בראיון לתכנית הבוקר של פאולה וליאון התראיין ציקי אוד, אביו המאמץ של סמל ראשון מייקל לוין ז"ל, חייל בודד שנהרג מירי צלף, והסביר למה בעצם הוא, בשיתוף חיילים בודדים לשעבר, הקימו יחד את העמותה: "שגעון לראות את הילדים האלה, ולהרגיש את הציונות, זה הדלק שלנו".

העמותה לזכרו של מייקל לוין לסיוע לחיילים בודדים יצאה לשבוע תרומות ארצי. מדובר בעמותה שהוקמה בשנת 2009 וכיום תומכת כבר באלפי חיילים בודדים.

העמותה פועלת בשתי זרועות שונות, אחת לעלים חדשים והשנייה, כאלה שנולדו וגדלו בארץ אך מסיבות מגוונות אינם נמצאים בקשר עם משפחתם, למשל כאלה שיצאו מקהילה חרדית או נוער בסיכון.

העמותה מפעילה שלושה מרכזים בירושלים, תל אביב ובאר שבע שם מסייעים לחיילים בדיור, בחברה וקהילה, וייעוץ וליווי אישי.

מבחינת דיור העמותה מפעילה תשעה בתים שונים ברחבי הארץ בהם מתגוררים קרוב למאה חיילים בודדים ומקבלים ארוחות שבת וחג, כביסות, סיוע והכוונה בהתנהלות מול צה"ל, מימוש ומיצוי זכויות.

ליווי של כל חייל כזה כולל סיוע של עובדים סוציאלים ורכזים, טיולים, הצגות ומופעי תרבות, ארוחות, פתרונות מגורים ועוד.

חיילים יוצאים מבסיס צה"ל (צילום: Stavchansky Yakov, shutterstock)
צילום: Stavchansky Yakov, shutterstock

"לצער כולנו, משבר הקורונה יצר לא מעט אתגרים", נמסר מטעם העמותה. "חיילים בודדים חסרי עורף משפחתי מצאו עצמם בסגר ובידוד כפול – פיזי ורגשי, לעיתים ללא עבודה או דמי אבטלה - מה שהוביל לחרדות".

עוד הוסיפו במרכז לחיילים בודדים ע"ש מייקל לוין: "יש לציין כי העמותה מתקיימת מתרומות בלבד ובימים אלו נתקלת בקשיים בגיוס כספים לחיילים הבודדים".

לתרומות למרכז לחיילים בודדים ישראלים חסרי עורף משפחתי: https://my.israelgives.org/he/campaign/Keshet2021