שיגור טיל מצוללת
איראן טוענת שצוללת מסוג דולפין שיגרה שני טילים לעבר סוריה | צילום: China Photos, GettyImages IL

אתמול (ב') התבשרנו כי ברוסיה זימנו את הנספח הצבאי של ישראל לשיחת נזיפה על ניסוי הטילים שבוצע בים התיכון. לטענת הרוסים אין מקום לניסוי כזה בזמן של מתיחות. המהלך הרוסי לא הפריע לרשת פרס טי וי האיראנית, לטעון שהשיגור במזרח הים התיכון היה בכלל ניסיון תקיפה ישראלי כלפי סוריה. על פי הדיווח האיראני שני טילי פופאי שוגרו מצוללת מסוג דולפין. עוד נטען כי מיד לאחר השיגור ספינת מלחמה אמריקאית השמידה את הטילים. ברשת טוענים שהם מתבססים על מקורות ברוסיה עצמה, לא פחות. בנוסף הידיעה מפארת את המערכת הרוסית מסוג Vityaz, להגנה אווירית, אבל הם לא מפרטים כיצד בדיוק איתרו את הטילים והשמידו אותם.

על פי הידיעה האיראנית, שלא נגיד פרק נוסף באגדה, "דו"ח פעולה דחופה שהוכן על ידי משרד הביטחון הרוסי עבור הנשיא פוטין קובע כי מערכת ההגנה האוויר ויטיאז, המתקדמת ביותר בצי הדרומי של הצבא הרוסי, הצליחה לזהות שיגור של שני טילי שיוט בליסטים מסוג פופאי SLCM. הטילים שוגרו מצוללת הדולפין הישראלית שמסיירת בים התיכון המזרחי. הטילים הושמדו מיד לאחר השיגור על ידי משחתת טילים של חיל הים האמריקאי שפועלת באותו אזור".

לטענת האיראנים ישראל מנסה בכל דרך לזרז את הפעולה ההתקפית נגד סוריה ולכן בוצע השיגור. מנגד האמריקאים מנסים בכל דרך לבטל את התקיפה ולכן יירטו את הטילים הישראלים. עוד ציינו האיראנים, "על פי דו"ח זה, של משרד ההגנה הרוסי, המערכת הצליחה לזהות את השיגור ב 10:16 בזמן מוסקבה (0616 GMT). בתחילה הישראלים מכחישים את הידיעה, אבל לאחר מכן מפרסמים שהם ביצעו בדיקות טילים באזור הים התיכון".

בנוסף הם מפרסמים שלא ידוע איך בדיוק האמריקאים השמידו את הטילים אבל, "על פי סקירה של חיל האוויר האוסטרלי שהכין דו"ח טכני בנושא [ח APA-TR-2007-0402] ניתן להבין בבירור שזו פעולה שניתן לעשות, אם כי רק בהשקעה גדולה ושימוש בכישורים טכניים מהמעלה הראשונה והטכנולוגיה במאה ה-21".

"מנסים להתגרות בסוריה ולהאשים את האמריקאים"

האיראנים, שמתבססים על רכש צבאי רוסי, לא שוכחים להלל את מערכת המכ"ם הרוסית ומציינים, "הדו"ח קובע כי שיגור של טילים בליסטיים מסוג זה מהווה מבחן יכולת צבאית של הרוסים שמסוגלים לזהות סוגים שונים של איומים ולהודיע לקרמלין באופן מידי". עוד הם מוסיפים "מלבד היכולת של הצבא הרוסי לזהות את השיגורים, הקרמלין הוכיח שלא ניתן להסתיר מהעולם כל מידע הנוגע לתקיפה של סוריה על ידי המערב".

למרות שזה לא נכתב בדו"ח, על פי האיראנים עצמם, הם טוענים שמומחי מודיעין רוסים מעריכים "שישראל מנסה להתחיל את המלחמה הזאת ולהתגרות בסוריה כדי להאשים את האמריקאים כאלה שהתחילו מלחמה אזורית, או במקרה גרוע יותר, מלחמת עולם שלישית".

>> ארה"ב vs סוריה: כך זה נראה לפני 30 שנה