המתיחות בסוריה: גורמים בארה"ב טוענים כי מטוסי 35-F שהטיסו טייסים אמריקאים והגיעו בעבר לישראל, התקרבו לאיזור סוריה מבלי לחדור למרחב האווירי שלה, וסוללות הנ"מ שרוסיה פרסה שם לא הצליחו לגלות אותם.

מדובר במערכות הגנה 300-S ו-S-400 ולדברי הגורמים האירוע "הטריף את הרוסים". עוד טענו כי במהלך תרגיל משותף באזור מטוסי חמקן של ארה"ב ובריטניה טסו פעם נוספת לכיוון סוריה כדי לבדוק את תגובת הסוללות ואלו לא הצליחו לגלות אותם. מטוסי חמקן נקראים כך כי לא אמורים להתגלות, אבל התפיסה היא שהרוסים מצפים מסוללות ההגנה לעשות זאת.

בתקשורת הרוסית הנחשבת לנשלטת על ידי משטרו של פוטין הופיעו לאחרונה מספר פרסומים הנוגעים לגזרת סוריה. חלקם נגעו למבצעיות מערכות ההגנה הרוסיות, ליכולות החמקנים ולתקריות שונות שהתרחשו כביכול. בארה"ב יש מי שמפרש זאת כביטוי ללחץ רוסי מפני מטוסי החמקן ויכולותיהם.

תגן על מטוסי אסד? סוללת S-400 (צילום: RIA novosty)
סוללת טילי S-400 שנפרסה בסוריה | צילום: RIA novosty

כזכור, לאחרונה התקיים בישראל תרגיל חילות האוויר "בלו פלאג 2019" בו תרגלו ארה"ב, ישראל וחילות אוויר זרים נוספים את מטוסי ה-35-F חמקן מול סוללות פטריוט של ישראל שנועדו לדמות את מערכות ה-S-300 וה-S-400 של הרוסים.

מאז אמצע חודש ספטמבר לא יוחסו לישראל ולחיל האוויר תקיפות בסוריה, אך בשבוע שעבר במקביל לחיסול בכיר הג'יהאד האיסלמי בהאא אבו אלעטאא בעזה, יוחסה לישראל תקיפה על ביתו בדמשק של בכיר אחר בארגון, בו נהרגו ע"פ הדיווחים בנו וחברו.

שני אדירים נוספים בדרך להשלמת מערך חמקן מבצעי בישראל

בתוך כך וללא קשר, שני מטוסי F-35I "אדיר" המריאו ביום שני השבוע מבסיס חיל האוויר האמריקאי בטקסס לבסיס נבטים בישראל, אליו הם צפויים להגיע לקראת יום רביעי (20 בנובמבר) לאחר עצירה באיים האזריים.

שני החמקנים טסים לישראל כשהם מלווים במטוס תדלוק מסוג KC-10A של חיל האוויר האמריקאי. כשיגיעו לישראל יעמוד מספר מטוסי החמקן של ישראל על 20.

כמות של 20 חמקנים מאפשרת לחיל האוויר יכולת של מטוסי אדיר מבצעיים בשתי טייסות שונות, מה שנחשב כבר כמערך מבצעי של חמקנים.

מטוס F-35 אדיר בישראל (צילום: מייק יודין, אתר חיל האוויר)
חמקנים שהגיעו מארה"ב לישראל בבסיס חיל האוויר | צילום: מייק יודין, אתר חיל האוויר

בחיל מתכוננים להגעת המטוסים שכחלק מההכנות עברו הסמכה מבצעית IOC בטייסת אחת ויעברו לטייסת אחרת,. כך יהיו שתי טייסות חמקן מבצעיות בחיל האוויר. המוכנות המבצעית של המטוסים נקבעת לאחר מספר הזנקות ותרגילים מסכמים.

בשנת 2020 צפוי חיל האוויר לקבל עוד שישה מטוסי "אדיר" כשזוג חמקנים ראשון מתוכנן לנחות בחודש אפריל. עד לשנת 2024 אמורים להיות לישראל 50 מטוסים כאלו והיא צריכה להחליט בין רכש של 25 מטוסי חמקן נוספים או שקודם לכן תרכוש 25 מטוסי F-15 מתקדמים מתוצרת חברת בואינג.