יאיר לוי הוא עיתונאי חרדי המוביל בעצמו מאבקים כנגד אלימות משטרתית כלפי חרדים, אבל ביום שלישי שעבר הוא מצא את עצמו מציל שוטר מתוך קבוצת מפגינים זועמים.

זה קרה בזמן הפגנה מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. העיתונאי החרדי חזר בדיוק מדיון בכנסת שעסק באלימות המשטרתית כלפי חרדים. באותו הזמן הסתנן איתמר אוחיון, קצין בילוש במחוז ירושלים לתוך ההמון כדי לאתר מפגינים התוקפים שוטרים וגורמים נזק לבתי עסק סמוכים.

בשלב מסוים השוטר איתר את אחד המתפרעים ושלף אותו מתוך ההמון כדי לעצור אותו, אך היה תקוע בין המפגינים. כשניסה להוציא את החשוד מתוך ההפגנה לשוטרים שיעכבו אותו, הוא נתקל בקבוצה שהחלה לתקוף אותו באלימות קשה וכאן נכנס לוי לתמונה.

"בשלב מסוים אני מבחין באזרח שמחזיק בידו אדם וזה מנסה להשתחרר ממנו", שחזר לוי, "באותו שלב לא ידעתי שמדובר בכלל בשוטר, הוא לא היה במדים. בשלב מסוים הבחנתי באקדח והבנתי שהוא שוטר. ראיתי שהוא במצוקה. סוככתי עליו בגופי. המפגינים בעטו בו ונתנו לו אגרופים בראש, זה היה לינץ' של ממש".

על האומץ שגילה באותם רגעים הוסיף לוי: "אני אף פעם לא מתערב במה שנעשה בהפגנות, הפעם זה היה פיקוח נפש גם במחיר שהייתי נפצע". לדבריו, השוטר אוחיון היה נחוש במטרה שלא לשחרר את המפגין וכמעט שילם על כך בחייו. "הוא לא הפסיק להחזיק בו. בשלב מסוים השוטר צעק לי: 'שברו לי את הרגל'. עזבתי אותו לכמה שניות וניסיתי להזעיק עזרת שוטרים שגם לא הבינו במה מדובר מאחר והוא היה בלבוש אזרחי. תפסתי את ידו של אחד השוטרים והסברתי. רק אז הם הבינו במה מדובר, חילצו את הפצוע ועצרו את המפגין".

לוי המתגורר באחד הרחובות בשכונת מאה שערים לא מצטער לרגע שהושיט יד לשוטר. "זו חובתי המוסרית והערכית לעזור לאדם בצרה. אני גאה במה שעשיתי. הרבה מאנשים מהקהילה בה אני מתגורר שיבחו אותי. נכון שאני מנהל מאבק בנושא אלימות משטרה כלפי חרדים אבל אני יודע לעשות את ההפרדה. הרמת ידיים על שוטרים ולעשות בהם לינץ' זה חציית קו אדום, לא משנה מה דעותיי".

השוטר שאמור לעבור בימים הקרובים ניתוח ברגלו כתב פוסט מרגש בדף הפייסבוק שלו, בו הודה ללוי ולאדם נוסף שגוננו עליו. "אני לא מרבה לשתף מעבודתי אבל חשוב לי לומר תודה לשני אזרחים שעזרו לי ושמרו עליי מההמון. אני לא מכיר אתכם וזה ממש לא מובן מאליו המעשה שלכם! אשמח להכיר ולהודות לכם. התמונה העוצמתית מדברת בשם עצמה. תודה לכם!", כתב.

לוי מצדו סיפר כי התרגש לקרוא את הפוסט. "אני מאחל לו בריאות טובה ושיעבור את הניתוח בהצלחה. נכון שיש קונפליקט גם אצלנו בחברה החרדית כלפי המשטרה אבל אתה לא חושב על זה בסיטואציה שבה היה השוטר. הייתה לי משימה אחת, להציל אותו", סיכם.