מטוס מפיל פצצה (צילום: צבא ארצות הברית)
ישראל מגדילה את מלאי התחמושת שלה? | צילום: צבא ארצות הברית

ע"פ דיווח באתר האינטרנט "דיפנס ניוז", ארה"ב נערכת לעסקת נשק פוטנציאלית מול ישראל במסגרתה תעביר לישראל אלפי פצצות מונחות GPS בסך כולל של 647 מיליון דולר. העסקה האפשרית כוללת את הפצצות המדויקות, ערכות ההכוונה, ותמיכה בהכשרת הכוחות לשימוש בתחמושת מסוג זה. מדובר בפצצות מונחות מסוג JADM (קיצור ל-Joint Direct Attack Munitions), בגדלים ומשקלים שונים הנעים בין 113 קילו ל-907 קילו חומר נפץ.

ההודעה מגיעה זמן קצר לאחר מבצע "עמוד ענן", במהלכו ישראל עשתה שימוש נרחב בפצצות מונחות מהאוויר וכן בפצצות ארטילריה שנורו אל עבר מטרות בעומק רצועת עזה, מה שהוריד את מלאי הטילים שברשותה. זאת במקביל להתחממות המדאיגה במזרח התיכון – התחזקות המורדים בסוריה, השפעת חוסר היציבות בסוריה על הנעשה בדרום לבנון, התבססות תאי טרור בחצי האי סיני וערעור משמעותי ביחסי ישראל-ירדן. לכך נוספת התחזקותה הגוברת של איראן שתכנית הגרעין שלה צוברת תאוצה, יחד עם התעצמות משמעותית בכל מערכיה בים, באוויר וביבשה.

שיגור רקטה מרצועת עזה (צילום: רויטרס)
מבצע "עמוד ענן", עלה לנו בהרבה פצצות חכמות | צילום: רויטרס

"ארה"ב מחויבת לביטחון מדינת ישראל, מה גם שזה חיוני לאינטרסים הלאומיים של ארה"ב לסייע למדינת ישראל לפתח ולתחזק את יכולות ההגנה העצמית העוצמתיות שלה", כך נאמר בהודעה שהופצה על ידי הסוכנות האמריקאית לשיתוף פעולה ביטחוני. "עסקת הנשק תאפשר לישראל לתחזק יכולות של המערכות הקיימות שלה", כך על פי לשון ההודעה, "ישראל, שכבר מחזיקה בתחמושת מהסוג הזה במלאים שלה, לא תידרש להתמודד עם קשיים של קליטת התחמושת זו".

על פי ההודעה, ישראל כבר הביעה בעבר התעניינות ב-6,900 פצצות וערכות הכוונה ב-GPS  מתוצרת בואינג. בעסקה, כך מצוין בידיעה, כלולות גם 3,450 פצצות קטנות יותר, מיוצרות גם הן על ידי בואינג.

לעסקת הנשק משמעות גבוהה בכלכלה האמריקאית שתהנה מהכנסה נאה לתעשיות הנשק. החברות המעורבות בהוצאתה של העסקה לפועל הן KDI , ATK, לוקהיד מרטין, ג'נרל דינמיקס, ריית'ון ועוד שמות מוכרים נוספים בתחום.

ממשרד הביטחון טרם הועברה תגובה בנושא.

>> "כך ישראל תשמיד טילים איראניים – עוד לפני השיגור"