אין ספק שאומץ, נחישות וכוח פיזי הן תכונות חשובות לחייל, אבל כמו בשאר התחומים בחיים – גם בצבא יש משמעות למראה החיצוני, להופעה וללבוש. משחר ההיסטוריה משקיעים צבאות העולם ממון ומחשבה במדים של חייליהם, ואנחנו מביאים לכם חמש דוגמאות בהן הלכו, אולי, יותר מדי רחוק.

זקנים וגרזנים: ליגיון הזרים הצרפתי

לגיון הזרים הצרפתי צועד (צילום: האתר הרשמי)
זקנים, סינרים וגרזנים מאיימים. ליגיון הזרים הצרפתי | צילום: האתר הרשמי
ב-14 ביולי, יום המהפכה הצרפתית, צועד ברחובות פריז בין שאר היחידות הצבאיות גם לגיון הזרים הצרפתי הידוע לשמצה. זוהי אחת מיחידות העילית של הצבא הצרפתי, שמאז הקמתה ב-1831 אוספת אל שורותיה את הטיפוסים האלימים ביותר בעולם. ההופעה הייצוגית של החיילים כוללת זקנים, סינרים וגרזנים אימתניים, ומטרתה להזכיר למי ששכח שלא מדובר כאן בחבורת רקדניות, אלא ביחידה מיוחדת שאימוניה משלבים תורות לחימה מודרנית, סיבולת גופנית גבוהה ולחץ פסיכולוגי קיצוני.

כל אדם מכל לאום יכול להתנדב ללגיון הזרים הצרפתי והוא יכול לעשות זאת בזהות בדויה, מה שמשך ליחידה לאורך השנים בעיקר גברים מפוקפקים שהיו מעוניינים לפתוח דף חדש בחייהם - בדרך כלל רוצחים, שודדים, אנסים ושכמותם. יש הטוענים שבדרך זו חוסך לעצמו הלגיון את ההשקעה המיותרת בפיתוח הקשיחות בקרב חייליו. את הקשיחות הזו, בכל מקרה, מקפידים להעביר המדים היצוגיים.

>> רואים להישאר מעודכנים? הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

דובי הטחב: הצלפים האיראניים

צלפים אירניים צועדים (צילום: האתר הרשמי)
כל כך צפוף שלא רואים כלום. הצלפים האיראניים | צילום: האתר הרשמי
עוד מישהו חושב על צ'ובקה? כך נראים הצלפים האיראנים כשהם צועדים במצעד השנתי לזכר מלחמת שמונה השנים בין עירק לאירן, ולא ממש ברור אם בתלבושת החתרנית הזו הם ממשיכים גם אל שדה הקרב. רשתות ההסוואה אותן הם עוטים צפופות עד כדי כך שהן לא רק שמסתירות את הלוחמים מעיני העולם – אלא מסתירות גם את העולם משדה הראייה של הלוחמים, מה שעשוי להוות בעיה כאשר מדובר בכוח צלפים.

בלונדיניות במיני: החיילות הרוסיות

חיילות רוסיות (צילום: האתר הרשמי)
שנעלי העקב והחצאיות לא יבלבלו אתכם. החיילות הרוסית | צילום: האתר הרשמי
בנות הצבא הרוסי צועדות בחצאיות מיני סקסיות ובעקבים שלא היו מביישים דוגמניות על המסלול. אין ספק שכדי לצעוד במדים כאלו על החיילות לא רק לשמור על גזרה אלא גם להתמיד באימוני כושר - בדגש על חיטוב הרגליים – אבל למזלן החיילות הרוסיות מתקשטות במדים אלו רק בקיץ, ואינן צועדות בהם למרחקים ארוכים.

אבל אל תתנו לחצאיות המיני ולעקבים לבלבל אתכם: הנשים בצבא הרוסי מתהדרות בהיסטוריה מרשימה ביותר. בעיצומה של המהפכה הרוסית הוקם "גדוד נשות המוות", שכולו על טהרת הנשים. במלחמת העולם השנייה הוקמו בצבא הרוסי שלושה גדודי נשים, והצבא הסובייטי היה הצבא הראשון בו נשים טייסות נשלחו למשימות קרביות וקצרו ניצחונות מרשימים.

גרביונים ופונפונים: היחידה הנשיאותית של יוון

מדי יוון (צילום: האתר הרשמי)
לא מפחדים מרכבות בגרביונים. היחידה הנשיאותית של יוון | צילום: האתר הרשמי
חיילי יחידת העילית הנשיאותית של יוון לובשים חצאית וגרביונים. הבחירה בגרביונים היא לכל הפחות תמוהה, שכן ידוע כי הגרביונים אינם מיטיבים לשרוד פעילות פיזית מאומצת או תנאי שטח קשים. כנראה שהחבר'ה ביוון לא סופרים רכבות בגרביונים אבל מכבדים את ההיסטוריה של ארצם, כיוון שמדי היחידה הנשיאותית מעוצבים בהשראת המדים של לוחמי חירות יווניים שנלחמו נגד האימפריה העותומאנית במשך מאות שנים.  בעוד יש הטוענים שהחצאיות אותן לובשים החיילים הן למעשה שריד ליריעת הטוגה העתיקה, את מהותם של נעלי הפונפון איש לא הצליח להסביר.

למרות החצאיות והגרביונים מדובר ביחידה נחשקת: תפקידיה טקסיים בעיקר, והיא מפורסמת בשמירה על קבר החייל האלמוני אליו מגיעים תיירים מכל העולם כדי לצלם את החיילים בחצאיות ופונפונים. חיילי היחידה נבחרים לא רק על פי כישוריהם אלא גם על פי גובהם, כשהמינימום הוא 1.86. המשמעות היא שכל ילד יכול בקלות להציץ לחיילים הנועזים מתחת לחצאית.

קרנבל בנח"ל: הצבא ההודי

צבא הודו צועד (צילום: האתר הרשמי)
תצוגה אופנה פריזאית או מצעד המנצחות בקרנבל. צבא הודו | צילום: האתר הרשמי
אם לוקחים בחשבון שבצבא ההודי משרתים יותר ממיליון חיילים סדירים וכמיליון חיילי מילואים, הרי שהמנגנון הצבאי ההודי מעסיק גדודים של מעצבים, חייטים ותופרים שעומלים על ייצורם של המדים המרהיבים. אוגדות הצבא ההודי מתהדרות במגוון עצום של מדים ייצוגיים, שלא היו מביישים גם תצוגת אופנה פריזאית. ביום-יום לבושים החיילים ההודים במדי חאקי, אך כאשר ניתנת להם ההזדמנות לצעוד עובר הצבא טרנספורמציה, והופך למשהו הדומה יותר למצעד המנצחות בריו דה ז'נרו.

>> לא תלטף כלב: הפקודות הכי הזויות בצבא