האם היחידות המובחרות של צה"ל יקטפו פירות מהסכם שנחתם בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין? את הכותרות לקראת ההסכם תפסה מכירה צפויה של כלי טיס ובהם מטוסי 35-F לאיחוד האמירויות מארה"ב בהסכמת ישראל. אך במקביל, גורמים ביטחוניים מעריכים שארה"ב "תפצה" את ישראל ברכש ביטחוני משלה.

אחד מכלי הטיס המסקרנים שמועמדים לנחות בבסיסי צה"ל הוא המטוס-מסוק של הכוחות המיוחדים בארה"ב, 22-V. זהו כלי טיס מתקדם וייחודי שנמצא בשימוש מבצעי בצבא ארה"ב ויפן, שיכול לטוס כמו מטוס וגם כמו מסוק. שילוב שמאפשר לכוחות מיוחדים להגיע רחוק ומהר יותר ועדיין לשמור על היתרונות של המסוק שיכול לנחות כמעט בכל מקום.

כלי הטיס הזה מצויד בשני מנועים בעלי ציר משתנה המאפשרים לו להמריא ולנחות בצורה אנכית כמו מסוק. לאחר המראה והגעה לגובה הרצוי, ביכולתו לעבור לטיסה אופקית כמו מטוס רגיל, על ידי הטיית מנועיו לזווית של 90 מעלות לפנים. כמו כן הוא יכול לשאת 24 לוחמים ו-9 טון של מטען פנימי.

מסוק-מטוס V-22 של המארינס (צילום: IIIMEF@Twitter)
מאפשר לכוחות מיוחדים להגיע רחוק ומהר יותר. V-22 | צילום: IIIMEF@Twitter

הטייסים שמפעילים את כלי הטיס בארה"ב ויפן משתמשים בטכנולוגיה ישראלית. בכל V-22 מותקנים 4 צגים דקים שהם הדור השני של צגי קוקפיט שיצרנית המטוס חברת "בואינג" רוכשת מ"אלביט מערכות" הישראלית.

על צג הקוקפיט הדק שגודלו 6 אינצ'ים מוצגת לטייסים כל אינפורמציית הטיסה ממש כמו סמארטפון, באופן שמפחית את העומס על הטייס ומשפר את בטיחות הטיסה. בטקס שהתקיים היום (חמישי) במפעל הייצור של אלביט מערכות בכרמיאל, ציינו נציגי בואינג ובכירי אלביט את השלמת הייצור של 1500 צגים לטובת מטוס-מסוק ה- V-22.

ייצור הצגים הדקים למטוס מתבצע במתקני אלביט בכרמיאל וב- FORT WORTH, טקסס. יורם שמואלי, מנכ"ל חטיבת כלי טיס באלביט ואבי ברבר, סמנכ"ל בואינג דיפנס ישראל, ציינו בטקס את התרומה של שיתוף הפעולה לייצור משרות נוספות בתחום. במפעלי אלביט כרמיאל מועסקים למעלה מאלף עובדים, מאות מהם בייצור מערכות ל-V-22 של בואינג.

מטוס-מסוק לכוחות מיוחדים V-22 (צילום: בואינג)
בינתיים עוד לא בצה"ל אבל טכנולוגיה ישראלית כבר יש | צילום: בואינג

הצגים הדקים הללו הם חלק מחבילה רחבה יותר שפותחה על ידי אלביט עבור בואינג, הכוללת מערכת ראש לטייס, מחשבי משימה ומערכות תצוגה כמו גם אפליקציית מפה דיגיטלית. אלביט מייצרת מערכות אלקטרוניות לכלי טיס כמו קסדות טייס ומערכות תצוגה עילית, המותקנות על שורה של מטוסים ומסוקים.

בין היתר נבחרה החברה על ידי בואינג לספק מערכות תצוגה למטוס הקרב F/A-18 הורנט, מסכי מגע רחבים לקוקפיט מטוס F-15 ומערכות שונות למטוס האימון העתידי של צבא ארה"ב (T-7 Red Hawk).