איזי אזגי חייל (צילום: איזי אזגי)
היד הקטועה לא מנעה ממנו להיות לוחם. האמביציה הפכה אותו לכוכב רשת | צילום: איזי אזגי

עד לפני כמה חודשים, השם איזי אזגי לא היו מוכר במיוחד. אלא שבנובמבר האחרון, כשעלה למודעות כקטוע יד שלא נתן לפציעה לעצור אותו מלהמשיך לשרת כלוחם, הוא התחיל במסלול של כוכב רשת, נציג של כבוד ברשימת היהודים המשפיעים ביותר של שנת 2013 ומקור השראה להמונים ברחבי העולם אשר ספגו פציעה או נכות במהלך חייהם.

את סיפורו של איזי הבאנו בנובמבר האחרון, מיד לאחר מבצע "עמוד ענן" בטור אישי מרגש שכתב. איזי נולד בניו יורק וגדל במיאמי. בטיול הבר מצווה שלו בשנת 2001 בארץ, ביקר עם הוריו בירושלים, עת התרחש הפיגוע במסעדת סבארו במרכז העיר. הפיגוע אירע למזלם של איזי ומשפחתו כמה דקות אחרי שעברו ליד המסעדה והם לא נפגעו ממנו. ובכל זאת, הפיגוע הזה הכה בו וגרם לו להבין שבעוד כחמש שנים, ירצה לעלות ארצה, לעלות על מדים ולהתגייס לצה"ל כלוחם.

בגיל 18, אחרי שהסדיר את האזרחות הישראלית שלו, התחיל הליך של גיוס לצה"ל ובגיל 19, התגייס לשירות בחטיבת הצנחנים. תשעה חודשים לאחר הגיוס, השלים איזי את ההכשרה שלו והפלוגה שלו הוצבה בגבול רצועת עזה, עת התחיל מבצע "עופרת יצוקה". כשבועיים לאחר תחילת המבצע, נפצע איזי מנפילת רקטה וכתוצאה מכך, ידו השמאלית והדומיננטית מבין השתיים נקטעה. למרות זאת, לאחר תקופת האשפוז והשיקום, איזי התעקש לחזור לשירות צבאי – לחזור לשרת כלוחם.

איזי אזגי (צילום: איזי אזגי)
אזגי לאחר מבצע "עמוד ענן" - מוכן לסכן את החיים שלו למען ההגנה על העם היהודי | צילום: איזי אזגי

את דרכו חזרה לשירות הוא עושה דרך שיחות עם אלוף פיקוד הדרום דאז, יואב גלנט ועם לא אחר מקצין הרפואה הפיקודי, שהתרה בו והזהיר כי הוא מסכן את חייו אם הוא חוזר ללחום והציע לו תפקיד כקצין מודיעין בפיקוד הדרום. איזי לא עזב ולחץ על הנושא בעזרתו של אלוף הפיקוד דאז עד שהגיע ליחידת חי"ר מובחרת שהייתה מוכנה לקלוט אותו לשירות לאחר שהוא יעבור מבחנים. את המבחנים, מיותר לציין, הוא עבר. לאחר שהשתחרר משירות חובה, היה לו ברור שהוא ממשיך באותה הדרך והיום, בגיל 24, הוא משרת ביחידה מובחרת במילואים.

"אני בסך הכל בחור רגיל"

איזי שדובר את השפה האנגלית ברמת שפת אם ואוחז בסיפור שהוא ללא ספק מעורר השראה, עוסק בהעברת הרצאות לקבוצות בקנדה, ארצות הברית, אוסטרליה וישראל. הסיפור שלו עבר עד כה מפה לאוזן ועבר מתחת לרדאר המודעות הגלובאלית, אלא שבחודשים שמאז מבצע "עמוד ענן", הוא הפך לגיבור רשת של ממש כששמו משובץ כלאחר כבוד ברשימת מאה היהודים המשפיעים בעולם השנתית של האתר "TheAlgemeiner" ושסיפורו הופץ באתרי אינטרנט מוכרים בעולם היהודי כמו "The Times of Israel" ובאתר "Fox News".

איזי אזגי פוקס
הראיון ב-Fox News. נתן תקווה לחיילים פצועים בכל העולם

בפתח הריאיון שנתן איזי לפוקס לפני כשבועיים, הוא אומר משפט שאינו נשמע מובן מאליו: "אני בסך הכל בחור רגיל". הוא מוסיף ואומר בראיון – "היה לי את הרצון לעשות את זה והצלחתי כי השתוקקתי לזה. רציתי להוכיח לעצמי שאני עוד שווה משהו. אם אני יכול לעשות את זה, כל אחד אחר יכול". בראיון הוא מתאר את תהליך הקליטה בארץ, את ההתמודדות עם קשיי השפה, את תהליך הגיוס לצה"ל, את מבצע "עופרת יצוקה" ואת הפציעה שלא עצרה אותו מעולם מלעשות את מה שהוא חלם לעשות – להיות לוחם בצה"ל. במהלך הריאיון הוא מספר על ההתעקשות להיפגש עם בנימין נתניהו לאחר הפציעה ברצועת עזה ועל אות ההצטיינות שקיבל לאחרונה מנשיא המדינה, שמעון פרס על תפקודו כלוחם במילואים.

איזי מנהל גם בלוג אישי עם סיפורו המרתק, תמונות מאירועים מרכזיים בחייו וקישורים לרשימת הפרסומים שהוא מככב בהם ברמה הגלובלית. בבלוג למעשה ובשאר הופעותיו הציבוריות, הוא משמש כשגריר של ישראל וכמקור תקווה להמונים ברחבי העולם כולו. בארצות הברית, חייל קטוע גפיים משוחרר לרב מהצבא, מבלי שניתנת לו האפשרות לחזור לשירות. דווקא אותו חייל ישראלי, דובר אנגלית מהוקצעת למשעי הוא זה שנותן תקווה לנכים בעולם כולו להגשים חלומות, למרות הפציעה והמגבלות.

בטור שכתב לפז"ם בנובמבר, הוא מביע את תקוותו לשלום, את הטראומה מאבדן היד וכן, גם את הנכונות לסכן את עצמו ואת חייו למען ההגנה על העם היהודי. נראה שהיום, כמה חודשים לאחר מכן, העם היהודי גם מביע בחזרה את ההערכה ואת ההוקרה לפועלו יוצא הדופן של איזי.

>> הצלף הקטלני בתולדות ארצות הברית: עכשיו הסרט