ספינת הקרב סן אנטוניו (צילום: צבא ארצות הברית)
הספינה סן אנטוניו. אפשר רק לנחש מהן שיטות החקירה המתבצעות שם | צילום: צבא ארצות הברית

שני מבצעי קומנדו ביצע בשבוע שעבר פיקוד הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב. המבצע שנוהל בסומליה על ידי צוות 6 של אריות הים נכשל. אולם המבצע של כוח דלתא בלוב הצליח להשיג את מטרתו: הלוחמים לכדו את אנס אבו א-ליבי, אחד הטרוריסטים המבוקשים ביותר של ה-FBI, המחזיק באמתחתו מידע רב בו חושקים ארגוני הביטחון האמריקאים. את א-ליבי מיהרו להרחיק מכל כלי תקשורת עולמי. הוא נמצא עכשיו בלב ים, בתא סגור בספינה אמפיבית – מהלך שעורר תמיהה וביקורת מצד גופים רבים בארצות הברית.

בעבר חשודים בטרור שנלכדו על ידי ארה"ב נכלאו ונחקרו בכלא שבמפרץ גואנטנמו. אבל אלה היו ברי המזל, אחרים נכלאו בבתי כלא סודיים שנפתחו במדינות שם חוקי החקירות "מקלים יותר". בתי כלא ה"שחורים" כפי שהם מכונים בארה"ב הוקמו על ידי ממשל בוש וזכו לביקורת קשה בארה"ב. בתי הכלא האלה קמו כדי שלסוכנים תהיה אפשרות לחקור את החשודים על פני תקופות ממושכות, באמצעות טקטיקות חקירה אגרסיביות ומבלי לתת להם גישה לעורכי דין. המטרה הייתה להתגבר על החוקה האמריקאית שנוצלה על ידי הטרוריסטים, מבלי שהם יהיו צריכים לתת את הדין על שיטות חקירה שאסורות על אדמת ארה"ב.

כלא גואנטנמו (צילום: John Moore, GettyImages IL)
כלא גואנטנמו. אובמה הבטיח שיסגור את בתי הכלא השחורים, אבל נראה שמצא שיטה לא פחות יעילה | צילום: John Moore, GettyImages IL

אתרים אלה הוקמו במדינות כמו פולין, רומניה ושאר מדינות מזרח אירופה כאשר הכלא המוכר ביותר הוא זה שנמצא בגואנטנמו בקובה. נראה שאובמה, שתקף את בוש על אותם בתי כלא והבטיח לסגור אותם, נכנס לתפקידו ללא תחליף מוכן עבור אותם בתי כלא סודיים. כפי שהבטיח, לפחות על פי הידוע ומלבד זה שבגואנטנמו, בתי הכלא הסודיים נסגרו ואף אחד לא יודע לאן נשלחו החשודים. כי לארה"ב הם לא הגיעו. עתה נראה שבמקום לסגור את בתי הכלא השחורים, אובמה מצא תחליף אחר.

חודשים בתא סגור בספינה צבאית

מתברר שאחרי שלוחמי כוח דלתא חטפו את א-ליבי הם לקחו אותו לספינת חיל הים, סן אנטוניו. זו נמצאת באזור כחלק מהכוח שאמור היה לתקוף בסוריה. על פי כלי התקשורת בארה"ב על הספינה חיכו לא-ליבי חוקרי CIA, מודיעין הצבא ושאר סוכנויות הביון. א-ליבי מבוקש מאז שנת 2000 בשל מעורבותו בפיגועים שהיו נגד שגרירויות ארה"ב באפריקה שנתיים קודם לכן, ב-1998. הוא מוחזק על הסן אנטוניו במים בין לאומיים ותחת דיני הצבא. בגלל סעיפי האישום המשמעות היא שניתן לחקור אותו כמעט ללא הגבלות וחשוב מכך ללא הגבלת זמן.

בארה"ב מעריכים שזה התחליף של ממשל אובמה לבתי הכלא השחורים, ושככל הנראה לשם נעלמו כל אלה שנתפסו על ידי ארה"ב במדינות כמו אפגניסטן, תימן ונוספות. "נראה שהממשל מנסה להשתמש בחוקים של דיני המלחמה כדי להימנע מהזכויות החוקתיות של החשודים במערכת המשפט הפלילי," אמר שמסי חינה, עו"ד המתמחה בזכויות האזרח האמריקאי ומנהל פרויקט הביטחון הלאומי של הארגון לזכויות האזרח. "אני מוטרד מאוד אם זה המדיניות שהמשל אימץ לעצמו".

מתברר שכבר ב-2011 נחשף אזרח שהיה חשוד בטרור ונחקר על ספינת מלחמה אמריקאית. היה זה אחמד עבדלקאדר ווארסאם (Ahmed Abdulkadir Warsame), אזרח סומלי שנלכד אחרי שסייע לאמן לוחמים של אל קאעידה. מתברר שהוא נחקר חודשיים ברציפות על אונית מלחמה בלב ים. רק אחרי שסיימו לעבוד עליו בלב ים שלחו אותו לבית משפט בניו יורק שם הוא הודה בכל מה שמיוחס לו ואף הסכים לספר על כל מה שידע מאז הצטרף לארגון. הוא גם הסכים להעיד במשפטם של אחרים.

ענאס אל ליבי
א-ליבי. נלכד על ידי כוח דלתא

באגודה לזכויות האזרח "מודים" לממשל על כך שמקום מעצרו של א-ליבי ידוע אבל גם הם יודעים של CIA וחוקרי הצבא אין מה למהר. ישנה פסיקה של בית משפט בניו יורק במסגרתה התיר השופט, לואיס קפלן, לתבוע חשוד מארגון אל קאעידה למרות שהביאו אותו לבית משפט חמש שנים אחרי שנלכד. מדובר באחמד ג'לאני (Ahmed Ghailani) שנחקר בבתי כלא סודיים במשך חמש שנים. משמעות הפסיקה של השופט קפלן היא שניתן להחזיק את החשודים חודשים וגם שנים על ספינות ולהעביר אותם לבית המשפט רק כשהם "מוכנים".

אדמירל ויליאם מקרייבן, מפקד פיקוד הכוחות המיוחדים, אמר במהלך אחד מהשימועים שהקונגרס קיים בנושא: "ארה"ב יכולה לשמור עצירים על אוניות כל זמן שיידרש עד שניתן יהיה לקבוע האם ניתן לתבוע אותו בבית משפט בארה"ב או לשלוח אותו למדינה אחרת".

את מה שעושים החוקרים על ספינות המלחמה ניתן רק לנחש. הבית הלבן פרסם הודעה ובה נאמר, שאין להם כל כוונה לדון במצבו של א-ליבי או בתכניות העמדתו לדין. "באופן כללי הממשל תמיד מחפש להוציא את המידע שאנו צריכים ויכולים מהחשודים בטרור שנמצאים אצלנו במעצר", אמרה דוברת המועצה לביטחון לאומי קטלין היידן.

>> "האלמנה הלבנה" - הטרוריסטית הכי מבוקשת בעולם