בתיעוד נדיר שעלה בימים האחרונים לרשתות החברתיות נתפס חילוץ דרמטי של הכוחות המיוחדים מצבא ארה"ב על ידי מסוק של חיל האוויר האפגני מתוך קרב של ממש מול לוחמי הטאליבן.

לוחמי הקומנדו, ככול הנראה מיחידת הכומתות הירוקות, פונה על ידי מסוק מתוצרת רוסית. הפינוי נעשה תחת אש כאשר המסוק ממש שולף אותם מלב אזור הטלאיבן שהקיף צוות קטן של לוחמים מיחידת העילית.

לוחמי הקומנדו נראים רצים לעבר המסוק, תוך שהם משיבים באש לעבר לוחמי טאליבן שהיו מרחק קצר מהם. כל זה קורה כאשר הם סוחבים איתם את אחד מחבריהם שנפגע מירי.

האירוע נראה דרמטי במיוחד. אי אפשר להתעלם מקור הרוח והמקצועיות של לוחמי הקומנדו האמריקאים, שניכר כי היו בנחיתות מול אויביהם.

ראוי לציון גם הטייס האפגני, שהנחית את המסוק שלו בלב שדה קרב וחילץ אותם תחת אש. מספיק כדור אחד במקום הנכון כדי להפיל מסוק.

הסרטון, שנראה כי צולם ממצלמה שחוברה לציוד של אחד הלוחמים, נדיר גם לאור העובדה שליחידות המיוחדות של ארה"ב יש טייסות מסוקים ייעודיות, איתם הם מבצעים פעולות.

באותן טייסות יש מסוקים מיוחדים שעברו התאמות במיוחד עבור היחידות המיוחדות. לכן, מראה החילוץ של כוח אמריקאי מיוחד על ידי מסוק מתוצרת רוסית מרשים, נדיר ומוסיף לדרמטיות של האירוע.

מסוק ה-17-MI הרוסי הוא מסוק תובלת סער ותיק אבל חזק ואמין מאוד. "סוס עבודה" רוסי כאשר בסרטון ניתן לראות את דגם ה-V-5, גרסת הייצוא של המסוק. ביכולתו לשאת בין 24 ל-36 לוחמים על ציודם או 12 אלונקות עם פצועים. הוא מגיע לטווח של כ-800 ק"מ ולמהירות של כ-260 קמ"ש.

העולם פחות מתעניין בשנים האחרונות במלחמה באפגניסטן אך התקופה האחרונה הייתה לא פשוטה עבור הכוחות המיוחדים של ארה"ב המוצבים שם. 4 לוחמים נהרגו ועוד כמה נפצעו, חלק מהם באופן קשה מאוד.

בחודשים האחרונים גברו מספר התקריות במלחמה שנטען כי הסתיימה ב-2014, והטאליבן שמו להם למטרה במיוחד את לוחמי היחידות המיוחדות, שגורמים להם לעשרות ואף מאות הרוגים בכל חודש.

השבוע (שני) אמר נשיא ארה"ב שהוא "יכול לסיים את המלחמה בעשרה ימים", מה שעורר לא מעט לחץ בצד האפגני וחשש שארה"ב תעזוב את המדינה, שעדיין לא התייצבה.