מנהרה של חיזבאללה במוזיאון המלחמה (צילום: Spencer Platt, GettyImages IL)
מנהרה של חיזבאללה במוזיאון המלחמה בדרום לבנון. נחצבו כאלה גם אל תוך ישראל? | צילום: Spencer Platt, GettyImages IL

המלחמה במנהרות – לא רק ברצועת עזה. על פי מודיעין הקיים בידי מערכת הביטחון וכן על פי חומרים שמופצים על ידי חיזבאללה, הארגון משקיע בשנים שעברו מאז מלחמת לבנון השנייה משאבים רבים בהכנת תשתיות תת קרקעיות ליום פקודה ובתוך כך, סביר להניח שמשקיע לא מעט מאמצים גם במנהור. הנושא עלה למודעות הציבור כאשר תושבי גשר הזיו וכן תושבים מקריית שמונה דיווחו כי הם שומעים קולות עמומים וחושדים כי גורמים שונים חופרים מנהרות תחת רגליהם.

מסתבר כי חששותיהם של התושבים אינם מופרכים לחלוטין. הבשורה הטובה היא שבמערכת הביטחון גם מודאגים ממנהור גבול הצפון, כפי שקרה בעשור וחצי האחרון ברצועת עזה ושכבר מושקעים לא מעט משאבים כדי לתת טיפול הולם לנושא.  

לפז"ם נודע, כי גורמים במערכת הביטחון (מפא"ת) פנו לגיאולוגים באוניברסיטת תל אביב בכדי שאלו יסייעו להם באיתור מנהרות שנחפרות בגבול ישראל-לבנון. מדובר על פרויקט ייחודי שעלותו מוערכת בכמה מיליוני שקלים ושצפוי להתפרש על פני כמה שנים. "אני יכול לומר לך שנושא המנהרות מלבנון לישראל מטריד מאוד את מערכת הביטחון. יש הרבה דיבורים על זה וגם חששות. יותר מזה אין לי מה להוסיף", הסביר אחד הגיאולוגים. "במערכת הביטחון לא רוצים לחזור על הטעויות שהיו בעניין המנהרות ברצועת עזה ורוצים למצוא פתרון מהיר כדי לא להיתפס עם מכנסיים למטה", הסביר גורם המקורב לפרויקט. "לא לזלזל באפשרות שהחיזבאללה כרה רשת מנהרות מהגבול הלבנוני לתוך ישראל", הסביר.

שאלת השאלות שנשאלת בתור התחלה היא האם בכלל ניתן לחצוב רשת מנהרות מדרום לבנון אל הגליל. התשובה בגדול היא כן. לדברי גיאולוגים עימם שוחחנו, ניתן לחצוב מנהרות באורך מאות מטרים משטח לבנון לישראל למרות שתנאי השטח והמסלע הם קשים יחסית לאלו שמתמודדים איתם פעילי טרור שחוצבים מנהרות מרצועת עזה. "יותר קל לחפור מנהרות מרצועת עזה לישראל כי מדובר באדמה חולית, בדיונות, אבל לצורך זה צריך לחזק אותן בבטון, אחרת הן יקרסו. באזור שבין לבנון לישראל, אין צורך כזה וזה יתרון", הסביר אחד מהם והוסיף, "חפירה באזור סלעי היא באמת קשה יותר: החפירה איטית, אבל אין צורך בחיזוק תקרת המנהרות וזה חוסך זמן בעבודה. אני מעריך שמנהרה של מאות מטרים מלבנון לישראל אפשר לחפור בשישה חודשים. זה תלוי בכמות החופרים ובמכשירים שהם נעזרים בהם כדי לחפור את המנהרה. מאז מלחמת לבנון השנייה אני מעריך שהחיזבאללה לא קפא על שמריו. אני יודע בוודאות שמפא"ת משקיעה המון כסף בפרויקט הזה. אני יודע את הסכום המדויק, אבל לא אמסור לך".

גורם צבאי בכיר עמו שוחחנו, מסר כי להערכתו חיזבאללה וחמאס חולקים ביניהם מידע יקר ערך על כל עניין המנהור. "יש קשר הדוק בין חיזבאללה לחמאס בהעברת מידע על שיטות פעולה, אסטרטגיה וכמובן הברחת אמצעי לחימה. אני מעריך וזה דבר שמדברים עליו בצבא, שחמאס העביר מידע חשוב לחיזבאללה כיצד לחפור מנהרות בכל מיני טכניקות ושיטות לאור הניסיון הרב שהם צברו בשנים האחרונות", הסביר.

תושבי הצפון: "חושבים שאנחנו הוזים, משוגעים"

לדברי גיאולוג אחר, כמו בשטחי הגליל, גם משטחי יהודה ושומרון ניתן לחצוב מנהרות לכיוון יהודה ושומרון. "אפשר לכרות רשת מנהרות למרות ששם האדמה קשה מאוד, אבל זה אפשרי. אין לי מושג איזו מוטיבציה יש לארגוני טרור ביהודה ושומרון לעשות את זה כשצה"ל שולט על שטחים רבים, אבל מבחינת ביצוע, הדבר אפשרי. גם הנושא הזה נמצא בבנק המטרות של מערכת הביטחון. אחרי מה שקרה ברצועת עזה, הם לא רוצים להיות שוב מופתעים והכול נבדק", הוסיף.

מנהרה של חיזבאללה במוזיאון המלחמה (צילום: Spencer Platt, GettyImages IL)
תושבי הצפון חוששים מפתח מנהרה כזה בחצר הבית. בתמונה: מנהרה התקפית בדרום לבנון | צילום: Spencer Platt, GettyImages IL

מעל לרשת המנהרות האפשרית הזו, מתגוררים תושבי גבול הצפון שבשבוע שעבר, כאמור, הביעו דאגה עמוקה נוכח העניין. הראשון להתריע, ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, שיגר מכתב בהול ללשכת שר הביטחון וביקש ממנו לטפל בהקדם בעניין. לדבריו, הוא קיבל פניות רבות מתושבים המתגוררים סמוך מאוד לגבול עם לבנון על רעשים ששמעו מתחת לאדמה. מלכה ציין במכתבו כי מדובר בישובים דובב, מרגליות, אביבים, שתולה, זרעית ואחרים וביקש לטפל בעניין מיד עם תום הלחימה בעזה.

בנוסף, תושבים התלוננו על רעשים מוזרים ששמעו בסלון בתיהם, במקלחות ובחדרי השינה והחשש מחזרת אסונות כמו אסון המעלות משנות השבעים מתעורר שוב. "חושבים שאנחנו הוזים, משוגעים, אבל ככה גם חשבו לפני כמה שנים על תושבי קיבוץ ארז, נתיב העשרה ועין השלושה כאשר הצבא וגורמי הביטחון זלזלו בטענות שלהם והיום מתברר שמתחתיהם נבנו עשרות מנהרות טרור", סיפר אחד התושבים ממושב מרגליות. "אחרי מה שקרה ברצועת עזה, אסור לקחת סיכון. צריך לבדוק את זה ברצינות כדי שבסוף לא יתרחש פה אסון ואחר כך יקימו ועדות חקירה ויהיה בלגן. צריך לטפל בזה ולא להקל ראש, גם אם הסיכוי שזה נכון הוא אחוז. לחיזבאללה יש מוטיבציה לא פחות מחמאס להשמיד את מדינת ישראל והם יעשו הכול", אמר.

_OBJ

>> דיווח: האקרים סינים גנבו מסמכים רגישים של כיפת ברזל ו"החץ"