הצי האמריקאי מאשר כי מספר רב של סירות איראניות הטרידו את נושאת המטוסים "אברהם לינקולין" כשזו הפליגה במצרי הורמוז בתחילת החודש.

מדובר בכ-18 סירות מהירות חמושות של צי משמרות המהפכה של איראן. האמריקאים אישרו את דבר האירוע אחרי שזה נחשף באתרים בינלאומיים שפרסמו גם תצלומי לוויין של התקרית.

בכיר בצי סיפר ש"במהלך השיט מספר רב של כלי שיט איראנים החלו לעקוב אחרי כלי השיט האמריקאים". לדבריו בשום שלב הם לא איימו על ה'אברהם לינקולין' ושאר הספינות. "ההתנהגות שלהם לא הייתה חריגה ביחס לאיראן", טען אותו בכיר.

בתמונות לוויין שפורסמו ניתן לראות את קבוצת הסירות האיראניות כשהן שטות בשני טורים לצד כלי השיט האמריקאים. לפחות על פי התמונות האיראנים שטים במרחק סביר מהכוח האמריקאי ולא נכנסים להם למבנה.

מנגד צריך לזכור שמדובר בסירות חמושות ומהירות. כבר היו לא מעט ניסיונות של סירות מהסוג הזה לפגע בספינות אמריקאיות. אחד מהמקרים הידועים שהצליח היה הפיגוע נגד הספינה "קול" בתימן, בשנת 2000, אז נהרגו 17 אנשי צוות ו-39 נפצעו. מארגן התקיפה חוסל בשנת 2002 ואילו מי שיזם את הפיגוע חוסל השנה.

נושאת המטוסים (צילום: Seth C. Peterson/U.S. Navy/Getty Images)
"בשום שלב לא איימו עליה". הנושאת לינקולן | צילום: Seth C. Peterson/U.S. Navy/Getty Images

הצי האמריקאי שחרר במקביל מספר תמונות מהאימונים בהם השתתפה נושאת המטוסים. בין השאר אם תרגלו שם איך להתמודד עם איום הסירות המהירות של איראן, כולל שימוש בטיל מונחה חדש 'גריפין' שמצויד באמצעי נגד אלקטרוניים לזיהוי ותקיפת אותן סירות מהירות.

יש לציין שכמו כל נושאת מטוסים הלינקולן מלווה על יד מה שמכונה "קבוצת תקיפה של נושאת מטוסים" כולל ספינות טילים, משחתות, צוללות וספינות לוגיסטיקה. לצד זה על הנושאת עצמה יש כ-90 כלי טיס בהם מטוסי קרב מסוג F-35 ו-F\A-18, מסוקים, מטוסים לאיסוף מודיעין ועוד.

הצי האיראני נמצא בימים אלו בעיצומו של תרגיל בינלאומי עם הצי של רוסיה וסין, תרגיל מתוקשר ומדובר שמעורר עניין רב בזירה הבינלאומית, כשבכירים בצבא האיראני הזהירו שיגיבו בתקיפות לכל ניסיון ריגול של כוחות זרים אחר הנעשה בתרגיל המשותף.