האם טנק המרכבה הישראלי הוא הטוב ביותר אי פעם? זו כותרת מאמר שהתפרסם השבוע במגזין הביטחוני הבינלאומי the National Interest. בכתבה ניתחו את טנק חיל השריון של צה"ל וציינו כי ביכולתו לחדור את הגנת האויב ולאפשר לכוחות היבשה התקדמות מהירה בשדה הקרב.

בישראל כמו בלא מעט מקומות בעולם תמיד התייחסו לטנק המרכבה על דגמיו השונים כאחד מחמשת הטובים בעולם. אולם נראה שבמגזין הביטחוני המוכר לקחו את זה צעד אחד קדימה. הם ציינו תחילה כי טנק המרכבה הישראלי חמוש בתותח 120 מ"מ ובשילוב עם מערכת הגנה אקטיבית לנטרול איומי נ"ט, יכול גם לסגור מעגלי אש לתקיפה.

בין הנימוקים לכך בכתבה נטען כי לטנקי המרכבה של צה"ל, בדגש על סימן 4, יש כמה יכולות ייחודיות המאפשרות לו בין היתר להפיל מסוקים וכלי טיס שטסים בגובה נמוך. "למרכבה כמה יכולות תקיפה שעדיין לא זמינות לטנקים ברחבי העולם", הגדירו זאת.

עוד טענו שם שלטנק הישראלי יש יכולת לשגר טילים ייעודיים מהתותח של הטנק, מה שמאריך את טווח היעילות והקטלניות שלו. "יכולת זו עולה על כל הטנקים מתוצרת רוסיה שיושמדו על ידי המרכבה". גם לטנקים הרוסים יש יכולת לשגר טילים דרך התותח, אולם הערכה היא שהאיכות והיכולת של הטילים הישראלים עולה על כל מה שיש לרוסים.

הנימוק העיקרי לבחירה במרכבה כטנק כה מוצלח, הוא השילוב בין מערכות הלחימה של טנק המרכבה למערכת הגנה אקטיבית, "מעיל רוח", כמו גם מערכות נוספות. אלו מאפשרות לטנק לא רק הגנה אלא גם התקפה איכותית על ידי איתור מהיר של האויב, לפעמים עוד לפני שאיום כזה שוגר.

טנק המרכבה הישראלי יעיל מאוד בלחימה בשטחים מאתגרים לרוב הטנקים, למשל שטחי רמת הגולן. לצד זה, שילוב המערכות הישראליות הביא לכך שגם שטחים שבעבר נחשבו מאתגרים לשריון הישראלי, במיוחד שטח אורבני, הפכו פחות מאיימים עבורו.