חייל גולני בפייסבוק
"אפשר רק לדמיין באימה איך מתנהג אדם כזה כשהוא נשלח חמוש לדכא את בני האדם שאותם הוא כה מתעב בשל מוצאם

חייל מחטיבת גולני עורר סערה ברשת ופגע בשמו הטוב של צה"ל, כשפרסם השבוע תגובות גזעניות כלפי ערבים נוכח תאונת האוטובוס שארעה בסמוך למעבר אלנבי בסוף השבוע האחרון - תאונה בה נהרגו 15 פלסטינים שחזרו מעלייה לרגל במכה.

החייל שלא היה מודע לתהודה ולתפוצה של הדברים שהוא מפרסם בעמוד הפייסבוק, כתב עם פרסום דבר התאונה שלל תגובות גזעניות וחריפות שמציגות את עמדותיו באופן שאינו משתמע לשתי פנים. בין דבריו: "שימותו כל הערבים, אין לערבי מקום בארץ ישראל, אולי זה נשמע נורא לכמה אנשים בצפון תל אביב, אבל גם להם לא מגיע לחיות במדינה הזאת, וכן, אני גזען גאה, גאה במדינה שלי ובחיילים ששומרים עליה", "אני שמח שנהרגו ערבים, אני אשמח שלא יישאר פה ערבי אחד ואני מצר על שנהרגו רק 14" ו"אין יותר טוב מערבי שמת".

התבטאויותיו החריפות של החייל שבתמונת הפרופיל שלו מצולם עם הכומתה החומה כשהוא לובש מדים בעת ביקור בכותל, מצאו את דרכן לגולש אחר, שעשה צילום מסך לעמוד הפייסבוק של והפיץ את התמונה כשהוא מגיב בזעם לדברים הקשים שכתב החייל. "אחד מהמגיבים היותר שמחים על תאונת האוטובוס סמוך למעבר גשר אלנבי מעיד על עצמו כחייל בגדוד 13 בגולני שהתגייס במרץ 2011 וכך הוא מצולם בתמונת הפרופיל", הוא כותב ומוסיף, "אם הטענה שלו נכונה, אפשר רק לדמיין באימה איך מתנהג אדם כזה כשהוא נשלח חמוש לדכא את בני האדם שאותם הוא כה מתעב בשל מוצאם". התמונה שהפיץ אותו הגולש תפסו תאוצה ברשת והגיעו ללא מעט אתרים משתמשים בפייסבוק שהמשיכו ושיתפו את הדברים הלאה, מה שהפך את התמונה לוירלית.

"החייל חזר בו ממעשיו"

בעקבות פנייה שהועברה מצד עיתון "הארץ" לדובר צה"ל, החייל נקרא לבירור עם מפקד הגדוד, חזר בו מדבריו ומחק את התבטאויותיו הגזעניות מעמוד הפייסבוק. העניין, כך על פי צה"ל, סוכם בבירור ולא ננקטו צעדים נוספים.

סוגיית התבטאויות פסולות של חיילים בפייסבוק איננה חדשה לצה"ל וכפי שדיווחנו בעבר, גרמה ללא מעט נזק לשמו הטוב של צה"ל. מקרים כאלו בעבר גררו התערבות משפטית ונקיטת צעדים משפטיים חמורים כלפי חיילים וכן נעשו הסברות והופצו איגרות לחיילים בהם קיבלו דגשים להתנהגות ברשתות החברתית. אולם, נדמה שכלי ההרתעה הצה"לי מאבד את כוחו מול החופש ברשתות החברתיות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מצר על התבטאויותיו של החייל אשר אינן עולות בקנה אחד עם רוח צה"ל וערכיו. הנושא הועבר לידיעת מפקדיו לשם בירור והמשך טיפול והחייל זומן לשיחה עם מפקד הגדוד, בעקבות השיחה חזר בו החייל ממעשיו ומחק מיוזמתו את אמירותיו ברשת החברתית".

>> רץ ברשת: השוטר הביט דרך כוונת הפוכה בזמן מצוד