גל הפרסומים הזרים בהם נטען כביכול כי רוסיה מסייעת לסכל תקיפות ישראליות לעבר שטח סוריה נמשך. מערכות הגנה אווירית מתוצרת רוסיה מוצבות בסוריה כבר שנים, אך הדיווחים מסוג זה הן עניין חדש. ישראל אינה מתייחסת לפרסומים הזרים.

בשבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות AP על דברים שיוחסו לגנרל רוסי בסוריה בשם ואדים קוליט, שטען כי: "7 מתוך 8 טילים ששיגרה ישראל יורטו" בתקיפה שיוחסה לחיל האוויר באזור חאלב שבסוריה. בסוף השבוע, דיווח העיתון א-שרק אל-אווסט על סיוע רוסי נוסף כזה לסיכול תקיפה באזור חומס, בלילה שבין יום רביעי לחמישי שעבר.

אתמול (ראשון), בשעות הבוקר פורסם באתר המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח שיוחס למקור שלהם בדמשק, שטען כי בבירת סוריה נשמעו מספר פיצוצים בשעת בוקר מוקדמת. מאוחר יותר פרסמה התקשורת הרוסית דיווחים, בהן נטען כי גם אתמול יורטו כביכול טילים ישראלים.

"שני מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי ירו לעבר דמשק, אך כל הטילים ששיגרו יורטו על ידי מערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה", נטען בדיווח של סוכנות הידיעות "טאס" הרוסית, שם הוסיפו כי מדובר במערכת רוסית מסוג Buk-M2E.

סוללת טילים (צילום: Mil.Ru, wikimedia)
מערכת הגנה רוסית מסוג BUK | צילום: Mil.Ru, wikimedia

גם הדיווח הזה יוחס לאותו גנרל רוסי בסוריה ואדים קוליט, שטען: "בשעה 5:40 בבוקר של ה-25 ביולי שני מטוסי 16-F שיגרו שני טילים מבלי להיכנס למרחב האווירי של סוריה לעבר כפר סמוך לדמשק. שני הטילים יורטו". דיווח דומה פורסם גם באתר רשת "ספוטניק".

בישראל לא הגיבו בשלב זה לפרסומים הזרים ולא התייחסו אליהם. צה"ל, שתקף אמש מטרות חמאס בעזה בתגובה לשיגור בלוני תבערה מהרצועה, לא הודיע על אף אחת מהתקיפות שיוחסו לישראל בסוריה ולא אישר שבוצעו כאלו.

בסוריה הודיעו לאחרונה על "בחירתו" של בשאר אסד לקדנציה נוספת כנשיא. זאת לאחר שצבאו השיג שליטה על רוב אזורי המדינה בהם התנהלה מלחמת אזרחים בעשור האחרון. על פי פרסומים שונים המשטר הסורי בגיבוי הרוסים, מנסה לקבע מצב עניינים חדש במדינה, לצמצם את הנוכחות וההשפעה של איראן וחיזבאללה.

אחת ההערכות הן שהפרסומים האחרונים על התערבות רוסית בתקיפות המיוחסות לישראל נועדו להעביר גם לה מסר שבסוריה יש כעת מצב חדש ועליה למצמצם את פעילותה שם.