בלעדי: פרטים חדשים על התקרית החריגה של אלוף הרצי הלוי בבסיס חצרים. לידי mako הגיעו עדויות שנגבו מהחיילים המעורבים ולא נכנסו לתחקיר הסופי של חיל האוויר ומהן עולה כי התנהלותו לכאורה של הלוי, אלוף פיקוד דרום וסגן הרמטכ"ל המיועד, חמורה מכפי שדווח. בנוסף עולות שאלות בדבר אופי התחקיר שערך מפקד הבסיס לאחר האירוע.

כפי שדווח, האלוף הלוי הגיע לבסיס חצרים כדי לטוס משם לתרגיל ברמת הגולן. הרכב שלו הגיע לשער החיצוני של הבסיס הסמוך למוזיאון חיל האוויר, שם על פי הנוהל, לא בודקים אישורי כניסה אלא רק תעודות מזהות. מדובר בביקור שתואם מראש ולאלוף הלוי הייתה תעודה מזהה, אך לשני קצינים נוספים שהיו עמו ברכב לא הייתה תעודה ועל כן החיילת בשער סירבה לאפשר את כניסת הרכב. בשלב זה, על פי הדיווח, האלוף הלוי אמר לחיילת: "מה אני צריך לעשות כדי להיכנס? את רוצה שאתפשט?". לאחר דין ודברים בין החיילת לאלוף, צוות האבטחה במקום החליט להפעיל נוהל חדירה הכולל נעילה של כל השערים והקפצת כיתת כוננות. על פי הדיווחים בכלי התקשורת, בשלב זה הלוי התקשר לחמ"ל ולבסוף הצליח להיכנס לבסיס.

כעת מתברר, מפרטים בלעדיים שהגיעו לידי mako, כי על פי עדויות החיילים, בניגוד למה שפורסם - האלוף הלוי לא התקשר לחמ"ל, אלא התפרץ לכאורה בכוח לביתן האבטחה וניסה ללחוץ על הכפתור שפותח את השער. מעדויות החיילים בתחקיר, המאבטחים היו מבוהלים, שאלו אותו למעשיו והאלוף ענה להם "אני נכנס".

אך בכך לא הסתיים האירוע. למקום הגיע קצין ההגנה של הבסיס שנשא נשק ארוך אולם לא "שלוף" כפי שדווח לראשונה. על פי העדויות הקצין אמר להלוי שהוא לא נכנס, וזה ענה לו: "עוד רגע אני מקפל אותך על הרצפה ומראה לך מה זה". בשלב הזה הגיע למקום קצין נוסף שזיהה את הסיטואציה ופעל כדי להרגיע את הרוחות. אותו קצין אפשר את כניסתו של הלוי בניגוד לפקודות על מנת לסיים את התקרית המביכה.

בניגוד למה שדווח עד היום, כל האירוע מרגע הצגת התעודה בשער החיצוני ועד לסיומו נמשך פחות מ-15 דקות. כאשר האלוף הלוי חזר מהתרגיל הוא אכן כינס את החיילים, אך מעדותם רק כדי ליישר את ההדורים ולא להתנצל. חלק מהמעורבים בתקרית עדיין בתחושה קשה מהמפגש עם הקצין הבכיר. מה שעוד קומם גורמים בצה"ל הוא כי תחקיר האירוע שערך מפקד הבסיס, אל"מ אביעד דגן, היה על "מה שלא היה בסדר" בהתנהלות החיילים, למרות שהם פעלו על פי הפקודות. את התחקיר אף דאג להעביר ללשכתו של האלוף הלוי בפיקוד הדרום.

בתשובה לשאלה מדוע אותן עדויות לא מופיעות בתחקיר הסופי של האירוע, טען גורם צבאי כי התחקיר נכתב בכלליות, מתמקד בהתייחסות להנחיות האבטחה המחמירות שהיו בבסיס וכי החיילים קיבלו גיבוי מלא מהמפקדים, שכן החיילים ביצעו את הפקודות שניתנו להם. עוד ציין כי יש עדויות רבות התומכות בגרסת צה"ל לאירוע.

יודגש כי ישנה יחידת בקרה שבודקת את האבטחה בבסיסי צה"ל ולא פעם אנשיה מתחפשים לקצינים בכירים ובודקים אם יצליחו להיכנס בלי אישור. זאת הסיבה שהפקודות קובעות במפורש שלא משנה מי מגיע, הוא מחויב להציג תעודה. לחיילים בש"ג אין שיקול דעת בנושא וכניסה של כל גורם, בכיר ככל שיהיה בלי אישור, יכולה להסתיים בענישה שלהם, אפילו במחבוש.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"הטענות המובאות בכתבה ביחס לאלוף מסולפות ואינן נכונות.

כניסתו של האלוף תואמה ואושרה מבעוד מועד. בניגוד לטענות, האלוף לא יצא מרכבו בשער הראשון ולא צעק על החיילת. כמו כן, הוא נכנס לעמדת השמירה על מנת לדבר עם החמ"ל בקשר, ולא פתח את השער. בנוסף הדברים שנטען כי אמר לקצין שהוקפץ לאירוע, לא נאמרו באופן שנטען בכתבה.

מהתחקיר של בסיס חצרים לאירוע עולה כי נהלי אבטחת הבסיס היו מחמירים יתר על המידה. לאור זאת הומלץ על ידי הבסיס לשנות את הנהלים בשני נושאים - ההמתנה לליווי טיסות תהיה בשער החיצוני ובעלי דרגות בכירות יאושרו לאחר הצגת תעודת קצין להכניס חיילים נלווים איתם.

לצד זאת, החיילים שהיו בזמן האירוע בעמדת האבטחה פעלו על פי הנחיות הבסיס.

נבהיר כי כניסתו לבסיס של אלוף פיקוד דרום תואמה ואושרה מראש ועל כן חיכתה לו מלווה מטעם הבסיס בשער הפנימי. כמו כן, האלוף הזדהה מספר פעמים והציג תעודת אלוף, שעל פי נהלי צה"ל מאפשרת כניסה לכל בסיס עם נלווים גם ללא תעודה. בנוסף, שוחח עם מפקד הבסיס בזמן אמת על מנת לאשר את כניסתו בעקבות העיכוב שנוצר.

מפקד חיל האוויר מצר על האירוע ויבצע התאמות בנהלי האבטחה והכניסה בכדי למנוע הישנותם של אירועים דומים".