בחיל האוויר הודיע אמש (שלישי) על סיום תרגיל “Desert Eagle” הראשון מסוגו, במסגרתו הגיעו לבסיס עובדה שישה מטוסי 15-F מפיקוד AFCENT של חיל האוויר האמריקאי לאימון משותף שנמשך שלושה ימים.

את התרגיל הובילה טייסת 133 "אבירי הזנב הכפול" של חיל האוויר גם כן עם מטוסי 15-F, יחד עם טייסת 494 של חיל-האוויר האמריקאי. בתפקיד כוח האויב בתרגיל השתתפה טייסת 115 הישראלית עם מטוסי 16-F.

עוד ציינו בחיל האוויר, כי הצוותים תרגלו התמודדות משותפת כנגד איומים אוויריים, קרקעיים ואיומים משולבים, תוך תקיפת מטרות. "ביצענו במהלך האימון מספר יירוטים ותקיפות". ציין סא"ל מ', מפקד טייסת 133. "נדרשנו להתאים את העליונות האווירית, להשיג את המודיעין בזמן אמת, להפיל מטוסים ולתקוף את המטרות - כל זאת בשיתוף פעולה אינטימי".

Desert Eagle (צילום: חיל האוויר)
תרגיל Desert Eagle, אוגוסט 2021 | צילום: חיל האוויר

בדברים שאמר לכתבת אתר חיל האוויר, ליהי חנן, הוסיף סא"ל מ' כי: "הרצון הוא שהחילות ישתפו פעולה במשימות המבצעיות במזרח התיכון על בסיס היכרות מבצעית, טיסתית ואישית, בעזרת אימון איכותי המקדם את שני החילות". התרגיל נערך על רקע תקיפה שביצע לאחרונה חיל האוויר בתגובה לירי רקטות משטח לבנון, התקיפות המיוחסות לו בסוריה והמתיחות מול איראן בזירה הימית.

בחיל האוויר הוסיפו וציינו כי שיתוף הפעולה ההיסטורי עם פיקוד AFCENT הוא חלק מהידוק שיתוף הפעולה האסטרטגי וארוך הטווח של ישראל וארה"ב. לאחרונה, מהנדסים מחיל האוויר האמריקאי אימנו מקבילים מחיל האוויר הישראלי בתיקון מהיר של פגיעות במסלולי המראה בבסיסים, בעזרת טכנולוגיה מתקדמת מארה"ב.

עוד במסגרת שיתוף הפעולה עם חילות האוויר הזרים, מפקד חיל האוויר ההודי, צ'יף מרשל (****) באדאוריה (Air Chief Marshal RKS Bhadauria), הגיע לביקור בארץ, לראשונה מאז מונה לתפקידו. במהלך ביקורו הוא המריא לטיסה משותפת עם מפקד חיל האוויר, עמיקם נורקין במטוס "בז" של טייסת 133, ביקר ביחידות השונות בחיל ואף במוזיאון יד ושם.

Desert Eagle (צילום: חיל האוויר)
תרגיל Desert Eagle, אוגוסט 2021 | צילום: חיל האוויר