חברת "לוקהיד מרטין" האמריקנית שידועה בין היתר כיצרנית מטוסי ה-35-F חמקן של חיל האוויר לא חושפת יותר מדי פרטים על הטיל העל קולי (היפרסוני) שהיא מפתחת, אבל תמונות הדמיה חדשות שלו שפורסמו בימים האחרונים מסקרנות את המומחים הצבאיים שמנסים דרכן ללמוד עוד על הטיל.

הטיל מסוג AGM-183A יהיה היפרסוני, כלומר טיל שיוט שמסוגל לטוס במהירות העולה על מהירות הקול פי 5 (מאך) ומעלה. על פי התמונות הטיל ישוגר ממטוס מתוך מארז שגם הוא חלק מהפיתוח, שיטיס אותו אל מחוץ לאטמוספירה, שם הוא משגר את הטיל שממשיך למטרתו.

טיל AGM (צילום: לוקהיד מרטין,  יח"צ)
הדמית טיל AGM-183A | צילום: לוקהיד מרטין, יח"צ

האמריקאים חשפו שהם עובדים על פיתוח הטיל ביוני האחרון, כמו גם את העובדה שניתן לשגר אותו ממפציצים מסוג B-52. בעתיד אלה יישאו שניים ואולי גם ארבעה טילים כאלה, שיוכלו לפגוע בכל נקודה בעולם בתוך בזמן של עד 60 דקות. מרבית המידע על יכולות הטיל מסווג, אולם הערכות שונות דיברו על מהירות של 6,000 קמ"ש וגם יותר.

טילים היפרסונים נחשבים לדור הבא בתחום, הם מאפשרים דיוק בפגיעה במטרה תוך יכולת שרידות גבוה והתחמקות ממערך ההגנה האווירית של הצד השני.

לוקהיד מרטין נחשבת לחברה המובילה בארה"ב בתחום, עם מחקר ופיתוח במשך כשלושה עשורים. הטיל שהיא מפתחת אמור להיות התשובה לטילים של הרוסים והסינים, הנחשבים לאיום משמעותי על ארה"ב.