שנה אחרי שבחרו במטוס ה- F/A-18 תוצרת בואינג כמטוס הקרב העתידי של חיל האוויר הגרמני, שרת ההגנה של גרמניה, כריסטין למברכט, החליטה לבחון את ההחלטה מחדש. המשמעות היא שהאופציה של מטוס החמקן F-35 שהפסיד בתחרות חוזרת לשולחן. יותר מסביר כי ביצרנית החמקן לוקהיד מרטין מתכוונים "להסתער" על ההזדמנות שניתנה להם מחדש.

בפברואר 2021 הודיע משרד ההגנה הגרמני כי בחר במטוס ה-F-18 של בואינג כמחליף של צי מטוסי הטורנדו המזדקן. לגרמניה יש 70 מטוסי קרב מסוג טורנדו שהחלו להיכנס לשירות ב-1979. לצד רכש של עוד מטוסי טייפון, הגרמנים החליטו לרכוש 30 מטוסי F/A-18 מבלוק 3 המתקדם ובנוסף עוד 15 מטוסי "גראולר" EA-18G ללוחמה אלקטרונית. בין השיקולים הגרמנים הייתה גם היכולת של המטוסים לשאת פצצות גרעין מסוג B61.

F/A-18 (צילום: Boeing)
מטוס F/A-18 מבלוק 3 המתקדם | צילום: Boeing

כעת ההחלטה תיבחן מחדש וישנו סיכוי לא קטן שגם תשתנה. זאת לאור התהליך המאוד מוזר, בלשון המעטה, במיוחד כאשר מדובר בסדר וארגון הגרמני. המכרז לבחירת מטוס הקרב שיחליף את הטורנדו בחן חוץ ממטוסי החמקן גם את הגריפן השבדי ואחרים. בגרמניה היה לחץ לבחור במטוס מתוצרת אירופאית בכדי שיספק מקומות עבודה.

מפקד חיל האוויר הגרמני הקודם, גנרל קרל מילנר, הוגיע שהוא ממליץ על רכש מטוסי F-35. ההמלצה שלו הגיעה אחרי שבין היתר ביקר בישראל בשנת 2017 והוא ציין שהישראלים היו בין הממליצים על מטוסי החמקן, כמי שמפעילים אותם.

שרת ההגנה דאז אורסולה פון דר ליין, ממש לא אהבה את ההמלצה המקצועית של גנרל מילנר. היא רצתה שיבחרו בטייפון, כאמור בגלל מקומות עבודה. לכן היא פיטרה אותו מתפקידו. מחליפו בתפקיד הוא הגנרל אינגו גרהרץ, המכהן כיום, ואכן הוא שינה את ההחלטה בהתאם לרוח השרה, לרכש של מטוסי טייפון אבל גם אותם 45 מטוסי F-18 מתוצרת בואינג, בעלי יכולת נישאת חימוש גרעיני.

כעת אחרי שהממשל הגרמני התחלף ואיתו גם שרת ההגנה, ההחלטה תיבחן מחדש. מפקד חיל האוויר הנוכחי, אותו גרהרץ שהתיישר עם השרה הקודמת, נחשב חבר קרוב של מח"א הישראלי אלוף נורקין. הוא גם ביקר וטס לא מעט בישראל. יתכן ששוב תחת המלצה ישראלית, המליץ לבחון את ההחלטה לרכש מטוס הקרב מחדש, ייתכן שגם היה מאלה שהפעילו לחץ על שרת ההגנה החדשה.

לפחות על בסיס התנהלות העבר כמו גם דיווחים מגרמניה, בחיל האוויר שם רוצים לראות את מטוסי החמקן. יהיה מעניין לראות לאן הפרשה הזו תתפתח.