לילה דרמטי היה בשמי סוריה ב-8 במאי 2018 כשחיל האוויר יצא לסדרת תקיפות המוכרות בשם "מבצע בית הקלפים". אחרי התקיפות פרסם דובר צה"ל סרטון בו נראה רגע ההשמדה של מערכת רוסית נגד מטוסים מסוג פנציר S-1 של מערך ההגנה האווירי הסורי. כעת חושף בכיר ביצרנית המערכת פרטים חדשים על התקרית.

בראיון לסוכנות הידיעות הרוסית "טאס" שמאז מצוטט בשורה של כלי תקשורת זרים, נשאל ואלרי לוגין בכיר במשרד לתכנון ניסויי על הסרטון והשיב: "הצוות הסורי ירה את כל הטילים שלו במהלך התקיפה הישראלית. כשנגמרו הטילים במשגר הצוות המתין בקרבת מקום לטילים חדשים".

כאן הוא מתייחס לאדם אותו רואים רץ בסרטון: "זהו אחד מאנשי הצוות ששכח את הטלפון שלו ורץ בחזרה לרכב כדי לקחת אותו". כשאותו אדם הגיע למשגר הוא ראה אותו מתפוצץ. הבכיר הרוסי טען שהבעיה לא הייתה במשגר אלא במקצועיות הצוות.

"ברגע שנגמרו להם הטילים, אסור היה להם להישאר באותו המקום", התייחס לצוות הסורי. "הם היו צריכים להחליף לעמדה חדשה כדי להקשות על הישראלים". בתארים הזרים שציטטו את החלק הזה בראיון הסיפור קיבל את הכותרת "הטלפון הנייד שהוביל את ישראל להשמדת המערכת".

הדברים של הבכיר הרוסי נאמרו במהלך ראיון שבו הציג את השדרוגים במערכת הנ"מ הנחשבת לאחת מהמתקדמות בעולם. פנציר-S1 היא מערכת ניידת נגד מטוסים משולבת טילים ותותחים מכווני מכ"ם. לזוג התותחים בקוטר 30 מ"מ יש קצב אש של 2,500 כדורים לדקה ולטילים של המערכת יכולת ליירט מגוון כלי טיס כולל טילי שיוט.

לטענת הבכיר הרוסי, השדרוג שעברה המערכת אפשר לה ליירט גם כלים קטנים יותר כולל רחפנים, "משהו שהיינו צריכים להתאמץ כדי להצליח לפתח יכולת ליירט אותם עם המערכת הזו", לדבריו. יכולת זו נועדה כדי להגן בין השאר על הבסיס המרכזי של חיל האוויר הרוסי בסוריה, חמימיים, שבשנתיים האחרונות מותקף מדי שבוע על ידי כלי טיס זעירים ורחפנים.