אין תמונה
לא הורג. מעוור

זוכר איך היית סוחב אם-16 ארוך כמו מניאק, מעמיס על הגב צרורות כדורים 7.62 מ"מ של מא"ג, ומפזר הפגנות בשטחים עם מסכת אב"כ וגז מדמיע? מה זאת אומרת אתה עדיין עושה את כל זה? טוב, עוד כמה שנים זה ישתנה – הכדורים החיים יתחלפו בלייזר, הגז יתחלף במכות חשמל, הטרור יתחלף בננו-טכנולוגיה ופצצות האטום יתחלפו במשהו הרסני לא פחות אבל קצת יותר אקולוגי. קבל רשימה חלקית של הנשקים העתידניים שכבר נמצאים בפיתוח אי-שם ברחבי העולם. אנחנו לא יכולים לחכות.

מעוורים ומשתקים: רובי לייזר

הנה הבעיה – כדורים הורגים. הם תוכננו להרוג והם עושים את המלאכה בצורה טובה למדי – כל-כך טובה, שאפילו כשכל מה שאתה רוצה לעשות זה לשתק את האויב, מספיק שאתה סוטה כמה סנטימטרים ימינה ובמקום פצוע במצב קל קיבלת הרוג במצב קשה.

רובי לייזר פותרים את הבעיה. חברת ScorpWorks עובדת כבר שנים על פיתוח שני רובים כאלה עבור הצבא האמריקאי:

הרובה הראשון מעוור את הקורבן. זהו נשק שפותח לפני כמעט עשור – אבל לא אושר באמנת ז'נבה, מהסיבה שעד לפני שלוש שנים הוא עיוור באופן תמידי. לפני שלוש שנים הנשק שודרג כדי להפוך את הנשק לפחות מסוכן אבל הרבה יותר פרקטי: הוא מעוור באופן זמני בלבד. כמו כן, בעוד שעבור הגרסה המקורית היה נדרש מטען כבד כדי להפעיל אותו, את הנשק המשודרג אפשר לשאת בצורה נוחה כמו כל אקדח.

הנשק השני עושה עבודה דומה, אבל יותר בסטייל: 200,000 וולט חוצים את האוויר, פוגעים במטרה ומשתקים אותה. במילים אחרות: רובה ברקים פעיל. מדובר בשדרוג של אקדח הטייזר, שהגביל את התוקף מכיוון שהיה צריך קודם לפגוע במטרה עם שני כבלים ורק אז לחשמל. שתי הבעיות שעדיין נשארו עם הנשק הזה: המטען הענק שהוא דורש, והעובדה שהוא לא עובד לטווחים גדולים במיוחד.

לשני הנשקים יש כבר גרסאות פעילות ותקינות, אבל הם עדיין לא נמצאים בשימוש הצבא.

אתה תמדוד טווח, הם יעשו את השאר: כדורים חכמים

אין תמונה
יודע לשלוח כדורים שיודעים להתאבד

בכל זאת חובב כדורים חיים? תכיר את ה-XM29. הנשק עוד לא סיים את שלב הפיתוח, אבל הוא נושא איתו הבטחה שרבים חיכו לה – היכולת להתביית על מטרה מסוימת ולהתפוצץ כשמגיעים לטווח הנכון. כיוונת לטווח 250 מטר? הכדור יגיע לטווח הזה ויתפוצץ מייד. מעין כדור מתאבד. הבעיה היחידה עם הפרויקט היא שכל כדור הפך ליקר מידי – אבל אל תאבד תקווה; במסדרונות של מספר מועצות ביטחון מדברים על אור ירוק לבדיקה מחודשת של הנשק הזה, במיוחד לאור היעילות שלו במצבים בהם יש חשש שהכדור יחלוף על פני המטר ויפגע במישהו אחר.

הנשק היה בפיתוח בארה”ב על ידי חברת Aliant Techsystems בשיתוף עם חברת הנשק Heckler&Koch, . לא ברור אם הם יקבלו את החוזה במידה והפיתוח יתחדש.

הדרך לפיזור הפגנות: חימום. נשקי מיקרוגל

כלי הנשק האלו מפותחים כבר עשרים שנה, אבל רק לפני כשנה וחצי הפכו להיות שימושיים – בזכות פריצת דרך טכנולוגית שמאפשרת לכוון את הגלים בצורה ממוקדת וממרחק. בעזרת המערכת החדשה ניתן לפגוע במטרות במרחק של כחצי קילומטר. וההשפעה? חום בלתי נסבל עד מזיק. הרעיון החל בכלי לפיזור הפגנות אך כעת המערכת מסוגלת לטגן קבוצה של אנשים בקלות יחסית ובלי לצרוך אנרגיה רבה מידי. עוד שיפור: אם עד לפני שנתיים היה צורך במפעל כוח קטן כדי להפעיל את הנשק, כעת נגמ“ש קטן מסוגל לשאת את הנשק ולהחזיק את אספקת הכוח שלו.

הנשק מפותח בארה”ב תחת השם “Active Denial” .

פצצת אטום זה לא מספיק אקולוגי: קבל את נשק יום הדין החדש

כל החידושים האלה מחווירים לעומת "קרן המוות" – הנשק המפחיד ביותר שאפשר להעלות על הדעת, שעתיד להחליף את פצצת האטום בשימוש הצבא האמריקאי. מדובר במנגנון שפיתח הממציא טסלה, אשר מסוגל להעלים צבאות שלמים, לאדות את חיילי האויב ולא להשאיר מהם זכר. בניגוד לפצצת האטום אשר משאירה אחריה פסולת גרעינית, קרן המוות של טסלה מחסלת אנשים בלי לחסל את האדמה. נקי, פשוט, אכזרי.

איך זה פועל? דמיין מספר עמודים ענקיים שמוצבים מסביב לגבולות השטח המיועד לחיסול. העמודים שולחים קרן מרוכזת של חלקיקים שיפרקו כל דבר איתו הם באים במגע - ומאדים אויבים בטווח של 400 קילומטר.

ולסיום: רובוטים קטנים קטלניים

ננו טכנולוגיה זה הדבר הבא, גם בתחום הנשקים. תחשוב על יחידה קטנה של טרוריסטים שנכנסים לקניון ומשחררים נוזל על הרצפה. הנוזל הזה מכיל בתוכו רובוטים זעירים – קטנים כמולקולה – שעוברים מקורבן לקורבן, חודרים לגוף ומכוללים בו שינויים. הננו רובוטים מסוגלים לבצע שינוי ברמת התא, עם השלכות שאתה אפילו לא רוצה להתחיל לדמיין. אבל בוא בכל זאת נדמיין קצת, כדי שתבין איזה עתיד מצפה לך: הרובוטים האכזריים הקטנים האלה יוכלו ליצור גידולים סרטניים שיתפתחו בשניות ויהרגו אנשים בייסורים; הם יוכלו לחדור למוח ולגרום לשינוי כימי שיעורר אלימות קשה באנשים; הם יהיו מסוגלים להקשות את הדם או להפסיק תפקודי כליות; וניתן יהיה בעזרתם לגרום לתאים לפעול בצורה הפוכה לפעולתם הרגילה.

ההבדל המרכזי בין נשק ביולוגי רגיל לרובוטים האלו הוא שבתיאוריה, ניתן לתכנת אותם כך שיזהו מרכיבים ספציפיים באדם או בשטח. ניתן לקבוע להם לפגוע בכל אזור תל אביב ואז להפסיק לתפקד. בטרור שכזה האויב נשאר מוגן, לנצח.