540 לוחמי צוות אוויר לשעבר שציינו כי הם בעלי השקפות פוליטיות מגוונות, שלחו אתמול (ראשון) מכתב ל-120 חברי הכנסת ונשיא המדינה וקראו להם שלא לאפשר לנאשם בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית לקבל מנדט להרכיב ממשלה, כפי שלא יעלה על דעתם למנות נאשם בעבירות כאלה למפקד טייסת.

התגובות לא איחרו לבוא והחותמים על המכתב הותקפו על כך שהם עושים כביכול "פוליטיזציה" לשירות הצבאי שלהם.

אחת התגובות הייתה של פרשן חדשות 12 עמית סגל שהגיב לציוץ של העיתונאי נדב איל בנושא וכתב ש"מאחורי העצומה הזו עומדת ההנחה המגונה שטייס שווה יותר מסתם לוחם בגולני או גבעתי. ההתנגדות להנחה הזו ודומותיה עומדת בלב התמיכה במחנה של נתניהו". ברשתות היו תגובות רבות בסגנון הזה.

כותב שורות אלו הוא בעצמו חי"רניק במיל' אבל לדעתי - יש כאן מוסר כפול ביחס לטייסים ולשימוש ברקע צבאי. נכון, קולו של הטייס שווה לזה של הטייח בקלפי. אבל בואו לא ניתמם: חותמי המכתב אינם הראשונים להשתמש בעברם הצבאי כדי לקבל במה בתקשורת ובזירה הציבורית.

סגל הזכיר בציוץ שלו את מחנה נתניהו, אבל גם ראש הממשלה עצמו לא מהסס להשתמש בעברו ובעבר המשפחתי בסיירת מטכ"ל. כמוהו גם שר הבטחון שלו נפתלי בנט ומי שבחר לנגח אותו רק לאחרונה – אלוף במיל' יואב גלנט - שאמר ב"חדשות הבוקר" שהוא לא זוכר את בנט נכנס איתו לעזה. שניהם בעלי עבר ביחידות מובחרות. 

גם מי שמלין על כך שטייסים כביכול מתנשאים ושהקול שלהם לא שווה יותר מלוחמי גולני וכו', יודע בתוך תוכו ששירות כטייס קרב או קצין בסיירת מטכ"ל, מביא איתו הילה שזוכה ליותר פוקוס תקשורתי וציבורי.

כשטייסי הקרב תוקפים יעדים בעזה או דמשק הם גיבורים ומאפשרים לממשלה להתהדר במדיניות ימנית וחזקה, אך לאחר השירות כשהם מבקשם להעביר מסר או להביע את דעתם הם פתאום הופכים למטרה, להאשמות שהם מתנשאים שדוחפים את האף ושיישארו במשבצת שלהם.

לוחמי גדוד 9263 של חטיבת הצנחנים במילואים 226 (צילום: שי לוי, צבא וביטחון)
חי"רניק אבל לא חושב שהטייסים מתנשאים. שי לוי | צילום: שי לוי, צבא וביטחון

הדמוקרטיה בנויה מכך שלכולם יש את היכולת לנהל ולהשתתף בה. כשאומרים להם "אתם טייסים תתעסקו בשלכם", חותרים תחת העיקרון הזה. אם קציני צבא בכירים קפצו ישר אחרי השירות לתפקידים בכירים בממשל זה לא אומר שמי שלא עשה זאת יביע את דעתו בכלי התקשורת.

זה שהם טייסים, רופאים או לוחמי סיירת מטכ"ל, לא אומר שאין להם את הזכות להגיד מה לדעתם צריך לתקן בממשל, בפוליטיקה ובמדיניות. האזרחים כבר יחליטו אם להסתנוור מהתואר של החותמים או לא, אבל בסוף מתחת למדים כולם בני אדם שאכפת להם מפיסת הקרקע הזו, ששמה מדינת ישראל.

דובר צה"ל פרסם הבהרה בנוגע למכתב הטייסים ומסר כי:

"מדובר בהתארגנות פרטית של אנשי מילואים אשר עושים זאת במסגרת היותם אזרחי המדינה. צה"ל נמצא מחוץ לשיח הפוליטי וימשיך לנהוג כך, כפי שמצופה ממנו".