אפקט הילה מעל למסוק
מפלט ממראות הזוועה של שדה הקרב באפגניסטן | צילום: מייקל מקלאוד, צבא ארצות הברית

שדה הקרב כידוע, הוא לא הסביבה הכי יפה שיכולה להיות. אבק השריפה, העשן, האש, החול, הבוץ ולמרבה הצער, גם הדם, מייצרים תמונה שאין בה כל יופי, כמעט. אך עדיין, לפעמים בין כל המראות הקשים מבליח מראה שגורם גם לקשוח בחיילים לעצור ולהתפעם.

תופעה שמוכרת להרבה מהחיילים שמשרתים באפגניסטן, ומהווה לרבים מהם מפלט של יופי מכל זוועות המלחמה ושגרת הקרב במדינה, היא הופעת ההילה מעל לרוטורים של מסוקי הקרב והסער. ההילה מופיעה מעל לכלים המעופפים כשהם מנמיכים עוף באזור מדברי וכשהם ממריאים. התופעה הקשורה באופן כלשהו לחול שעף סביב מסוק שמנמיך עוף, נחקרה לא פעם, אבל עדיין לא הובנה במלואה.

צלם העיתונות מייקל יון שמבלה לא מעט זמן בתיעוד הלחימה באפגניסטן עוקב אחרי התופעה וצילם אינספור הילות. טייס שהוא שוחח איתו הסביר לו שההילות הן תוצאה של חשמל סטטי שיוצר החיכוך בין החלקיקים שנישאים באוויר לקרני המסוק. תיאוריה נוספת גורסת כי המהירות הגבוהות של להבי המסוק מניעים את חלקיקי האבק כל כך מהר עד שהם נשרפים כמו מטאורים באטמוספרה.

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

הילה מעל למסוק
חלקיקים נשרפים מהמהירות, פילוח גרגירי חול או חשמל סטטי? הרבה תיאוריות לתופעה מדהימה

הבלוגר קייל היל שמנהל את הבלוג "נאוטילוס", נותן הסבר אלטרנטיבי, מעמיק יותר. לדבריו, כשהמסוק מנמיך אל תוך סביבה חולית, הירידה המהירה ודחיקת האוויר מהרוטורים מטה יוצרת מצב בלתי נמנע של התרוממות ענן חול מהקרקע. השלב הבא זה המפגש שבין גרגירי החול שהתרוממו מהקרקע אל הרוטורים שמפלחים אותם לחלקיקים קטנים, מה שיוצר ניצוצות שנראים למרחק בצורת הסיבוב של הרוטורים  - הילה עגולה כחופה מעל ללהבי המסוק.

ההילה הזו, כך מסביר הבלוגר, יכולה לשמש גם סכנה של ממש לאלו שיושבים בתוך המסוק. החיכוך בין הכנפיים לחלקיקי החול האבק מביא לשחיקה גבוהה של כנפי הניקל והטיטניום, מה שמצריך תחלופה גבוהה שלהן. בנוסף לכף, האור שיוצרת ההילה, יכול "לעוור" את המערכות לראיית לילה אשר מותקנות על גבי המסוקים ובכך התופעה עלולה לייצר תאונות. לחסרונות אלו נוסיף כי כל היופי הזה בסופו של דבר מקטין מהחמקנות של המסוק ופוסל אותו מביצוע פעולות הנחתה חשאיות כי עם ההמראה או הנחיתה, ההילה היפיפייה הזו חושפת את המיקום שלו בבירור.

ממש בימים האחרונים האלו, ההילה המרהיבה הזו שמלווה את המסוקים ברגעי ההמראה הנחיתה קיבלה את שמה הרשמי, כך מדווח הדיילי מייל. השם הנבחר הוא אפקט קופ-אטשל, זאת על שמם של החיילים בנג'מין קופ מארצות הברית וג'וזף אטשל מאנגליה, שמצאו את מותם בקרב באפגניסטן ביולי 2009.  

>> בקרוב בצה"ל: אפוד קרב חדש יספק ללוחמים גם מיגון