בית המשפט הפדרלי גזר לאחרונה 11 שנות מאסר על חייל אמריקני שפוצץ מטען כלור מייצור עצמי בקרבת בסיס צבאי. המניע למעשה טרם התברר, ואישום נוסף הנוגע לפורנוגרפיית ילדים הוסר בהסדר הטיעון, כך דיווחו השבוע (שני) סוכנויות הידיעות.

התקרית התרחשה לפני כשנה וחצי, כששלושה חיילים בצבא היבשה שהתאמנו בקרבת הבסיס שמעו פיצוצים והבחינו בעשן לבן מיתמר. הם הזעיקו למקום את חוקרי המשטרה הצבאית, שמצאו את טיילור עומד בסמוך לרכבו ומצלם את הפיצוץ בטלפון הנייד שלו. הוא טען להגנתו שפוצץ נפצים, אך כשהחוקר הראשי ג'ושוע פרברו ביקש לאסוף ראיות מהזירה בשקית פלסטיק, היא התפוצצה והמגפיים שלו נמסו. באותה העת, הוא החל לסבול מכוויות בעור, והחומצה חדרה לקנה הנשימה ולריאות שלו. הוא התעלף ופונה לבית החולים, לצד חוקר נוסף שערך חיפוש ברכבו של טיילור ונפגע גם הוא מאדי הכלור. 

ג'ושוע פרברו (צילום: Facebook/Joshua Farbro)
החוקר הראשי ג'ושוע פרברו בבית החולים | צילום: Facebook/Joshua Farbro

במהלך החקירה שנמשכה בחודשים האחרונים נמצאו בדירתו וברכבו של טיילור מטען צינור ריק, רימון עשן, מדריכים להרכבת פצצות וחומרי נפץ. התובע הציג בבית המשפט את היסטוריית החיפושים בגוגל, כמו גם רישומים מיומנו האישי של טיילור, שמוכיחים עניין והיכרות כללית עם התחום. ברכבו נמצאים שיירים של חומר כימי.  חיילים אחרים העידו כי תמיד הייתה לו "חיבה" למטענים, וכמה הוסיפו שהוא התנדב לבנות מטעני צד דמה במהלך ההכשרה.

שני החוקרים ששאפו את הגז נאלצו לקטוע את הקריירה הצבאית שלהם בתום מספר טיפולים רפואיים. פרברו נאלץ לפרוש בתום שבע שנות שירות, בהן שימש בין היתר כצלף בכיתת הכוננות של הבסיס. "ביום אחד עברתי משיא הכושר הגופני לתפקוד ריאות של 20% בגיל 25", אמר לעיתון בלואיזיאנה בחודש שעבר. "הקריירה הצבאית שלי נגמרה והמצב הרפואי שלי לא יאפשר לי לעבוד יותר. כל מה שהשקעתי בו את הנשמה שלי נלקח ממני".

גז כלור נכנס לשימוש צבאי בימי מלחמת העולם הראשונה, ומאז זנחו אותו רוב מדינות העולם, אך בשנים האחרונות השתמש בו אסד נגד אזרחים סוריים. בדו"ח האו"ם שפורסם לפני כשבועיים נקבע כי אסד ביצע שלוש מתקפות כלור בשנה האחרונה, נגד ריכוזי אוכלוסין בפרברי דמשק ובאידליב.

עוד בפז"ם:
>> הרג 5000 איש ביומיים: כל הפרטים על גז סארין