נוח זעיתר (צילום: מתוך דף הפייסבוק "אינטלי טיימס-מודיעין חדשותי")
"מדובר באמל"ח שמקורו או חלקו צה"לי". נוח זעיתר בתמונה שנחשפה | צילום: מתוך דף הפייסבוק "אינטלי טיימס-מודיעין חדשותי"

הכירו את "נוח זעיתר", ברון סמים לבנוני שפועל עבור החיזבאללה, ומאפשר להם להוביל ציוד צבאי במסגרת הרשת שהקים להברחות סמים. חוקר האינטרנט והמודיעין רונן סולומון חשף שזעיתר נראה השבוע בגזרה הסורית, ואף תועד שם. באחת התמונות זעיתר צולם בעמדה של חיזבאללה, כאשר הלוחמים שלה היו חמושים בנשק שברור כי מקורו בצה"ל.

"אתמול נפוצו תמונות המתעדות את ברון הסמים של הבקעה בלבנון, נוח זעיתר, מבקר כשהוא חמוש, את לוחמי החיזבאללה בגזרת הלחימה בהרי הקלמון שבסוריה. הזיהוי די פשוט, מדובר בבחור מגודל העוטה בדרך כלל כובעים ססגוניים בכל ביקור או תחקיר שנערך עליו בתקשורת הלבנונית", מציין סולומון באתר שלו, "אינטלי טיימס-מודיעין חדשותי".

עוד מציין סולומון שזעיתר, שמוגדר כ"רובין הוד" של הבקעה, נחשב זה שנים לברון הסמים הגדול של לבנון. זעיתר צבר לא מעט ממון והוא מחזיק באחוזה גדולה באזור הבקעה, המוקפת בעמדות שמירה ומיליציה קטנה שחמושה בנשק קל ונ"ט. הוא עצמו נוהג להסתובב עם רכבי שטח מפוארים.

נוח זעיתר (צילום: מתוך דף הפייסבוק "אינטלי טיימס-מודיעין חדשותי")
נוח זעיתר בסוריה | צילום: מתוך דף הפייסבוק "אינטלי טיימס-מודיעין חדשותי"

לא ברור מה עושה זעיתר בסוריה, אולם ידוע שחיזבאללה משתמש במה שמוגדר כ"צינור הפלילי" כדי להעביר ציוד, לוחמים וגם נשק. סביר להניח שזו הייתה מטרת הביקור המתועד של זעיתר בגזרת הלחימה. נראה שבעזרת שבילי ההברחה שנוצרו על ידי סוחרי סמים כמו זעיתר, חיזבאללה מעביר בחשאי אספקה ללוחמים שלו בסוריה.

טרור באמצעות הברחת סמים

סולומון מציין שבקרב חוגי האופוזיציה הסוריים טוענים כי זעיתר פועל בגבול עם סוריה כקבלן של חיזבאללה, זאת במסגרת פעילות הדומה לזו שהייתה מוכרת אצלנו בישראל, בגבול הצפוני ונוהלה על ידי יחידה "1800" של החיזבאללה. "היחידה הזאת עסקה בפעילויות טרור ומודיעין באמצעות תשתיות פליליות של סוחרי סמים לבנונים, לצורך החדרת אמצעי תקשורת ולחימה דרך הגבול של לבנון, סוריה, מצרים וירדן", כתב סולומון.

בדף שלו סולומון חושף תמונות של זעיתר בעמדה של לוחמי חיזבאללה בסוריה, וקשה לפספס שם את הכיתוב בעברית על חלק מכלי הנשק. "מדובר באמל"ח שמקורו או חלקו צה"לי ויתכן והגיע לידי החיזבאללה כשנותר בידי צבא דרום לבנון או מאחת המערכות בלבנון", כותב סולומון. המקלע שניתן לראות בתמונות זה ה-M2 שמוכר בישראל גם בשם 0.5 או מק"כ, מקלע כבד המשמש בצה"ל, וצבאות רבים בעולם, לרתק של האויב.

לאחרונה פרסמנו תחקיר נרחב על מכירת נשק ישראלי למדינות ערב, בו סיפרנו בין היתר שחלק מהנשק שנמכר לאותן מדינות הגיע לידי ארגוני טרור כמו חיזבאללה. בנוסף ייתכן, כמו שסולומון מציין, שמדובר בציוד שנשאר שם מהתקופה של צה"ל בדרום לבנון, או ציוד שנשאר מאחור בזמן מלחמת לבנון השנייה.