היורש של ג'ון הג'יהאדיסט? (צילום: מתוך הסרטון)
שוב ג'יהאדיסט, שוב מבטא בריטי | צילום: מתוך הסרטון

שוב המראות המזוויעים של אסירים כפותים בחליפות כתומות, שוב הוצאה להורג מזעזעת ושוב איומים על המערב – רק שהפעם, גם "כוכב" הסרטון מזכיר לנו דמות מהעבר. דאע"ש פרסם סרטון הוצאה להורג חדש ובו נראה ג'יהאדיסט חובש מסכה שמדבר למצלמה באנגלית רהוטה ובמבטא בריטי, בדומה לג'ון הג'יהאדיסט – הכינוי שניתן למוחמד אמוואזי, המוציא להורג המפורסם של דאע"ש שחוסל ככה הנראה, בתקיפה אווירית בתחילת חודש נובמבר.

לפני שחמושי דאע"ש יורים באסירים הכפותים ש"מודים" בריגול, הג'יהאדיסט הבריטי אומר למצלמה: "זו הודעה לדיוויד קמרון, עבד של הבית הלבן, פרד של היהודים". כמו כן, הוא מכנה את ראש הממשלה "מטומטם" ומזהיר אותו מכך ש"ילדיו ישלמו את המחיר" על המתקפות האוויריות על מטרות דאע"ש בסוריה. "כמה מוזר זה שאנחנו מוצאים את עצמנו שומעים על מנהיג חסר חשיבות כמוך שמאיים על המדינה האיסלאמית. כמה מוזר זה שמנהיג של אי קטן מאיים עלינו עם כמה מטוסים בלבד. נראה שאתה, כמו קודמייך בתפקיד, שחצן וטיפש", ממשיך הטרוריסט.

הטרוריסט פונה גם ללוחמים ואומר: "לאלה מכם שמקווים להמשיך להילחם תחת הדגל של קמרון, אנחנו מציעים לכם לשאול את עצמכם – האם אתם באמת חושבים שלממשלה שלכם יהיה אכפת מכם כשתיפלו לידיים שלנו, או שהם ינטשו אתכם – בדיוק כפי שהם נטשו את המרגלים הללו ואת אלו שהיו כאן לפניהם?". בתגובה לוידיאו, כתב הפוליטיקאי הבריטי סדיק חאן בעמוד הטוויטר שלו: "סרטון התעמולה הדוחה של דאע"ש רק מוכיח שאנחנו צריכים לעשות הרבה יותר כדי להתמודד עם ההקצנה בבריטניה".

היורש של ג'ון הג'יהאדיסט? (צילום: מתוך הסרטון)
אסירים כפותים בחליפות כתומות מוצאים להורג | צילום: מתוך הסרטון

>> מכורים לפז"ם? הירשמו לפייסבוק שלנו

זו לא הפעם הראשונה שבה דאע"ש מאיים על מנהיגי העולם בסרטוני התעמולה שלו: בסרטון אחר ששוחרר בחודש הקודם, לוחם דאע"ש דובר רוסית מאיים על ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, רגע לפני שהוא מוציא להורג קורבן נוסף מול המצלמה.

החשוד – איש מכירות בריטי שנעצר ושוחרר בערבות

חוברת ההסברה של דאעש (צילום: חשבון הטוויטר של אבו רומייזה )
האם זהו הדובר בסרטון? אבו רומייזה | צילום: חשבון הטוויטר של אבו רומייזה


מאז פרסום הסרטון, אנשי המודיעין בבריטניה נחושים במטרתם לגלות את זהותו של הדובר, בין היתר באמצעות טכנולוגיות פענוח קול – כפי שנעשה במקרה של ג'ון הג'יהאדיסט. במקרה של אמוואזי, הפענוח בוצע בין היתר גם באמצעות זיהוי כפות הידיים שלו שהופיעו במהלך אחד הסרטונים, אמנם, במקרה הזה, ה"יורש" לובש כפפות, כך שהזיהוי הופך למורכב יותר.

עם זאת על פי דיווחים, יתכן ומדובר בסידהרתא דח'ר, מוסלמי בריטי קיצוני הידוע גם בשם אבו רומייזה שנסע לסוריה יחד עם אשתו ההרה ויתר בני משפחתו בשנת 2014. אחותו של דח'ר טוענת כי האדם בסרטון נשמע "דומה מאוד לאחיה", אב לארבעה מצפון-מזרח לונדון שנעצר בעבר בגין כך שלקח חלק בקבוצה מוסלמית קיצונית אסורה בחוק. דח'ר (32), איש מכירות בעברו, שוחרר אז בערבות וכעבור שעות ספורות נסע לאזורי הקרבות של דאע"ש. כמו כן, מספר משתמשים בטוויטר תומכים ברעיון שזהו הדובר בסרטון.

מיד לאחר ששוחרר, דח'ר לעג למשטרה בחשבון הטוויטר שלו: "כמה קלוקלת יכולה להיות מערכת הביטחון בבריטניה, שאפשרה לי לברוח מאירופה למדינה האיסלאמית", וכמו כן פרסם תמונות שלו אוחז בנשק. בעברו, דח'ר התראיין לסרט דוקומנטרי בטלוויזיה הבריטית ובמהלכה הצהיר שהוא "לא מסוגל לאהוב את אמא שלו, כי היא לא מוסלמית". בתכנית עוד סופר כי דח'ר במקור ממוצא הודי, ולפני שהתאסלם, האמין בהינדואיזם.

היורש של ג'ון הג'יהאדיסט? (צילום: מתוך הסרטון)
הפעוט שמופיע בסרטון | צילום: מתוך הסרטון

הסרטון מסתיים עם קטע קצרצר ומזעזע של כמה שניות, ובו נראה פעוט כבן חמש בלבד שמצביע למרחק ואומר: "אנחנו נהרוג את כל הלא-מאמינים שנמצאים אי שם". מנגנוני הביטחון בבריטניה עוסקים בנוסף בזיהוי הילד, כאשר גם כאן כבר ישנו חשוד: כלי תקשורת בריטיים מדווחים כי הילד דומה לבנה של ג'יהאדיסטית בשם גרייס "חאדיג'ה" דייר, צעירה תושבת לונדון שהתאסלמה ופרסמה בחשבון הטוויטר שלה במהלך 2014 תמונה מזעזעת של בנה הפעוט, איסא, אוחז בנשק מסוג קלצ'ניקוב. אביה של דייר - סבו של הפעוט, אישר שאכן מדובר בנכדו.