מחבל בג'יהאד האסלאמי (צילום: Abid Katib, GettyImages IL)
מרדף חוצה יבשות, מיליארדים של דולרים ומאות הרוגים בדרך | צילום: Abid Katib, GettyImages IL

בעוד שפעם מלחמות היו מתנהלות בין צבאות, היום הצרה הגדולה היא אנשים בודדים שבמעט מאוד מאמץ יכולים להוציא לפועל הוצאות המוניות להורג, להשתלט על ערים גדולות, על בסיסי צבא ולחטוף כל מי שאפשר, גם ילדים. בעוד שביהודה ושומרון מתנהל לו מבצע לאיתור הנערים החטופים ולמעצר פעילי חמאס בגדה, אנחנו מביאים לכם סקירה מיוחדת של המחבלים שמדינות גדולות כמו ארצות הברית מחפשות אחריהם כבר שנים במסע חוצה יבשות.

אבו בכר אל בגדאדי – מתחרה באל קאעידה

אבו-בכר אל-בגדאדי הוא זה שהפך את אל קאעידה בעירק לארגון הדאעש – ארגון עצמאי שמשתלט בשבועות האחרונים על כל חלקה במדינה ומאיים להשתלט על שטחים נרחבים נוספים בלבנט.

אל-בגדאדי נולד ב-1971 בסמארא שבעירק ועד סוף התואר הראשון באוניברסיטה, חי חיים נורמטיביים למדי. כמו שאר השמות המוזכרים בכתבה הזו, גם הוא נמשך מהר מאוד לזרם הקיצוני של האסלאם ובהמשך הצטרף לאל קאעידה עירק. הוא הוכיח את עצמו מהר מאוד כאדם רצחני וזכה לתג מחיר של 10 מיליון דולר באדיבות רשימת המבוקשים האמריקאית. "הפרס הזה הוא רק שני לזה שמוצב על ראשו של מנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי ומסמל את מחויבותנו המתמשכת לסייע לשותפים שלנו באזור בסילוק האיום הזה משטחם", הצהירה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי אחרי שאל בגדאדי תפס את מקומו כמנהיג הארגון.

אבו בכר אל בגדאדי  (צילום: ap)
אבו בכר אל בגדאדי, עומד מאחורי החורבן בעירק | צילום: ap

לא רק שהוא לא נתפס מאז אותה הצהרה של הבית הלבן, הוא הפך למסוכן ואכזרי הרבה יותר. תחת הנהגתו, כמות הפיגועים בעירק גדלה ובנוסף, הוא ולוחמיו הצטרפו למלחמה בסוריה וביצעו שם לא מעט פשעים, מה שהביא בסופו של דבר גם לקרע מאל קעידא העולמית בתחילת שנת 2014 ולהקמת ארגון הדאעש.

מאז הם מחריבים את עירק הלכה למעשה וממוטטים את הצבא שמומן ואומן על ידי ארה"ב. בסוריה הם מבצעים הוצאות פומביות להורג ובעירק הם מבצעים חיסול המוני של שבויים מצבא עירק, רובם אגב מתועדים ומופצים ברשת.

מעניין לציין שאל בגדאדי היה בידי האמריקאים, אולם שוחרר בשנת 2009 מסיבות משפטיות. לדברי הקולונל קנת' קינג, שפיקד באותה תקופה על מחנה המעצר בוקא בעירק, כאשר יצא אל בגדאדי משערי הכלא הוא אמר לו "נתראה בניו יורק". לשם הוא עוד לא הגיע, אבל הצרות שהוא מעולל הגיעו גם הגיעו ונשיא ארה"ב נאלץ שוב להשקיע תשומת לב ומשאבים בעירק.

שאקיר וואהיב – לא מפחד

אריה המדבר (צילום: dailymail.co.uk)
שאקיר וואהיב, עובר על נהלים. לא מפחד מאף אחד, מפחדים ממנו | צילום: dailymail.co.uk

וואהיב המכונה "אריה המדבר" נחשב לאיש סודו של אל בגדאדי. לכותרות הוא עלה בשבוע שעבר אחרי שהחליט לחשוף את פניו, דבר נדיר בארגונים האלה והפרת נהלים בוטה. על פי המודיעין האמריקאי, וואהיב חבר לאל קאעידה בשנת 2003, מיד לאחר מפלתו סדאם חוסיין במלחמת עירק השנייה. לעולם הגדול הוא נחשף בסרטון שהועלה לאתר אינטרנט המזוהה עם הג'יהאד בקיץ האחרון, שם ניתן לראות אותו רוצח  שלושה סורים שעברו בשטח בבעלות של הדעאש. בנוסף הוא מנהל עבור בגדאדי חלק מהקרבות והפיגועים בעירק וככל הנראה השתתף בהוצאה להורג של 1,700 חיילים השבויים מצבא עירק. באחד הסרטונים ניתן לראות אדם מתחקר שלושה שבויים בחדר קטן ולאחר מכן יורה להם בראש, ככל הנראה מדובר בוואהיב.

עיזאת איברהים א־דורי – חזר מהמתים

את הפינה העירקית ברשימה הזו נסגור עם פרסונה נוספת מארץ שני הנהרות – עיזאת איברהים א-דורי. האמת שרק השבוע התברר שהוא בחיים, אחרי שכולם חשבו שהוא נהרג או נפטר ממחלת הסרטן לפני מספר שנים. כמו חתול שנוחת תמיד על הרגלים, א-דורי חזר מהמתים וכיום הוא עומד בראש ארגון ה"נקשבנדי". הארגון פועל היום בשיתוף פעולה עם הדאעש ובעזרתו גם העיר מוסול, השנייה בגודלה בעירק, נפלה בידי הארגון.

למי שלא מכיר את א-דורי, נזכיר את חפיסת הקלפים המפורסמת של צבא עירק. מיד אחרי שסיימו לכבוש את עירק, האמריקאים הפיצו את רשימת המבוקשים על גבי חפיסות קלפים כאשר הכבדים זכו כמובן להופיע על קלף המלך, המלכה, הנסיך ואחד מהאסים. א-דורי, שהיה המחסל האכזרי של מפלגת הבעת של סדאם, זכה להופיע כמבוקש מספר 35.

מה שגרם לצבא עירק להתרסק מול אנשי דאעש ולברוח מהעמדות שלהם היה העובדה שא-דורי עומד בראש אחד הכוחות. גם האזרחים נמלטו מיד כששמעו על כך משום שהם זכרו איך היה אחראי לעינויים של מאות אלפי בני אדם ורציחתם של מאות ואלפים נוספים. אין ספק שבגיל 71 א-דורי חזר למשחק ובגדול. או כפי שהגדיר זאת גורם ביטחוני מאירופה,  "כבר יותר משנה שיש בשטח סימנים מובהקים שהגווייה הג'ינג'ית רוקמת תכניות".

אבו-בכר שקאו – רב המרצחים של היבשת השחורה

אבו בכר שקאו, מנהיג בוקו הרם, מוכר לעולם מקלטות סטייל בן לאדן אותן הוא אוהב להפיץ בכלי התקשורת. חלק מהקלטות מוגדרות כהזויות ורואים אותו בהן כשהוא צוחק בלי קשר ורבים מעריכים שלפחות בחלקן הוא מופיע מסומם או שיכור. ועדיין, האיש עומד בראש אחד מהארגונים האכזריים ביותר באפריקה. זה שחטף את 200 הנערות ואחראי על כ-10,000 מקרי רצח.

הוא נולד בניגריה מתישהו בין השנים 1969 ל-1975 ולבוקו חרם הוא הצטרף כבר בשנת 2002. מאוד מהר הוא התבלט כפעיל קיצוני ובשנת 2009, אחרי שמנהיג הארגון נהרג במעצר משטרתי, הוא תפס את מקומו. זמן קצר אחרי שתפס את הפיקוד הגביר הארגון את מעשי הרצח באמצעות מכוניות תופת וירי. באחד מהפיגועים הקשים שהוביל, הם השתלטו על בית ספר מקומי ורצחו שם 40 תלמידים בדם קר. בנוסף השתתף שקאו יחד עם אנשיו בלחימה נגד צבא צרפת במאלי וגם שם הואשם בפשעי מלחמה כמו פיגועים והוצאות להורג של שבויים מצבא מאלי.

אבו-בכר שקאו  (צילום: צילום מסך)
אבו-בכר שקאו. משליט טרור ומסרסר בבנות ניגריה | צילום: צילום מסך

לא מעט פעמים נטען שהוא נהרג, אבל תמיד הוא צץ מחדש עם עוד קלטת אותה הוא משחרר אחרי פיגוע אכזרי נוסף. ב-14 באפריל השנה, חטף ארגונו של שקאו 200 נערות מבית הספר ובסרטון שהופיע בו, סיפר שהן התאסלמו ויינשאו לגברים מוסלמים חברי בוקו הרם. העולם הזדעזע מהמעשה וההערכה היא שהן ימכרו כשפחות מין, אולם מאז נחטפו עוד עשרות נערות ועל זה כבר לא שמענו. כיום הוא נחשב למחבל המסוכן ביותר באפריקה ועל ראשו יש פרס תואם על סך 7 מיליון דולר.

נאסיר אל-וואיישי – מנהיג השלוחה המסוכנת ביותר של אל קאעידה

במקרה הזה מדובר בנוסף חתול בעל תשע נשמות. אל וואיישי נחשב למי שהפך את אל קאעידה תימן לאחת השלוחות הכי מסוכנות של הארגון, כפי שהגדירו זאת אנשי ה-CIA. הוא הגיע לאפגניסטן כבר במהלך שנות ה-90 ואף נלחם לצד בן לאדן בהרי טורה בורה. משם הצליח להימלט לאיראן, האיראנים הסגירו אותו לתימן, שם היה מבוקש על מספר פיגועים ומקרי רצח, אבל אחרי חמש שנים, ב-2006, הוא הצליח להימלט מבית הכלא יחד עם עוד 30 פעילים.

הוא הכריז על עצמו כמנהיג אל קאעידה תימן, אחרי שהמנהיגים הקודמים חוסלו ממל"ט אמריקאי, ומאז, חזר להיות כאב ראש משמעותי בעבור המערב. מלבד התקפות בתימן עצמה, הוא שלח את אנשיו גם לפיגועים בחו"ל. מרבית הפיגועים האלה נכשלו, כמו האירוע בדטריוט משנת 2009. כהכנה לפיגועים האלו, הוא נעזר באיברהים אל-אסירי, מי שידוע בכישורי הכנת הפצצות שלו ושבלתי ניתן לאתר אותו.

הפיגועים שהוא מוביל נחשבים למסוכנים ומתוכננים היטב והם כוללים שילוב של מחבלים מתאבדים אחריהם מגיעה הסתערות של מחבלים. כך היה בספטמבר 2013 אז תקפו אנשיו בסיס צבאי. הפיגוע החל כאשר מחבל מתאבד פוצץ עצמו בכניסה לבסיס ומיד לאחר מכן מספר חמושים במדי צבא תימן פתחו באש והרגו עשרה חיילים.

ב-5 בדצמבר ביצעו אנשיו התקפה משולבת שכזו על המטה של משרד הביטחון בעיר צנעא. מחבל מתאבד פוצץ עצמו בניסה לבסיס והשני בכניסה לבית חולים סמוך אליו הובילו את הפצועים. לאחר הפיצוצים הסתערו מחבלים לבושים במדי הצבא על המתחם וגם על בית החולים. 57 בני אדם נהרגו ומאות נפצעו. הוא עצמו התנצל על הפיגוע בגלל החלק של בית החולים שעורר זעם ציבורי גדול.

למרות שלל ניסיונות לחסל אותו, הוא הדהים את העולם, בעיקר המודיעין האמריקאי, כשהשתתף בכנס פעילים של הארגון, דבר שתועד בקלטת והופץ בעולם. דבר הכנס נודע לגופי המודיעין רק לאחר מעשה ובכך הם פספסו הזדמנות לחסל אותו יחד עם רבים מחבריו לדרך.

מוחמד דף – שבע נשמות

נסיים עם אחד משלנו שכולם חשבו שהוא יצא מהמשחק, אולם בשנים האחרונות מתברר שהוא חי ובועט. מחמד דף נחשב כיום למחבל המסוכן והמבוקש ביותר על ידי המודיעין הישראלי. בתחילת שנות ה- 90 הוא הצטרף לגדודי עז א-דין אל-קסאם כ"תלמיד" של מהנדס המטענים יחיא עייש. מלבד היותו סטודנט להנדסת המטען, דף היה אחראי על התיאום של עייש עם החוליות בשטח ובתפקידו זה היה מעורב בחטיפות של נחשון וקסמן, אריה פרנקנטל ושחר סימני. לאחר חיסולו של עייש דף יזם גל פיגועים שגבה את חייהם של כ-60 ישראלים ופציעה של מאות נוספים.

מוחמד דף (צילום: ap)
מוחמד דף - "פאזל אנושי" וגם מודיעיני | צילום: ap

אחרי גל הפיגועים הוא נעלם מהרדאר של השב"כ, מעריכים שנמלט למצרים, אולם הוא הופיע שוב כשסייע לשקם את החמאס אחרי חיסולו של מוחי א-דין אשריף, יורשו של עייש. בין 2000 ל-2001 הוא היה עצור בידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, אך כאשר שוחרר, חזר לעסוק בטרור. בכל פעם שהשב"כ חשף מעבדת נפץ או עצר חוליות טרור, עלה שמו של דף כמי שיזם או פיקד על המבצע. את ההנהגה על גדודי עז א-דין אל קסאם הוא קיבל ב-2002 אחרי שסלאח שחדה חוסל באמצעות פצצה במשקל טון שהופלה עליו ממטוס F-16.

במודיעין הישראלי יש המכנים את דף "פאזל אנושי", כינוי שזכה לו לאור הפציעות הרבות שספג במהלך ניסיונות התנקשות של ישראל. באוגוסט 2001 הוא נמלט יחד עם טרוריסט אחר מטיל שנורה אליהם ממסוק אפאצ'י. בספטמבר 2002 הוא כבר איבד עין ונפצע קשה ביד מטיל נוסף שנורה ממסוק ישראלי ומי שהציל אותו היה עבד אל עזיז רנתיסי שלפני שהפך למחבל היה רופא ילדים. אגב, גם רנטיסי חוסל מאז. ב-2003 הוא ניצל מניסיון נוסף וב-2006 איבד יד ורגל מתקיפה נוספת שביצע חיל האוויר, באותה התקיפה אגב, כנראה שהפך למשותק. בשל כל הפציעות והשיקום הארוך הוא איבד את התפקיד לאחמד ג'עברי, מחבל נוסף שאיבד את חייו.

לאורך שנים חשבו בישראל שדף איבד את הרלוונטיות שלו, תפקיד מפקד הארגון נשמר לו רק באופן רשמי, אולם במבצע עמוד ענן אחרי שחוסל אחמד ג'עברי, דף פרסם קלטת אודיו אחרי שנים של שתיקה והוכיח שהוא חי ובועט. למעשה מדובר בשיאן המבוקשים כאשר כל חבריו לדרך, כבר איבדו את חייהם.

>> כל מה שרציתם לדעת עם ארגון הדאעש