אין תמונה
נאום מפתיע. פייסל אל-קאסם

עם תקציב שנתי של מאות מיליוני דולרים ולמעלה מ-50 מיליון צופים, רשת אל ג'זירה נחשבת לאחת המובילות בעולם הערבי ובעלת מקום של כבוד בעולם. ביחס לכלי תקשורת ערבים היא מסקרת את ישראל באופן שונה: היא אומנם ביקורתית מאוד אולם אנשיה לא מהססים להגיד את השם ישראל ואף להעלות דוברים מטעם ישראל, כולל קציני צבא, בכדי שאלה יציגו את הצד השני.

השבוע הפתיע העיתונאי המוביל שלהם, פייסל אל-קאסם, שמגיש את התוכנית הפופולארית "הכיוון ההפוך", כשפתח את התכנית שלו בנאום נגד המשטר הסורי, תוך כשהוא מהלל את המוסר של צה"ל ואף צבא צרפת. "ברכות לכם הצופים", אמר. "מדוע צבא סוריה לא לומד מצבא הכיבוש הצרפתי שנמנע מלהפציץ מורדים (ככול הנראה הכוונה לאפגניסטן ומאלי, ש.ל.) בשטח אזרחי ומסגדים, מכבוד לאזרחים". הוא המשיך להפתיע כששאל, "מדוע צבא סוריה לא לומד מהצבא הישראלי (מבלי להוסיף את המילה כובש, ש.ל.) שעושה מאמצים כבירים בכדי להימנע מהפצצה של אזורים המאוכלסים באזרחים, בלבנון ובפלסטין".

"ישראל מפזרת הפגנה עם מים, לא עם רקטות כמו בסוריה"

בהמשך דבריו, ונזכיר כי מדובר בתכנית הדגל של הרשת עם מיליוני צופים, אמר אל-קאסם, "האם חיזבאללה לא מגן על עצמו באזורים שמאוכלסים באזרחים בגלל שהם יודעים שחיל האוויר הישראלי לא יתקוף שם? מדוע צבא סוריה לא מכבד מתחמים כמו אוניברסיטאות, בתי ספר או שכונות? מדוע הם מפגיזים אפילו את השכונות של התומכים שלהם", כשהוא מתכוון למצבים בהם מורדים פלשו לשכונה אזרחית. "האם הם לא שמעו על עקרונות ומוסר לחימה בלחימה אורבנית?".

בדיון אחר עם אורחים שייצגו את שני הצדדים שנלחמים בסוריה אמר קאסם, "אם ישראל רוצה לפזר הפגנה הם משתמשים בתותחים מים, או כדורי גומי. הם לא יורים רקטות או פגזים כפי שקרה היום בחלב (סוריה)". בהמשך הדיון אמר "דברים כאלה לא קרו במערכות של צבא צרפת או של הצבא הישראלי. שיתביישו".

הדיון הפך לסוער במיוחד וכלל לא מעט צעקות והאשמות נגד צבא אסד, חיזבאללה וגם האיראנים שנלחמים שם. כל הזמן טען המנחה והאורח שייצג את המורדים, שאגב גם להם לא חסר, "איפה הם ואיפה צבא ישראל".

אל קאסם נאם כמעט שתי דקות, זמן ארוך בשידור, והוא ממשיך לשאול מדוע צבא סוריה יורה לעבר שכונות אזרחיות גם כשהם יודעים שאין שם מורדים. בתכנית אחרת של הרשת, בה מתראיינים גורמים שונים שכל אחד מהם מציג צד בוויכוח, המנחה לא מהסס לצעוק את דעתו על הדובר. "למה כשמורדים מסתתרים במסגד או בית ספר צבא צרפת עוצר את התקיפה", הטיח במי שייצג את הצד הסורי. על הישראלים אמר כי גם כשהם מחפשים "מורד" הם עושים הכל שלא לפגוע בבני משפחתו.

"חיזבאללה מבצעים פשעי מלחמה"

בחודשים האחרונים עלו לא מעט טענות בסוריה על כך שצבא אסד, וגם המורדים, מבצעים "פשעי מלחמה שאפילו ישראל לא עשתה". טענות דומות עלו נגד חיזבאללה: "במקום להילחם נגד הכובש הישראלי הם מבצעים פשעי מלחמה בסוריה ורוצחים ילדים". אולם לרוב אלה דברים שעלו מקבוצות המורדים. זו הפעם הראשונה שדיון כזה מתקיים בכלי התקשורת הערבי הגדול והאהוד ביותר.

יש לציין כי אל ג'זירה לא מהססת להציג עמדה קשה כנגד השלטון הסורי ובעבר פרצו האקרים שתומכים במשטר לאתר של הרשת. כתבים של אל ג'זירה סיכנו עצמם, הרבה יותר מאלה המערביים, והצטרפו לכוחות המורדים שלוחמים נגד המשטר כשהם מקפידים ליחצ"ן את ההצלחות שלהם. הם גם היו הראשונים לדווח על מתקפת הגז של אסד אבל כאמור ספק גדול אם צופים ערבים שמעו כאלה מילים על המוסר של צה"ל.