אימון חריג וייחודי התקיים השבוע בבסיס האימון החטיבתי של הצנחנים, כשמפקדי הפלוגות שהגיעו לשיחת מורשת, הוקפצו לפתע לתרגיל מורכב שבחן את הכישורים שלהם עד לקצה. "מאפס למאה", הגדיר זאת סרן אוריאל ביבי, מפקד מגמת אלון בחטיבה, בשיחה עם mako.

זה התחיל בצורה הכי רגועה שיכולה להיות, כאשר מפקדי הפלוגות התכנסו לשיחת מורשת עם גלעד שרון, בנו של רה"מ אריאל שרון ז"ל ובעצמו רב סרן במילואים יוצא החטיבה, שמרצה לא מעט בצנחנים.

"מה שהם ידעו זה שיש להם כנס שנקרא הכשרה בעידן הקורונה, מסביר סרן ביבי. "הפצנו להם לו"ז של שיחת מפקד גדוד, פאנל מ"פים ושיחת מורשת. אימון סימולטור וארוחת ערב חגיגית שמתחיל בשש בערב ומסתיים ב-23:00 בלילה".

הקצינים הגיעו לאירוע שעל פניו היה אמור לי די קליל ושגרתי ואז נכנסו האנשים של סרן ביבי. "כל מ"פ קיבל מעטפה ובה מפות, דפי משימה ועזרים. ציוותנו את מפקדי הפלוגות לצמדים לפי הגדודים ואז הגדרנו להם 45 דקות שבהן הם גם היו צריכים להגיע לנקודה בבסיס, גם ללמוד את ציר הניווט והמשימה שלהם, כולל הגעה עם רשימת ציוד שהגדרנו להם".

הקפצה מפתיעה לקציני צנחנים
מאפס למאה. המפקדים בבוחן המסלול | צילום: העמותה להנחלת מורשת הצנחנים, פייסבוק

אמנם מדובר במפקדי פלוגות, אבל החלק הזה לבדו נחשב לאתגר לא פשוט. מהלך שנועד להכין אותם לשדה הקרב המשתנה תחת ערפל של מידע.

אולם ההפתעה ממש לא נגמרה בשלב הזה. אחרי שעמדו במשימה, הם חשבו שייצאו לניווט אליו הוקפצו. רק שלאנשיו של סרן ביבי היו תוכניות אחרות. "הם חושבים שיישלחו לניווט, אבל חיכה להם מפקד הבסיס שאמר כמה סומכים עליהם ואז, הזניק אותם לבוחן מסלול". בוחן שכולל ריצה ומעבר של מכשולים וגם ירי מדויק.

אחרי שסיימו את בוחן המסלול וחשבו שאז ייצאו לניווט, "הם פוגשים את המדריך שלנו, סרן במיל' דורון בלחסן בקריית המטווחים. הוא מבצע להם לבנת ירי לילה עם אמצעי ראיית לילה". זה נמשך שעה שלמה שבמסגרתה הם מבצעים מגוון מצבי ירי מאתגרים, כולם עם האמר"לים שמוסיפים לקושי.

"רק אחר כך הם נשלחים למשימות שלהם, שבמהלכן הורידו שלוש נקודות ציון מבלי לדעת מה קורה בשתיים הראשונות ובשלישית יש להם פשיטה. הם קיבלו משימת ניווט מדויק כאשר היו להם רק שלוש דקות ללמוד את הנקודה".


כל נקודה הייתה בצד או בפתח של מנהרה. הקשו עליהם בכך שגם את כל השלב הזה הם היו חייבים לעשות עם אמר"ל על העיניים. "מדובר באימון חריג, משהו שהם לא חוו תקופה ארוכה", מסביר סרן ביבי, "בדרך כלל מי שמתורגלים הם מפקדי המחלקות והפעם המ"פ היה במרכז".

אבל גם זה לא היה הסוף של אימון הפתע. "זאת הייתה רק תחנה ראשונה. משם הבאנו אותם לעוד תחנה שם אספנו את כולם לנקודה בה אחד מהם הפך למפקד צוות שהוביל פשיטה שלה התכוננו ב-45 דקות". שם הם קיבלו צילום אוויר שהכין אותם למבנה גבוה, אך כשהגיעו התברר שיש לבצע פשיטה על מבנה נמוך.

הכל נועד לתרגל את ערפל הקרב כמו גם את זה שלא תמיד יהיה להם מודיעין מדויק. הסיפור הזה יצר לנבחנים לא מעט קושי, יחד עם כוח שדימה אויב. 

"הקפצנו אותם בדיוק אחרי השיחה עם גלעד שרון על חשיבות המשימה ותפקיד המפקד בצה"ל, זמר עלה לבמה ובאמצע השיר נכנסנו. לנו היה אתגר להכין את התרגיל וכל הציוד בלי שהם יבחינו ולהם היה אתגר לקפוץ מאפס למאה", סיכם סרן ביבי.

אגב לכל מי שדואג, ארוחת הערב החגיגית שהובטחה לקצינים, התקיימה כמתוכנן בסיום תרגיל הפתע.

הקפצה מפתיעה לקציני צנחנים
והכל עם אמצעי ראיית לילה על העיינים. התרגיל | צילום: העמותה להנחלת מורשת הצנחנים, פייסבוק