נועה שיר (20), שירתה במשך כשנתיים ביחידה מיוחדת באוגדת עזה שהתמחתה בציד רחפנים שמשוגרים מרצועת עזה לשטח ישראל ועלולים לשאת חומר נפץ. במהלך השירות אבא של נועה, רונן, כתב והקליט שיר על התפקיד שהפך ללהיט ברשת וכשהגיע השחרור מהצבא, ארגן לה הפתעה יוצאת דופן.

"היא עבדה כל הזמן מסביב לשעון", סיפר אבא רונן בשיחה עם mako. "גם כשהייתה מגיעה הביתה לחופשות מהצבא הטלפון כל הזמן היה אצלה ביד. היא נתנה את הנשמה שלה לצבא, מחויבת מאוד. זו עבודה עם המון אחריות".

סמלת שיר עשתה טירונות של תצפיתניות למרות שלא כל כך התלהבה בהתחלה מהתפקיד. "ההתחלה לא הייתה קלה, אבל קצינות ישבו איתה והסבירו לה את מהות התפקיד. היא הבינה שהוא מרתק והחליטה ללכת על זה", הסביר האב.

הפתעה בגזירת החוגר (צילום: פרטי, באדיבות המשפחה)
הצטיינה בקורס. עם ההורים במהלך השירות | צילום: פרטי, באדיבות המשפחה

היא סיימה בהצטיינות את הקורס ולאחר מכן שובצה יחד עם חיילת נוספת ליחידה שתפקידה לאתר את הרחפנים. במסגרת תפקידה, סמלת שיר והחיילות ביחידה דאגו ליירט כמה רחפנים שעשו את דרכם מעזה לישראל, בסיוע יחידות של חיל האוויר.

במהלך שירותה הצבאי האב רונן, שהוא גם אמן ויוצר, כתב שיר על עבודת התצפיתניות - 'תצפיתנית חמ"ל על הזמן' - שאותו הלחין וביצע. השיר כיכב ביוטיוב שם צפו בו עשרות אלפי גולשים.

"זה שיר מיוחד שהקדשתי לתצפיתניות בכדי להראות עד כמה התפקיד הזה חשוב לביטחון המדינה, ציין רונן, "וגם כדי לפרגן לבת שלי ולחברות שלה שעושות עבודות קודש. הוא זכה להצלחה גדולה ועשרות אלפי גולשים שמעו אותו ושלחו תגובות מפרגנות". רונן אף שלח את השיר לנשיא המדינה באותו זמן, ראובן רובי ריבלין, שהגיב במכתב תודה על שליחת השיר.

הפתעה בגזירת החוגר (צילום: פרטי, באדיבות המשפחה)
מפקד אוגדת עזה בביקור בחמ"ל בו שירתה נועה | צילום: פרטי, באדיבות המשפחה

באחד הימים הוא שלח את השיר למפקד אוגדת עזה, תא"ל נמרוד אלוני שהחליט להפתיע את בתו נועה והגיע במיוחד לחמ"ל שעליו היא מפקדת. "כמעט שבת שלום, קיבלתי את השיר המקסים שכתבת לאחד התפקידים הכי חשובים שיש לנו בצבא", כתב מפקד האוגדה לאב.

בשבוע שעבר סמלת נועה הייתה אמור לגזור חוגר ולהשתחרר מהצבא, כשאביה החליט לעשות לה הפתעה מהסרטים. הוא שכר מסוק של חברה פרטית בראשון לציון וקיבל אישור מיוחד מחיל האוויר להנחית אותו בסמוך לבסיס צבאי, כדי להטיס את בתו לאוגדה ובחזרה הביתה.

"אמרתי לה שאנחנו נוסעים לבסיס ובדרך אני קופץ לראשון לציון לקחת מעטפת מסמכים לצרכי עבודה שלי. כשהגענו התעכבתי 20 דקות עד שהמסוק היה מוכן וקיבלתי אישור של חיל האוויר לנחיתה סמוך לבסיס".

על התגובה של הבת סיפר האב: "היא הייתה המומה ולא הבינה מה קורה. אחר כך ישבה ליד הטייס ונהנתה מכל רגע. כל ההפתעה הזו עלתה לי לא מעט כסף אבל בשביל הבת שלי שעשתה הכל למען המדינה החלטתי לפנק ולתת לה מתנת שחרור בלתי נשכחת", ציין האב.

"זו הייתה חוויה של פעם בחיים", סיפרה נועה לבני משפחתה, "חתיכת הפתעה. הייתי שבטוחה שנוסעים במכונית לבסיס, אבל מסוק? וואו".