אחרי שמדינת ישראל החליטה לאחרונה להעניק אות מערכה למי ששירתו בתקופת רצועת הביטחון בלבנון עד לנסיגת צה"ל בשנת 2000 ולקראת הענקת האות, החלו רבים לשתף ברשתות החברתיות צילומי מסך מאתר המילואים, בהם מופיעה זכאותם לאות.

מה שעורר עניין רב מאז אתמול (שני) הוא שדווקא אחד מהאנשים שמזוהים יותר מכל עם המאבק להכרה במלחמה, הופיע בפני הוועדה שהמליצה על הענקת האות וחיבר את רב המכר "לבנון: המלחמה האבודה", חיים הר-זהב, גילה להפתעתו שהוא אינו זכאי לאות ע"פ רישומי צה"ל, בהם כלל לא מופיע ששירת בלבנון.

(צילום מסך של לוחם שהיה רשום כזכאי לאות)

יש לציין שהר-זהב קיבל את העניין בהומור ולא התרגש. "מישהו שלח לי שכבר מעודכן לו, אז בדקתי ולא הופיע לי", סיפר בשיחה עם mako. "והרי אני יודע שהייתי בלבנון וגם אני זכאי. בכל זאת נאבקנו על זה".

מכיוון שהוא סיים לשרת במילואים אחרי תקופת התנדבות, הניח שזאת הסיבה שלא עודכנה הזכאות שלו לאות. "אבל אז ראיתי שעוד הרבה אנשים שכבר לא עושים מילואים זכאים".

הוא החליט להתקשר למוקד הצבאי ולברר מה קורה. או אז גילה להפתעתו שעל פי צה"ל, כלל לא היה בלבנון. "בדקתי מול בני המחזור שלי והתברר שגם הם לא קיבלו את האות. בוא נגיד שבזמנו השלישות של גדוד 931 של הנח"ל לא הייתה ידועה ביכולות שלה", ציין בהומור.

"במוקד אמרו לי שהגדוד לא היה בלבנון והבנתי שזאת הסיבה שזה לא מופיע לכולנו. אמרו לי להשאיר מייל עם איזה קווים עשיתי, מספר אישי ועוד, הם יבדקו את זה אבל ייקח זמן. כמה שבועות וחודשים".

התשובה שקיבלו מצה"ל הצליחה לשעשע את הר-זהב וחבריו. "איך יבדקו, יחפשו בארכיון צה"ל את השיבוץ של הסיור והמארבים שלי?" אמר בציניות. "הקטע המצחיק שכל הגדוד שלי לא מופיע, אז גם אם נעיד אחד על השני זה לא יעזור כי כביכול אף אחד לא היה בלבנון".

לפני שנה הוקם "הוועד להכרה בלבנון כמלחמה" שהורכב מלוחמי צה"ל לשעבר, הר-זהב עצמו, יובל לידור, יוסי (יוסיפון) קאופמן, דניאל הלר, כפיר פוריאן, יואב פוגל וגילוי נאות, גם כותב שורות אלה שיחד עם הר- זהב העיד בפני הוועדה שהקים שר הביטחון.

ספק אם היה תסריטאי שהיה יכול לחשוב על מצב בו דווקא חיים הר-זהב, לוחם הנחשב לנציג המוכר ביותר של המאבק, יופיע ברישומי צה"ל כמי שכלל לא היה בלבנון. "אין יותר 'הסנדלר שהולך יחף' מזה", הוא סיכם בחיוך.

אחרי ששיתף את למעלה מ-29 אלף עוקביו בחשבון הטוויטר בכך שעל פי רישומי צה"ל הוא אינו זכאי לאות כי לא היה בלבנון, הוא קיבל שיחה מגורם צבאי שהבטיח לתקן את הטעות השלישותית מלפני יותר מ-20 שנה ולעדכן את זכאותם שלו ושל חבריו לאות מערכה. בצה"ל מבהירים כי כל הזכאים יקבלו את אות המערכה כבר בהמשך החודש.

"כל הזמן אמרנו שאות עצמו לא חשוב, העיקר זה ההכרה במלחמה ובלוחמים וזה נכון. אבל אם כבר נותנים, אפשר גם בבקשה?", הגיב הר-זהב בהומור לאחר ההבהרה מצה"ל.