רוסיה וסין הוציאו "אזהרה חמורה" לבריטניה אחרי שמשרד ההגנה בלונדון חתם על עסקה עם חברת אלביט הישראלית, לרכש מערכות לחימה אלקטרונית בשווי 100 מיליון דולר, עבור הצי הבריטי.

על פי הדיווח שפורסם ב"דיילי אקספרס" הממשלה הבריטית לא מגיבה להעברת המסרים מרוסיה וסין. אולם בן וואלאס, מזכיר ההגנה הבריטי אמר כי: "בעולם של איומים המתפתחים במהירות, השיפורים הללו ישדרגו את הצי המלכותי עם יכולות זיהוי מכ"ם מקדמות, שיבוש ועוד, שישמרו על היתרון המבצעי של בריטניה בים".

מערכת של החברה הישראלית (הדמיה: אלביט מערכות)
מערכת לוחמה אלקטרונית של אלביט שנמכרה לבריטים | הדמיה: אלביט מערכות

מה מדאיג את הרוסים והסינים? במסגרת העסקה שנחתמה, חברת בת של אלביט בבריטניה תספק לצי המלכותי יכולות לוחמה אלקטרונית חדשות באמצעות חליפות ל"א שיותקנו בספינות הצי.

החליפה של אלביט כוללת מכ"מ סיוע אלקטרוני ומערכות שליטה ובקרה ללוחמה אלקטרונית מדור חדש. לצד יכול לשבש מערכות פיקוד ותקשורת של האויב, הן גם מגינות על הספינות מפני טילים ואיומים נוספים. מלבד מכירת המערכות והתקנתן החברה תספק גם שירותי תמיכה לכל אורך התקופה.

בתקופה האחרונה החברה דיווחה על מספר עסקאות שנחתמו עם משרד ההגנה הבריטי. רק לפני שבוע אלביט נבחרה כספק מערכות אימונים מתקדמות לצבא בריטניה. הבריטים רכשו מערכת ICAVS(D) המספקת הכשרה וירטואלית כשבנוסף היא גם תסייע בהגדרת הדרישות העתידית של מערך אימוני הפיקוד והצוות ומערך האימונים הטקטיים המשולבים של צבא בריטניה.

הבריטים הפכו לאחד מהלקוחות הגדולים של החברה הישראלית שגם זכתה בחוזה לאספקה ותפעול סימולטורים למערך הצוללות וספינות הטילים של הצי המלכותי, כמו גם הקמה למעשה של בית הספר לצוללות. עסקה נוספת שנחתמה הינה לשדרוג ותפעול מערך ההדרכה של חיל האוויר המלכותי.

בחודשים האחרונים נרשמו כמה תקריות בין הבריטים לרוסים, שפתחו בירי אזהרה לעבר ספינה בריטית בים השחור וכן תקרית בין חמקנים בריטים לכוח של חיל הים הרוסי באזור הים התיכון בחודש יוני האחרון. גם עם סין ישנה מתיחות שבאה לידי ביטוי בתרגילים משותפים של הצי הבריטי באזור סין בחודש שעבר, בהשתתפות נושאת מטוסים וספינות הצי.