מוגבלים למדי, במיוחד לאחר התפרקות ברית המועצות, רק מי שבאמת רוצה לשרת אכן עושה זאת. נוסף לכך, גיוס חובה חל רק על מי שנולדה בשנת 1997 או מאוחר יותר.

3) אריתראה: החל משנת 1995 חלה חובת השירות צבאי על כלל האזרחים במדינה, גברים ונשים, במשך 18 חודשים (התקופה עשויה להתארך בתקופת משבר). בפועל, מאז שנת 1998 הפך תהליך השחרור מהצבא לארוך ומסובך עד כדי כך שהשירות בפועל עשוי להימשך אפילו עשור. השירות הצבאי, אגב, אינו מוגבל לעיסוקים צבאיים - חלק מהמגויסים הופכים לפועלים בשירות הצבא. מי שמסרב לשרת בצבא או נמלט, נעצר מעונה ואף נרצח.

3.5) שוודיה: הממלכה הצפון אירופית, שאינה חברה בנאט"ו, נמצאת בימים אלה בעיצומו של משבר הנוגע לגיוס הנשים לשורות הצבא. הצבא ההתנדבותי לנשים בשוודיה או בשמו "לורנה" קיים עוד משנת 1924, אך כעת הצבא בוחן לראשונה את האפשרות להחיל חוק גיוס חובה גם על הנשים.