כריס קייל (צילום: american sniper)
נחשב לאגדה בקרב האמריקאיים. כריס קייל | צילום: american sniper

225 חיסולים מאושרים רשומים על שמו של כריס קייל, מי שנחשב לצלף הקטלני ביותר שידע צבא ארצות הברית. עתה, שלושה חודשים לאחר הירצחו, סטיבן שפילברג מביים סרט על חייו.

לסרט יקראו "אמריקן סנייפר" (צלף אמריקאי), והוא יהיה מבוסס על ספרו האוטוביוגרפי של קייל בו תיעד את חוויותיו מהשירות ביחידת העילית "אריות הים". קייל שירת בקרבות החשובים ביותר בעיראק ושמו יצא לפניו גם בקרב המורדים, שכינו אותו "השטן מרמאדי" והציעו פרס של 80 אלף דולר על ראשו.

קייל נרצח בפברואר השנה לא בשדה הקרב אלא דווקא במטווח בטקסס, על ידי חייל הלום קרב שהיה תחת השגחתו של קייל. לאחר מותו החליט סטיבן שפילברג להנציח את פועלו בסרט, בו יככב השחקן בראדלי קופר. הסרט צפוי לצאת לאקרנים בתחילת 2014.

מיומנות קטלנית

קייל הצטרף לנייבי סילס ב-1999. החיסול הראשון שלו כצלף היה של אישה עיראקית שהתקרבה עם רימון יד לקבוצת חיילי מארינס אמריקאים שהוצבה במחסום. קייל מתאר בספרו כיצד היסס בתחילה, אולם לבסוף ירה בה בטרם פוצצה את הרימון וכך הציל את החיילים.

החיסול המוכר ביותר של קייל קרה במהלך הקרב על פאלוג'ה. קייל התמקם בדירה והכין עמדה מאולתרת ממיטת תינוק הפוכה עליה הציב מזרן. יחד עם תצפיתן חיסל קייל כל מחבל שהתקרב ליחידות הלוחמות ובסך הכול למעלה מ-40 מחבלים חוסלו על ידיו באותו יום.

ירייה נוספת הזכורה היטב נעשתה על ידיו בשנת 2008 – הירייה לטווח הארוך ביותר בקריירה שלו. הוא היה חמוש ברובה צלפים שהטווח היעיל שלו עומד על 1,400 מטר. למרות זאת, כאשר הבחין קייל בקבוצה של מורדים מתכוננים לשגר רקטות לעבר שיירה של צבא ארה"ב, הוא הצליח לחסל את כל החוליה מטווח של 1,920 מטר, כולל את המשגרים.

כריס קייל צלף (צילום: american sniper)
העמדה המאולתרת ממנה חיסל קייל 40 מחבלים | צילום: american sniper

קייל נורה פעמיים בזמן שירותו בעיראק. הוא קיבל פעמיים את כוכב הארד וחמש פעמים את כוכב הברונזה. מדובר באחד הלוחמים המעוטרים והידועים ביותר בהיסטוריה של צבא ארצות הברית. להלווייתו הגיעו אלפי אנשים והסרט של שפילברג צפוי לעורר עניין רב בקרב האמריקאים, וגם במחוזותינו.

>> צפו: כך נראית הפצצה אווירית מנקודת מבטו של טייס F-16