שב"כ (צילום: Epsilon, GettyImages IL)
ברח לישראל כדי להציל את חייו | צילום: Epsilon, GettyImages IL

א', תושב רצועת עזה בשנות השלושים לחייו, היה לטענתו סוכן שב"כ בצמרת חמאס. לדבריו, כבר בשנת 2008 הוא החל לשמש כמשתף פעולה עם ישראל, כאשר הוא נמצא בקשר טלפוני עם מפעילו בשב"כ. "הייתי מעביר לקצין בשב"כ מידע על מחבלים, ארגונים, מנהרות ופיגועים עתידיים שתכננו אירגוני הטרור. במשך שנה וחצי עבדתי עם השב"כ", העיד א' בבית משפט השלום בבאר שבע.

"הביאו אותי לישראל ונתנו לי הדרכה באמצעי תקשורת. הם גם עשו לי בדיקות פוליגרף ומצאו שאני דובר אמת... היו לי שני טלפונים שקיבלתי מהשב"כ. אחד שנתנו לי כשהייתי בארץ והשני שמו לי באיזה מקום בעזה", גילה א'. לדבריו, העביר למפעילו בשב"כ מידע יקר מפז על חמאס ועל המנהרות. הוא מסביר שנחשף במקרה, בעת שנפגש עם גורם בחמאס ושכח את הטלפון הסלולרי שקיבל מהשב"כ לכמה דקות. אותו איש חמאס מצא אותו וגילה מספרי הטלפון ומידע שהעביר.

"השארתי את הטלפון אצלם והלכתי להכין תה. כשחזרתי ראיתי שהם לקחו ממנו מספרי טלפון ואז לקחו אותי למעצר בעזה. היתה חקירה ארוכה מאוד בלי שהיה לי משפט. רק אחרי שישה חודשים לקחו אותי לבית משפט, אז נשפטתי על זה שהייתי במגע עם סוכן ישראלי. גזרו עליי עונש של ארבע שנים", סיפר א'. לאחר שחרורו מהכלא, משפחתו נודתה, הוא עצמו הוזהר שחייו בסכנה, שכן משפחות המחבלים שחוסלו בידי צה"ל, הצהירו שינקמו את דמם וירצחו אותו.

"הזהירו אותי שאם אצא מהבית יירו בי. אמרו לי ששחררו אותי רק כדי שאנשים שפגעתי בהם יסגרו איתי חשבון. אמרו לי שהחיים שלי בסכנה, שהם חושדים שאני עובד עם השב"כ ורוצים לנקום בי על מות יקיריהם", שיחזר א'.

הפרשה שהותרה לפרסום בבית משפט השלום בבאר שבע, חושפת כיצד נאלץ א' לפני כשנה, לנצל את מועד חג הקורבן בכדי לברוח מרצועת עזה. הוא טיפס על גדר המערכת, נכנס ארצה ונעצר על ידי כוח סיור של צה"ל שעבר במקום, כשהוא מנופף בחולצתו.

"החיילים שאלו אותי למה באתי. אמרתי להם שיש לי בעיות אצל חמאס ויש לי מידע שאני חייב למסור לשב"כ. קצין שב"כ שהגיע לבסיס הזהיר אותי לא להגיד כלום", העיד א'. למרות זאת, פרקליטות מחוז הדרום, שלא כל כך האמינה לגרסתו, הגישה נגדו כתב אישום בגין הסתננות לישראל.

תחקיר סעיינים - סוכן סמוי (צילום: Digital Vision., GettyImages IL)
"קצין שב"כ הזהיר אותי לא להגיד כלום" | צילום: Digital Vision., GettyImages IL

"אם הייתי נשאר בעזה הייתי מאבד את חיי. עשו תצפיות על בית הוריי, אנשים קיבלו פקודה לירות בי אם אצא לרחוב", סיפר בבית המשפט. לדבריו, לוחמים בזרוע הצבאית של חמאס איימו לחסלו כנקמה על החיסולים של חבריהם, שצלחו בעקבות המידע שהעביר א' לשב"כ.

תושבת עזה שברחה מהרצועה, תמכה בגרסתו של א' ואישרה כי הוא אכן נרדף בידי חמאס, שרוצה לחסלו עקב קשריו עם השב"כ. "הוא פחד מחמאס בגלל שאנשי חמאס רוצים להרוג אותו ואם יתפסו יהרגו אותו. אנשי חמאס הגיעו אחרי שברח ושאלו אותי עליו", סיפרה האישה.

סנגורו של הנאשם, עו"ד דניאל כהן, הציג מסמך שכתבה חיילת צה"ל זמן קצר לאחר מעצרו של א', בו צוין בין השאר: "חצה את הגבול כי פחד שחמאס יכלא אותו, עקב חשד לריגול לישראל". מטרת המסמך היתה לגבות את גרסתו של א', שלא הסתנן לישראל כדי לעבוד, אלא פשוט כדי להציל את חייו בהיותו סוכן שב"כ.

השופט, ד"ר יובל ליבדרו, החליט לזכות את א' מעבירה של הסתננות, לאחר שהתרשם כי דבריו אמינים ועדותו עקבית ונטולת סתירות. הוא ציין כי לאור הסכנה שנשקפה לחייו של א', לא היתה לו ברירה אלא להימלט לישראל ולמצוא הגנה מפני פעילי חמאס שאיימו לחסלו.

בימים אלה אמור א' לעתור לבג"צ על מנת שיוכל לקבל אישור שהייה בישראל ולא יגורש חזרה לעזה, שם צפוי לו גזר דין מוות.

>> כושר קרבי מסביב לעולם: כמה חזקים צריכים להיות חיילים בחו"ל?