החוק יאסור על הפעלילם להרצות בבתי ספר (צילום: חדשות 2)
"החלטנו לפרט חלק מהעדויות שמאשימות אותנו בדברים שלא היו ולא נבראו או סולפו מהיסוד" | צילום: חדשות 2

ארגון שוברים שתיקה ממשיך לעורר סערה ציבורית, במיוחד לרקע הצעת החוק שנועדה להוציא אותו מחוץ לחוק, אבל כבר עכשיו ניתן לומר שהסערה הציבורית מתגמדת לעומת זו שמתחוללת ברשת. עשרות ומאות חיילים "שוברים שתיקה": חלק מעידים על פשעים שראו, אחרים דווקא מבליטים את מוסר הלחימה הגבוה של צה"ל.

בשעות האחרונות מתפרסם בפייסבוק פוסט יוצא דופן שנכתב על ידי חבריו לצוות בעורב צנחנים של אבנר גבריהו, מהפעילים היותר בולטים בארגון. "זה אנחנו, החברים שלך מהצבא, מהעורב. החלטנו גם אנחנו לשבור שתיקה", נכתב בדף הפייסבוק "האמת שלי", דף שמרכז עדויות של לוחמים שנועדו להפריך את אלה של שוברים שתיקה. הפוסט עולה בהמשך לסרטון שעלה לפני כשבועיים על ידי אותם חברים ליחידה:

נציין שאבנר גבריהו הוא בן הציונות הדתית ששירת כלוחם בעורב צנחנים בין השנים 2004-2007, כולל במלחמת לבנון השניה. מאז השתחרר מהצבא, הוא נחשב לפעיל בולט בארגון שבין היתר העיד גם מעבר לים על מה שראה לדבריו בשרות הצבאי, כולל ירי חסר הבחנה בחפים מפשע, כניסה לא הכרחית לבתים של בלתי מעורבים ועוד. כבר שנים שגבריהו מספר את הסיפור שלו, בין אם בחו"ל ובין אם בסיורים בעיר חברון. נראה שהיום החליטו דווקא החברים שלו לצוות וליחידה לשבור שתיקה.

הפוסט נפתח בפנייה אישית לגבריהו: "היי אבנר, זה אנחנו החברים שלך מהצבא, מהעורב. החלטנו גם אנחנו לשבור שתיקה. רוצים להפסיק לקרוא כבר עכשיו? אז אל. אנחנו היינו שם לא פחות ממנו, עכשיו הגיע הזמן שתשמעו גם את האמת שלנו. אתם צועקים בכל פורום אפשרי שצריכים לשמוע אתכם, הגיע הזמן שתקשיבו גם לנו. היינו מוכנים לחטוף כדור בשבילו פעם, היינו איתו שם בפעילויות שהוא מדבר עליהן (בהן הצלנו חיי אדם רבים ומנענו אין ספור פיגועים בלב מדינת ישראל). בעצם, כשהוא אומר שביצעו פשעי מלחמה, הוא מתכוון לכל אחד ואחד מאיתנו".

"ממתי צועקים בקשר 'קדימה קדימה, תירה'?"

אילוסטרציה (צילום: דובר צהל)
"אתה מציג אותנו כחבורת ברברים". חיילים בחטיבת הצנחנים, אילוסטרציה | צילום: דובר צהל


הלוחמים לשעבר מציינים שאבנר עצמו היה לוחם ומפקד בצוות הצלפים, ושואלים - אם דבריו נכונים, למה לא אמר כלום – הרי הוא היה מפקד. לאחר מכן, הם מתייחסים לעדות שלו ומפרקים אותה לגורמים בתשובות שלהם. "טענת שהייתה עמדה עם 'מכונת יריה' שהורגת ברדיוס של 50 מטר, והמפעיל היה כמעין משחק סוג של משחק ווידאו ויורה באנשים חפים מפשע ובמכוניות. ייתרה מזאת, טענת כי בקשר צועקים לו 'קדימה קדימה' ואז הוא יורה. בחברון, היינו בתור צוות מסלול שלא סיים הכשרה לתקופה של כשבועיים. באילו מכונות יריה עם רדיוס הרג של 50 מטר השתמשנו? אפילו מקלע רימונים לא הורג ברדיוס הזה. האם ירית כדור חי אחד שלא לעבר מטרת קרטון במשך כל ההכשרה שלך? אנחנו לא. ממתי צועקים בקשר 'קדימה קדימה, תירה'? הפקודה המקובלת היא רשאי אש".

>> מכורים לפז"ם? הירשמו לפייסבוק שלנו

עדות נוספת של גבריהו מספרת על כניסה לבתים של חפים מפשע כדי לראות משחקי כדורגל, כאשר בני המשפחה קשורים בחדר אחר. "סיפרת על כך שכל 4 שנים יש משחק כדורגל גדול (התכוונת למונדיאל?) והחיילים מתוסכלים מזה שהם לא יכולים לראות את המשחק, אז הם נכנסים לבית שיש בו צלחת לוויין, קושרים את הנוכחים ויושבים לראות משחק כדורגל (בזמן המסלול, זוכר?) – אז המונדיאל היחיד שהתקיים כשהיינו בצבא היה ב2006 ביוני-יולי, בדיוק לפני מלחמת לבנון השניה. ביצענו אז פעילות מבצעית באזור שכם ומשם עלינו לצפון. לא היינו באזור חברון בכלל, 120 ק"מ משם בעצם. בשכם, אף אחד לא נכנס לשום בית לראות משחק כדורגל ולא בוחרים בית לפי הצלחת לוויין שלו".

הם ממשיכים בפוסט התקיף: "בדבר אחד אתה אכן דובר אמת, וכרגיל, כל השאר הוצא מהקשרו וסולף. צוות מהיחידה אכן היה בפעילות מבצעית בזמן משחק הגמר של המונדיאל. כמו בכל פעילות של היחידה, הבית נבחר ע"פ פרמטרים מבצעיים בלבד על ידי הקצינים שבורכנו להיות תחת פיקודם. אתה עבדת איתם בצמוד אבנר, אז אתה בטח יודע. וכן, בכל בית כזה של 'לא מעורבים' אכן יש משפחה תמימה (לרוב) ששגרתה מופרעת. אבל נעיד על כך כולנו שבכל עשרות או מאות הפעמים שנאלצנו לעשות זאת, תמיד נתנו למשפחה יחס אדיב ככל הניתן, בזוכרנו את היעד המבצעי שלשמו נשלחנו למשימה". חבריו ליחידה מציינים שאכן היה חייל אחד ששמר על המשפחה, "שלא הייתה כפותה", ומוסיפים: "אז נכון, החייל ששמר על המשפחה גם הציץ בטלוויזיה שהייתה פתוחה ממילא. לא נכחיש זאת. מה גדול המרחק מהתמונה שניסית לצייר על יחידה של חיילים סדיסטיים שבראש מעייניהם התעללות באוכלוסייה אזרחית".

הם ממשיכים בנימה התוקפנית וכותבים: "אתה משחיר את פניה של היחידה וטוען לחוסר ערכים". עוד הם מספרים על נוהל שהיה קיים, ובו חייל שישב לצורך העניין על מיטה בחדר אליו נכנסו, נשפט על ידי מפקד היחידה בגין זלזול ברכוש. "אלו היו הערכים עליהם חונכו הלוחמים ששירתו איתך", כותבים.

הפוסט מסתיים בדרישה ברורה: "להפסיק לאלתר להעיד שקר בדבר שירותך הצבאי ולהפסיק להכפיש את חבריך ליחידה ולצוות אשר נתנו ונותנים את כל כולם למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל", ולבסוף הם חותמים – "חברי היחידה, עורב צנחנים".

 

תגובת שוברים שתיקה: 

שוברים שתיקה גאים באבנר גבריהו, לוחם ומפקד בצנחנים, כמו בשאר 1000 החיילים והחיילות ששברו שתיקה. גם מכתב זה, כמו ניסיונות קודמים, הוא לא יותר מאוסף הכפשות ואינו מפריך אף אחת מעדויותיו של אבנר. לדוגמה, אבנר מעולם לא טען שהוא וחבריו ירו במקלרים, אלא סיפר עדות שמסרו לוחמים שאף מתועדת בוידיאו. עמית דרי ושותפיו מ'אם תרצו', ממשיכים לשקר והפעם לחבריו של אבנר ליחידה. זהו שלב נוסף בקמפיין ההסתה והרדיפה שמטרתו לשים כוונות על גבם של חיילים המתנגדים לכיבוש.