אין תמונה
הכוח נקלע לשטח נחות

המשטרה הצבאית של ניו זילנד חוקרת כיצד סרטון קרב לא ערוך דלף ליוטיוב. מדובר בקרב שהתרחש בחודש אוגוסט שנה שעברה במהלכו נהרגו שני חיילים מצבא ניו זילנד, רב"ט רורי מאלון ורב"ט פארלי דיורר. סרטון הקרב הלא ערוך העמיד את צבא ניו זילנד במבוכה משום שהוא מראה קרב ששונה באופן ניכר מגרסה הרשמית ששוחררה לפני מספר חודשים, אז פרסם הצבא סרטון ערוך בן שלוש דקות בלבד.

הסרטון הלא ערוך, יותר מעשר דקות, צולם ממצלמה קסדה של אחד הלוחמים. מהסרטון ניתן ללמוד שלוחמי הטליבן הצליחו ללכוד את הכוח הניו זילנדי במקום נחות, ציר שמשני צדדיו מצוקים גבוהים עליהם התמקמו אנשי הטליבן. הם פתחו באש כבדה ממנה נהרגו כאמור שני חיילים ושאר הכוח נלכד למשך זמן ארוך. לדברי דובר הצבא "מדובר בקרב הקשה והמורכב ביותר בו השתתפו חיילים ניו זילנדים מאז מלחמת וייטנאם". עוד אמר דובר הצבא, "החיילים שלנו תפקדו היטב תחת אש ומערכות הנשק עבדו בצורה אפקטיבית. סיוע אווירי מהכוח הבינ"ל הגיע לאזור הקרב וחיי חיילים ניצלו כתוצאה מהפעלה נכונה של הכוחות".

בחינה של הסרטון מלמדת שלצבא הייתה סיבה טובה למה לא לשחרר את הסרטון המלא. הראשונה היא העובדה שהטליבן הצליחו ללכוד את הכוח בשטח נחות, מה שמלמד על טעות בשיקול הדעת של מי ששלח אותם בציר הזה ללא חיפוי בנקודות שולטות. סיבה נוספת שבגללה לא רצו לפרסם את הסרטון המלא היא פניהם של אפגנים שנלחמו לצד הכוח, מה שחושף אותם ואת בני המשפחה לפגיעה, ובנוסף הימצאותם של אנשי הכוחות המיוחדים של ניו זילנד בכוח, שגם הם נחשפו.

מעניין לראות שלמרות מצבם הקשה החיילים בכוח מרשים לעצמם להתבדח ונראה שבינם לבין עצמם, כמו גם בקשר, הם מדברים בנינוחות ונזכיר שיש שם שני הרוגים ומספר פצועים. נקודה מעניינת נוספת שנחשפת מהסרטון זה שבכוח יש גם חיילות לוחמות שאת אחת מהן ניתן לשמוע ברקע.

נראה שמי שפרסם את הסרטון הזה פתח במלחמה מול הצבא משום שהוא העלה לפחות חמישה קישורים לא ערוכים, אשר רובם כבר זכו לפרסום בתקשורת המקומית. דובר הצבא אמר שפורסמו רק קטעים ראויים וציין שהמשטרה הצבאית פתחה בחקירה ותבדוק האם המדליף הוא מאנשי הצבא או גורם אחר.

>> הכוח נקלע למארב - הקרב כולו תועד